خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، حکم زندان علیه عیسی سحرخیز را محکوم می‌کند

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، حکم زندان علیه عیسی سحرخیز را محکوم می‌کند

خبرگزاری هرانا ـ برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) (عضو فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر) از صدور حکم زندان برای آقای عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگار و عضو بنیانگذار انجمن دفاع از آزادی مطبوعات، مطلع شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر،

شرح وضعیت:

بنا بر اطلاعات دریافتی، شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی روز ۲۷ شهریور ۱۳۹۵ به وکیل آقای عیسی سحرخیز کاهش محکومیت وی به ۲۱ ماه زندان را اطلاع داد. قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸، روز ۱۹ مرداد ۱۳۹۵ آقای سحرخیز را به اتهام‌های «توهین به رهبری» به‌خاطر استفاده از عبارت «کازینوی سید علی» در خاطرات خود برای توصیف اتاقی در زندان و «تبلیغ علیه نظام» به سه سال زندان محکوم کرده بود. بر اساس قانون مجازات اسلامی، مجازات توهین به رهبری حداکثر دو سال و مجازات تبلیغ علیه نظام حداکثر یک سال است.

آقای سحرخیز در تاریخ ۱۱ آبان‌ ۱۳۹۴ به دست سازمان اطلاعات سپاه پاسداران دستگیر و به عضویت در «شبکه‌ی نفوذی همکار با دولت‌های متخاصم غربی در فضای مجازی و مطبوعات کشور» متهم شد. وی پیش از محاکمه ماه‌ها در سلول انفرادی در حبس ماند.

آقای سحرخیز در دو پرونده‌ی دیگرمتهم است و در خطر محکومیت به زندان به سر می‌برد. در یکی از این پرونده‌ها که در دادگاه بررسی شده، او به «نشر اکاذیب» متهم شده است. نتیجه‌ی رسیدگی هنوز اعلام نشده است، اما در صورت محکومیت، او ممکن است به مجازات حداکثر دو سال زندان محکوم شود. در پرونده‌ی دیگری که هنوز در دادگاه مورد رسیدگی قرار نگرفته، او به «توهین به رئیس قوه‌ی قضاییه و رئیس جمهور پیشین» متهم شده است.

برنامه‌ی نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از وضعیت سلامتی آقای سحرخیز نگران است، زیرا او دارای غده‌ی احتمالاً سرطانی بزرگی در بخش فوق کلیوی و مشکلات قلبی است. وی قبلاً از مراقبت پزشکی در زندان محروم شده بود و در ماه مارس ۲۰۱۶ پس از اعتصاب غذا در اعتراض به وضعیت خود در زندان دچار حمله‌ی قلبی و در بیمارستان بستری شد.

برنامه‌ی نظارت یادآوری می‌کند که آقای عیسی سحرخیز چندین سال است که پیوسته مورد آزار دولت‌مردان قرار دارد.

او در تاریخ ۱۲ تیر ۱۳۸۸ دستگیر و به اتهام‌های «اهانت به رهبری» و «تبلیغ علیه نظام» به‌خاطر انتشار اظهارنظرهای انتقادی در باره‌ی نتایج مورد اختلاف انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به سه سال زندان محکوم شد. گروه تحقیق حبس‌های خودسرانه سازمان ملل در سال ۲۰۱۰ محرومیت او را از آزادی خودسرانه تشخیص داد و از دولت ایران خواست برای جبران وضعیت دست به اقدام‌های متناسب بزند. در مرداد ۱۳۹۰، درحالی‏که او حبس خود را می‌گذراند، دولت‌مردان او را به اتهام‌های نامشخص «مطبوعاتی» مربوط به ۱۱ سال پیش از آن محاکمه و به ۱.۵سال زندان دیگر محکوم کردند. وی سرانجام در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۲ پس از گذراندن بیش از چهار سال در زندان آزاد شد.

برنامه‌ی نظارت با قاطعیت حکم تازه‌ی زندان آقای عیسی سحرخیز و تداوم تعقیب و آزار قضایی او را محکوم می‌کند. این آزار به‌طورِ آشکار به قصد تنبیه او به‌خاطر فعالیت‌های به‌حق حقوق بشری او انجام می‌شود.

برنامه‌ی نظارت دولت‌مردان ایران را با تأکید فرامی‌خواند تا فوری و بدون‌قیدوشرط آقای عیسی سحرخیز را آزاد کنند و به کلیه‌ی آزارها علیه او پایان دهند.

برنامه‌ی نظارت به دولت‌مردان ایران تأکید می‌کند که، تا زمانی که اتهام‌های آقای سحرخیز لغو نشده، آنها باید اطمینان حاصل کنند که شرایط حبس وی انسانی است و کلیه‌ی رویه‌های قضایی علیه او در سازگاری کامل با حق محاکمه‌ی عادلانه بر اساس حقوق بین‌المللی انجام می‌شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید