خانه  > اندیشه و بیان, زنان  >  معترضان به حجاب اجباری در معرض خطر احکام طولانی حبس

معترضان به حجاب اجباری در معرض خطر احکام طولانی حبس

خبرگزاری هرانا – سازمان عفو بین‌الملل طی بیانیه‌ای اعلام کرد قانون حجاب اجباری نقض آشکار تعدادی از مفاهیم کلیدی حقوق بشر و به شدت تبعیض‌آمیز است و تاکنون ده‌ها زن به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به این قانون مورد خشونت قرار گرفته‌اند و اکنون در معرض خطر احکام طولانی حبس قرار دارند.

این نهاد مدافع حقوق بشر که مقر آن در لندن است در بیانیه‌ خود گفت: “از ۶ دی ۱۳۹۶ تاکنون بیش از ۳۵ زن تنها در تهران به خاطر اعتراض مسالمت‌آمیز به حجاب اجباری مورد حملات خشونت‌آمیز و دستگیری و بازداشت قرار گرفته‌اند.

دست کم دو نفر از زنان معترض، “نرگس حسینى” و شاپرک شجرى زاده”، متهم به «تشویق به فساد و فحشا» شده‌اند که مجازات آن بین یک تا ۱۰ سال زندان است.

زنان معترض مورد شکنجه و دیگر رفتارهاى بی‌رحمانه، غیرانسانى و ترذیلى قرار گرفته‌اند. وکیل شاپرک شجرى زاده اعلام کرده که او در بازداشتگاه وزرا تحت شکنجه از جمله ضرب و شتم قرار گرفته است و ماموران در چندین نوبت یک ماده ناشناخته را با زور و اجبار به او تزریق کرده‌اند. شاپرک شجرى زاده عصر امروز با قرار وثیقه از زندان شهر رى (قرچک) آزاد شده شده است.

در ۳ اسفند، یک کلیپ در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد یک مامور نیروی انتظامی یک زن معترض به حجاب اجباری را از بالای سکویی که به روی آن ایستاده بود به پایین هل می‌دهد و سپس پلیس او را با خشونت دستگیر می‌کند‌. نام این زن مریم شریعتمداری گزارش شده و هم‌اکنون در زندان قرچک ورامین است.

مادر مریم شریعتمدارى، “میترا جمشیدزاده” نیز در روز جمعه ۴ اسفند دستگیر و به مدت ۳۰ ساعت در بازداشتگاه وزرا بازداشت شد. وکیل او اعلام کرده که وی پس از پافشارى براى کسب اطلاعات در مورد وضعیت و مکان نگهدارى دخترش، مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

روز شنبه ۵ اسفند، “همراز صادقی” توسط یک لباس شخصی مورد ضرب و شتم قرار گرفت و بازداشت شدT یک شاهد عینی گفته که دست او بعد از این رفتار خشونت‌آمیز شکسته شده است.

بر اساس قوانین بین‌المللی، قانون حجاب اجباری نقض آشکار تعدادی از مفاهیم کلیدی حقوق بشر است، این قانون به شدت تبعیض‌آمیز است چرا که زنان و دختران را به طور مشخص و مستقیم هدف می‌دهد؛ این قانون همچنین ناقض حقوقی همچون آزادی بیان، اندیشه و مذهب، حفظ حریم خصوصی و حقوق مشخص کودکان است. مقامات ایران با اجبار زنان و دختران به پوشاندن موهایشان، به شان و کرامت انسانی زنان نیز عمیقا آسیب رسانده و از لحاظ حقوقی مرتکب رفتار بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی شده‌اند که در قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است؛ اجرای قانون حجاب اجباری در عمل با دستگیری‌ها و بازداشت‌های خودسرانه و رفتارهای خشن و تحقیرآمیز همراه بوده است، این رفتارها هنگامی که باعث درد یا رنج شدید روانی یا فیزیکی شوند، شکنجه محسوب می‌شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید