خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶, 16th of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۰۸ ساعت ۹:۰۲:۱۲

    خانه  > اندیشه و بیان  >  انجمن قلم سوئد: صدای وسمقی نباید ساکت شود

انجمن قلم سوئد: صدای وسمقی نباید ساکت شود

خبرگزاری هرانا – انجمن قلم سوئد با انتشار بیانیه ای به بازداشت خانم وسمقی اعتراض کرد و خواهان آزادی بی قید و شرط وی شد.

این بیانیه به معرفی خانم وسمقی به عنوان نویسنده و شاعر و متخصص حقوق بشر و مدافع حقوق زنان پرداخته و گفته است: «ویژگی آثار این نویسنده، تعهد اجتماعی و سیاسی است که طَی آن وی از جمله به شدت از مجازات إعدام، سنگسار و قانونگذاری طبق شریعت انتقاد می کند. صدای وسمقی نباید ساکت شود، بلکه او باید بتواند به کار مهم خود به عنوان مدافع حقوق زنان ادامه دهد.»

ترجمه متن کامل بیانیه انجمن قلم سوئد چنین است:

شاعر و متخصص حقوق بشر در ایران زندانی شد

صدیقه وسمقی، شاعر و متخصص حقوق بشر شنبه شب ١۴ اکتبر در فرودگاه تهران دستگیر شد. در طول شب وی آزاد شد، ولی روز بعد مجددا از او بازجویی به عمل آمد و یک هفته پس از آن در ٢٢ اکتبر به دادگاه فرا خوانده شد. پس از یک محاکمه دوازده دقیقه ای دادگاه انقلاب حکم صدور وثیقه بسیار زیادی را صادر کرد و نامبرده به زندان مخوف اوین منتقل شد.

وسمقی که ساکن شهر اوپسالاست به عنوان بورسیه سازمان آیکورن ICORN در سال ٢٠١٢ به این شهر آمد. آیکورن سازمانی بین المللی برای شهرهایی است که به نویسندگان یا هنرمندان مورد تعقیب امکان فعالیت آزاد می دهد. نامبرده پس از مدت دو سال به عنوان نویسنده “آزادشهر ” به عنوان پژوهشگر در دانشگاه اوپسالا مشغول به کار شد.

او در فعالیت خود مبارزه ای بی امان را برای حقوق زنان پیش می برد. وی به عنوان مدرس در دانشکده الهیات دانشگاه تهران در طول دهه ١٩٩٠ از جمله معدود زنانی بود که به تدریس حقوق إسلامی اشتغال داشت.

وسمقی امروزه نویسنده ای سر شناس است که چند مجموعه شعر را در کنار ادبیات دانشگاهی و مقالات سیاسی منتشر کرده است.

مجموعه شعر “رنجهای مذاب” او در سال ٢٠١۴ به سوئدی منتشر شد.

ویژگی آثار این نویسنده تعهد اجتماعی و سیاسی است که طَی آن وی از جمله به شدت از مجازات إعدام، سنگسار و قانونگذاری طبق شریعت انتقاد می کند.

صدای وسمقی نباید ساکت شود، بلکه او باید بتواند به کار مهم خود به عنوان مدافع حقوق زنان ادامه دهد. انجمن قلم سوئد خواستار آزادی بلاواسطه و بی قید وشرط وسمقی است.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید