خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  بیانیۀ کانون نویسندگان ایران در بارۀ افزایش فشار بر فعالان فرهنگی و مدنی

بیانیۀ کانون نویسندگان ایران در بارۀ افزایش فشار بر فعالان فرهنگی و مدنی

آزادی بیان همچنان زیر فشار

خبرگزارى هرانا – کانون نویسندگان ایران، در اعتراض به فشار بر فعالین مدنى و فرهنگى بیانیه اى صادر کرده است، متن بیانیه کانون به شرح زیر است:

خبرها و مشاهدات حاکی از آن است که اخیرا صدور حکم‌های قضایی سنگین برای فعالان فرهنگی و اجتماعی و میزان احضارها و پرونده‌گشایی‌ها شدت بیشتری یافته است.

در همین یک، دو ماه اخیر سه تن از اعضای کانون نویسندگان ایران برای بازجویی به وزارت اطلاعات احضار و نیز شماری از فعالان فرهنگی و اجتماعی بازداشت شدند. 

محمدرضا عالی پیام (شاعر) به “جرم” سرودن شعر زندانی شده است و مصطفی عزیزی (نویسنده)، آتنا فرقدانی (هنرمند نقاش) و آتنا دایمی نیز حکم ‌های سنگین گرفته‌اند و این‌ همه، کمی از بسیار و مشتی از خروار است.

موج جدید فشار که ویژگی‌اش صدور حکم‌های بسیار سنگین قضایی، افزایش ممنوعیت فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی و بالا بردن آمار اعدام‌ها است، برای آن به حرکت درآمده تا جامعه‌ را به سکوت و سکون وادارد و راه را بر ابراز وجود افراد که همانا استفاده از حق آزادی بیان است، ببندد.

کانون نویسندگان ایران بنا بر اصل اول منشور خود، آزادی بیان بی‌هیج حصر و استثنا را حق همگان می‌داند و خواهان پایان دادن به فشار و سرکوب، لغو احکام صادره و آزادی نویسندگان و هنرمندان دربند و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

کانون نویسندگان ایران

۲۲ خرداد ۱۳۹۴

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید