خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای اجرای حکم اعدام “محمد ثلاث” را محکوم کرد

سازمان عفو بین الملل در بیانیه‌ای اجرای حکم اعدام “محمد ثلاث” را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – در این بیانیه که عصر روز دوشنبه ۲۸ خرداد منتشر شد، آمده است که این اعدام علارغم نگرانی‌های جدی در مورد ناعادلانه بودن روند قضایی به اجرا گذاشته شد. مقامات ایرانى در زمینه استفاده از مجازات اعدام سابقه‌ى اسفناکى دارند. این اعدام نقض فاحش عدالت و مغایر با وجدان انسانى است؛ مقامات اعتراضات گسترده عمومى را نادیده گرفته و دست به اقدامى شنیع زده‌اند که نه اجراى عدالت ‌بلکه انتقام جویی است.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه خود گفت؛ محمد ثلاث اعلام کرده بود که زیر شکنجه مجبور به اعتراف علیه خود شده بود.

بخشی از این اعترافات‌ روی تخت بیمارستان از او گرفته شده و در هفته‌های قبل از دادگاهش از تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی ایران پخش شده بود.

این اعترافات به عنوان تنها شواهد محکومیت او در دادگاه مورد استناد قرار گرفت.

محمد ثلاث هیچ گاه در دوران تحقیقات و هنگام محاکمه اجازه دسترسی به وکیل انتخابی خود را نداشت و درخواست‌های مکرر وکیل او برای ارائه شواهد مبنی بر بی‌گناهی آقای ثلاث نیز مورد بی‌اعتنایی مقامات قضایى قرار گرفت.

اعتراضات دراویش گنابادی در بهمن و اسفند ۱۳۹۶ در خیابان گلستان هفتم منطقه پاسداران در شهر تهران به درگیری و زدوخورد آنها با نیروهای امنیتی انجامید.

در تنش‌هایی که میان پلیس ایران و شماری از دراویش گنابادی ایجاد شد نهایتاً به کشته شدن ۳ مأمور پلیس و ۲ عضو بسیج و بازداشت حدود ۴۰۰ درویش در اول اسفند منجر شد.

این تنش‌های زمانی آغاز شد که دراویش نعمت‌اللهی گنابادی در اعتراض به ایجاد محدودیت علیه رهبر یا قطب خود، نورعلی تابنده ملقب به مجذوبعلی شاه، در منطقه پاسداران در شمال تهران تجمع کرده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید