خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  بیانیه اتحادیه کارگری یونیفور کانادا در خصوص کارگران و فعالان کارگری بازداشت شده

بیانیه اتحادیه کارگری یونیفور کانادا در خصوص کارگران و فعالان کارگری بازداشت شده

خبرگزاری هرانا – اتحادیه کارگری یونیفور کانادا با انتشار بیانیه ای خطاب به مقامات جمهوری اسلامی ایران، ضمن اعتراض به بازداشت ناعادلانه و محاکمه فعالان کارگری، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط زنان بازداشت شده در جریان تجمع روز کارگر، همه اعضای بازداشتی سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و فعالان بازداشت شده اعتراضات هفت تپه شد. این اتحادیه کارگری، در مورد تجمع روز جهانی کارگر در ایران و نحوه برخورد حاکمیت با شرکت کنندگان در آن می گوید که “ما مطلع هستیم در جریان تجمع مسالمت آمیز روز جهانی کارگر ۵۲ تن بازداشت شدند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، روز دوشنبه ۷ مردادماه ۱۳۹۸، اتحادیه کارگران یونیفور کانادا با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط بازداشت شدگان روز کارگر، همه اعضای بازداشتی سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه و دیگر کارگران و فعالان کارگری بازداشت شده اعتراضات هفت تپه شد.

در بخشی از این بیانیه در مورد چهار زن بازداشت شده تجمع روز جهانی کارگر آمده است: “این زنان مدافعین حقوق کارگری هستند و تنها “جرم” آنها شرکت در مراسم حرکت صلح آمیز اول ماه مه بوده است. تلاش خانواده‌های آنان برای پیگیری وضعیت این افراد از طریق مقامات قضایی و امنیتی تا کنون ناموفق بوده است. روشن است که آنان هدف آزار و ارعاب سیستماتیک نیروهای قضایی و امنیتی قرار گرفته‌اند”.

متن کامل این بیانیه در ادامه می‌آید:

“علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران

حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران – شورای عالی حقوق بشر

آقایان گرامی،

به نمایندگی از طرف یونیفور، بزرگترین اتحادیه کارگران بخش خصوصی کانادا با بیش از ۳۱۵ هزار عضو، نگرانی خود را از دستگیری مجدد و زندانی کردن خانم آنیشا اسدالهی و ادامه حبس سه زن دیگر، عاطفه رنگریز، ندا ناجی و مرضیه امیری، اعلام می‌کنیم.

اتحادیه ما مطلع است که بسیاری از کارگران در سراسر جهان در حال مبارزه با فقر، تبعیض، خشونت و ستم هستند. ما همگی از افزایش حملات به مدافعان حقوق انسانی و فعالان کارگری که برای احقاق حقوق کارگران و برقراری عدالت اجتماعی در بسیاری از کشورها مبارزه می‌کنند، و بویژه حملات بیرحمانه به اعضای اتحادیه های صنفی ایران که در شرایط بسیار سخت و در برخی موارد تهدید جانی بسر می‌برند توسط مقامات ایران که حقوق انسانی و کارگری در ایران را کاملا نادیده می گیرند. آگاه هستیم.

ما همچنین مطلعیم که به تظاهرات صلح‌آمیز روز اول ماه مه که توسط کارگران حمل و نقل سازماندهی شده بود، یورش وحشیانه برده شد و پنجاه و دو تن از فعالان کارگری را بدون هیچ دلیلی دستگیر کردند.

با خبر شدیم خانم آنیشا اسدالهی به همراه دیگر مدافعان کارگری که در راهپیمایی روز جهانی کارگر در تهران دستگیر شده بودند، پس از سه روز با قرار وثیقه آزاد شده بود، متاسفانه وی در تاریخ ۱۸ ژوئن ۲۰۱۹ بعد از ترک محل کار دوباره دستگیر شد و نیروهای امنیتی پس از تفتیش منزل او و خانواده‌اش ، کامپیوتر، لپ تاپ و برخی دیگر از متعلقات شخصی وی را توقیف و او را به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل کردند.

عاطفه رنگریز، ندا ناجی، مرضیه امیری، از بازداشت شدگان خشونت بار راهپیمایی اول ماه مه هستند که با وجود گذشت بیش از یک ماه از پایان روز بازداشت و بازجویی همچنان در زندان به سر می‌برند.

این زنان مدافعین حقوق کارگری هستند و تنها “جرم” آنها شرکت در مراسم حرکت صلح آمیز اول ماه مه بوده است. تلاش خانواده‌های آنان برای پیگیری وضعیت این افراد از طریق مقامات قضایی و امنیتی تا کنون ناموفق بوده است. روشن است که آنان هدف آزار و ارعاب سیستماتیک نیروهای قضایی و امنیتی قرار گرفته‌اند.

ما مطلع هستیم تعدادی از اعضای سندیکای کارگری اتوبوسرانی تهران که در این خصوص مستلزم حمایت فوری هستند از جمله: سید رسول طالب مقدم، وحید فریدونی، حسن سعیدی و رضا شهابی.

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران و عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، همینطور روزنامه نگاران مستقل و مدافع حقوق کارگران، سپیده قلیان، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و امیرحسین محمدی فرد نیز در ارتباط با تظاهرات و اعتصابات کارگران نیشکر هفت تپه دستگیر شدند و در زندان به سر می برند.

ما امیدواریم که حکومت ایران به تعرض و هدف قراردادن فعالان کارگری که درپی آزادی و برابری هستند فوراً پایان دهد. کارگران حق دارند از شرایط متناسب شغلی، آزادی تشکل، مذاکرات جمعی منصفانه و بدون هیچگونه آزار و اذیت، ارعاب، تهدید و خشونت برخوردار باشند.

ما به بسیاری از اتحادیه‌های کارگری جهانی از جمله اینداستریال، یونی، آی تی اف و بسیاری دیگر، می‌پیوندیم و هدف قرار دادن و بد رفتاری با فعالین کارگری و مدافعین حقوق انسانی را محکوم می کنیم و با جنبش کارگری در ایران همبستگی خود را اعلام می نماییم.

با احترام،

جری دایاس؛ رئیس کشوری اتحادیه کارگری یونیفور کانادا

رونوشت: محمد السدی، مدیر بخش بین المللی و عدالت اجتماعی یونیفور”.

لازم به یادآوری است روز چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۸، همزمان با روز جهانی کارگر، عاطفه رنگریز، آنیشا اسداللهی، ندا ناجی و مرضیه امیری به همراه ده‌ها تن از شرکت کنندگان در تجمع اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس در پی ورود نیروهای امنیتی و به خشونت کشیده شدن این تجمع بازداشت شدند.

علیرغم آزادی تعدادی از بازداشت شدگان، تعدادی دیگر از جمله عاطفه رنگریز و ندا ناجی و مرضیه امیری کماکان تحت بازداشت هستند. شب سه‌شنبه ۲۸ خردادماه نیز آنیشا اسداللهی، از بازداشت شدگان روز جهانی کارگر که چند روز پس از بازداشت با تودیع قرار از زندان آزاد شده بود مجدداً بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. آنیشا اسداللهی صبح روز گذشته به بند زنان زندان اوین منتقل شد. پرونده وی هم‌اکنون در شعبه ۲ بازپرسی اوین تحت بررسی است.

ندا ناجی در تاریخ ۲۵ خردادماه از بند وزارت اطلاعات در زندان اوین موسوم به ۲۰۹ به زندان قرچک ورامین منتقل شده و روز شنبه ۱۵ تیرماه ۱۳۹۸، جمال عاملی، همسرش از ضرب و شتم وی توسط زندانیان جرایم عادی و پرسنل زندان قرچک خبر داده بود. گفته می شود که پرونده وی به دادگاه انقلاب ارجاع شده است.

کیفرخواست مرضیه امیری در تاریخ ۱۲ تیرماه پس از حضور در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به وی ابلاغ شد. گفته می‌شود مرضیه امیری از بیماری صرع رنج می‌برد و به خاطر فشارهای وارده در دوران بازجویی یک بار دچار حمله صرع شده است و درخواست‌های مکرر وی و خانواده اش مبنی بر دریافت خدمات درمانی تاکنون بی نتیجه مانده است.

اوایل خردادماه پرونده هفت متهم پرونده اعتراضات هفت تپه به نام‌های “اسماعیل بخشی، سپیده قلیان، امیر امیرقلی، امیرحسین محمدی فر، ساناز اله یاری، علی نجاتی و عسل محمدی” پس از جلسه دفاع آخر به شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران ارسال شد.

روز چهارشنبه ۲۲ خردادماه ۹۸، امیر امیرقلی، ساناز اله یاری، امیرحسین محمدی فر و اسماعیل بخشی به صورت جداگانه جهت ابلاغ کیفرخواست به  شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران منتقل شده و به زندان اوین بازگردانده شدند. در این جلسه اتهامات “عضویت در یکی از گروه‌های مخالف نظام”، “اجتماع و تبانی”، “تبلیغ علیه نظام” و “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” علیه متهمین مطرح شد.

جلسه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه متهمین پرونده اعتراضات هفت تپه در تاریخ ۱۲ مردادماه سال جاری برگزار خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید