خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  گزارشگران بدون مرز؛ جمهوری اسلامی ایران به سرکوب خبرنگاران و شهروند-خبرنگاران ادامه می‌دهد

گزارشگران بدون مرز؛ جمهوری اسلامی ایران به سرکوب خبرنگاران و شهروند-خبرنگاران ادامه می‌دهد

خبرگزاری هرانا – گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای خشونت و بازداشت خودسرانه‌ی شهروند‌ خبرنگاران را به هنگام اعتراضات در تهران و همچنین بازداشت دوباره هنگامه شهیدی و ادامه بازداشت محمد حسین حیدری را محکوم کرد.

من کامل بیانیه سازمان گزارش‌گران بدون مرز را در ادامه بخوانید؛

“در تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۷ در حالی که تهران شاهد تعطیلی بخش هایی از بازار و تظاهرات علیه گرانی و کاهش ارزش پول ملی بود، شماری از شهروند خبرنگاران با خشونت پلیس روبرو و برخی از آنها بازداشت شدند.

این شهروند خبرنگاران به هنگام عکسبرداری و فیلم گرفتن از تظاهرات و یا خشونت یگان ویژه مورد حمله قرار گرفته و یا بازداشت شده‌اند.

یکی از آنها در مصاحبه یابی بی سی فارسی در این باره شهادت داده است «به همراه خواهرم مشغول فیلم گرفتن بودم که به سمت من حمله کردند ۷ می خواستند گوشی‌ام را بگیرند که من مقامت کردم و تلفنم را ندادم که با باتوم به پایم زدند و دیگر نمی توانستم بایستم ولی گوشی تلفتم را نگذاشتم ببرند. چند نفر آمدند کنارم ایستادند، اما من همچنان فیلم می‌گرفتم و ماموران می‌امدند و مردم را می ترساندند که بروید و پراکنده شوید….»

پوشش خبری تطاهرات‌ها برای رسانه‌های داخلی و خارجی ممنوع است و بیشتر اطلاعات مربوط به این تظاهرات‌ها ( فیلم و عکس و..) را شهروند-خبرنگاران تهیه و در شبکه‌های احتماعی منتشر می کنند. به همین دلیل شهروند-خبرنگاران در تطاهرات‌ها هدف اصلی ماموران انتظامی هستند. به ویژه در دو روز تظاهرات همچون در همه اعتراضات‌های مردمی اینترنت در ایران به شدت دچار اختلال شده بود. این اقدام در اصل برای ایجاد ممانعت از انتشار خبر و بارگذری عکس ها و فیلم‌ها انجام می‌شود.

لازم به اشاره است که از روز دوشنبه ۴ تیرماه بسیاری از بازاریان در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به افزایش قیمت ارز، گرانی کالاها و رکود بازار اعتصاب کرده و در اعتراض به وضعیت معیشتی خود اقدام به بستن مغازه ها و در مواردی برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از بازداشت تعداد زیادی از معترضان یا به گفته وی “اخلال گران نظام اقتصادی” خبر داده بود.

حسن اسدی زیدآبادی، فعال اصلاح طلب امروز با انتشار مطلبی در صفحه توئیتر خود از بازداشت تعدادی از معترضان خبر داد و گفت: “براساس برخی اطلاعات بدست آمده ده ها نفر عصر روز در مناطق مختلف تهران بازداشت شده‌اند که تعدادی از آنها کسبه هستند. برخی از کسبه را از درون مغازه‌ها بازداشت کرده‌اند. آنها شب گذشته در بازداشتگاه وزرا بوده‌اند و امروز به دادسرای زندان اوین منتقل شده‌اند”.

بازداشت دوباره هنگامه شهیدی

محمد جعفری دولت‌ابادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران به تاریخ ۵ تیرماه ۱۳۹۷ بازداشت هنگامه شهیدی را تایید کرد.

وی گفت « ایشان دارای پرونده اتهامی و مدت‌ها متواری بوده است و به دستور قاضی دستگیر شده است.»

هنگامه شهیدی از چندی پیش در صفحه توییتر خود مطالبی در باره شرایط بازداشت خود منتشر کرده بود و پس از آن به داسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.

هنگامه شهیدی پیش از این در ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ با دستور دادسرای فرهنگ و رسانه تهران بازداشت و تا ۷ شهریور ۱۳۹۶ را در انفرادی‌های تحت مهار وزارت اطلاعات و حفاطت اطلاعات دستگاه قضایی در زندان بسر برده بود.

وی که از وضعیت مناسب جسمی برخودار نبود در مدت بازداشت چندین بار دست به اعتصاب غذا زد.

محمد حسین حیدری مدیرمسوول سایت دولت بهار، نزدیک به جناح سیاسی رئیس جمهوری پیشین، محمود احمدی‌نژاد، از تاریخ اول خرداد ۱۳۹۷ بازداشت و در زندان بسر می‌برد.

خانواده و کلای وی از علت و چرایی بازداشت بی اطلاعی هستند.

سایت دولت بهار از همین تاریخ از دسترس خارج شده است. این خبرنگار به تاریخ ۳۰ آبان ۱۳۹۶، پس از احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه بازداشت و در تاریخ ۸ آذر ۱۳۹۶ با سپردن وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی تا برگزاری دادگاه آزاد شده بود.

جمهوری اسلامی ایران در رده‌بندی جهانی آزادی مطبوعات ۲۰۱۸ گزارش‌گران بدون مرز از میان ١٨٠ کشور جهان در رده ١۶۴ قرار دارد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید