خانه  > زندانیان  >  بیانیه عفو بین الملل در خصوص اجرای حکم شلاق پیمان میرزازاده در زندان ارومیه

بیانیه عفو بین الملل در خصوص اجرای حکم شلاق پیمان میرزازاده در زندان ارومیه

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل روز جاری با صدور بیانیه ای اجرای حکم شلاق پیمان میرزازاده، زندانی سیاسی در زندان ارومیه را محکوم کرده و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شده است. فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در عفو بین‌الملل می‌گوید “شلاق زدن پیمان میرزازاده ماهیت غیر انسانی نظام قضایی ایران را برجسته می‌کند که وحشیگری را نهادینه و تبدیل به قانون کرده است”. روز یکشنبه ۶ مردادماه، پیمان میرزازاده، پس از اجرای حکم ۱۰۰ ضربه شلاق دست به اعتصاب غذا زد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، سازمان عفو بین الملل، با انتشار بیانیه ای خواستار آزادی بی قید و شرط پیمان میرزازاده، زندانی سیاسی زندان ارومیه شده است. این زندانی روز یکشنبه ۱۰۰ ضربه شلاق خورد و از همان روز در اعتراض به این رفتار دست به اعتصاب غذا زد.

متن کامل این بیانیه در ادامه می آید:

“مقامات ایرانی زندانی عقیدتی پیمان میرزازاده را روز یکشنبه ۶ مرداد ۱۰۰ ضربه شلاق زدند. در پی اجرای این مجازات، پیمان میرزازاده دچار درد شدید و تورم در ناحیه پشت و پاها شده است. او در اعتراض به رفتاری که با او شده دست به اعتصاب غذا زده است.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه در عفو بین‌الملل می‌گوید: «این هولناک است که پیمان میرزازاده تحت چنین مجازات بی‌رحمانه و غیر قابل بیانی قرار گرفته است. شلاق زدن او ماهیت غیر انسانی نظام قضایی ایران را برجسته می‌کند که وحشیگری را نهادینه و تبدیل به قانون کرده است. او یک زندانی عقیدتی است که فقط بخاطر استفاده از حق آزادی بیان‌اش زندانی شده است و مقامات ایران باید او را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.»

فیلیپ لوتر افزود: «هیچ توجیهی برای شلاق زدن انسان‌ها وجود ندارد. مجازات شلاق مصداق شکنجه است و بر اساس قوانین بین‌المللی یک جنایت محسوب می‌شود. حکومت ایران با توجه به عضویت در میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی ایران قانونا مکلف است تا این مجازات و انواع دیگر مجازات‌های بدنی مانند قطع اعضای بدن و کور کردن چشم را لغو کند.»

بر اساس گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پیمان میرزازاده به دو سال حبس و ۱۰۰ ضربه شلاق از بابت «شرب خمر» و «توهین به مقدسات اسلامی» محکوم شده بود”.

لازم به ذکر است جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات پیمان میرزازاده در تاریخ ۴ خردادماه ۱۳۹۷ در شعبه ۱۱۰ دادگاه عمومی ارومیه برگزار شد. بر اساس حکم ابلاغ شده، وی به ۲ سال حبس و ۸۰ ضربه شلاق از بابت اتهام “توهین به مقدسات و ۲۰ ضربه شلاق از بابت اتهام “شرب خمر” محکوم شد.

آقای میرزازاده در تاریخ ۱۳ اسفندماه سال گذشته از بابت اتهام  “همکاری با یک از گروه‌های مخالف نظام” توسط شعبه اول دادگاه انقلاب ارومیه به دو سال حبس محکوم شده بود و سایر اتهامات او در پرونده دیگری در دادگاه عمومی به شرح مندرج در این گزارش بررسی شد.

آقای میرزازاده علاوه بر دو پرونده اخیر پیشتر نیز بازداشت و محکوم شده است. از جمله در تاریخ ۲۷ آذر ۹۶ نیز توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد. او در ارتباط با این پرونده هفته‌ی دوم دی‌ماه ۹۶ توسط شعبه‌ی سوم دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “تبلیغ علیه نظام” از طریق سرودن ترانه‌هایی در حمایت از یکی از گروه های مخالف نظام بدون داشتن وکیل به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

وی از بابت پرونده پیشین مورخ ۱۸ خردادماه سال گذشته با اتمام مدت محکومیت خود از زندان ارومیه آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید