خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴, 14th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۴/۰۲/۰۶ ساعت ۱:۴۸:۳۸

    خانه  > سایر گروهها  >  گزارش ماهانه – نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر ایران در فروردین ماه ۹۴

گزارش ماهانه – نگاهی اجمالی به وضعیت حقوق بشر ایران در فروردین ماه ۹۴

خبرگزاری هرانا- آنچه که در پی می آید گزارش اجمالی و ماهانه وضعیت حقوق بشر در ایران در دوره زمانی فروردین ماه ۹۴ است که به همت نهاد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران تهیه شده، این گزارش با توجه به حجم محدود آن و نیز به دلیل عدم اجازه فعالیت گروههای مستقل مدافع حقوق بشر در ایران نمیتواند بازتاب دهنده کامل وضعیت حقوق بشر در ایران باشد، لازم به اشاره است بخش آمار این تشکل بصورت سالانه گزارشات مفصل تر خود را به اشکال آماری و تحلیلی از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر می سازد.

همچنین باید اشاره داشت این دوره زمانی به دلیل مصادف شدن با تعطیلات بلند مدت پایان سال با رکود ناشی از عدم فعالیت منظم سازمانها، رسانه ها و فعالان همراه شده است، این کاهش فعالیت بصورت چشمگیری گزارشات این دوره را به حداقل رسانده است.

گزارش تفصیلی، آماری نقض حقوق بشر در فرودین ماه ۱۳۹۴

در فروردین ماه سال ۱۳۹۴ نقض سامانمند حقوق بشر در ایران همچنان مانند گذشته ادامه داشت، به دلیل تعطیلات نوروزی آغاز این ماه با کاهش چشمگیر گزارشات نقض حقوق بشر همراه بود با این وجود در ادامه ماه با اعدام ۱۴ نفر در شهرهای مراغه، مشهد وشیراز گزارشات برجسته ای از نقض حقوق بشر منتشر شد. از برجسته ترین گزارشات اعدام در این ماه باید به اجراى حکم هشت زندانى در زندان رجایى شهر کرج،اعدام فردی به اتهام سرقت مسلحانه در ملاعام و اعدام های دسته جمعی در زندان های رجایی شهر و قزلحصاراشاره کرد که اغلب این اعدام ها مخفیانه و بدون پوشش رسانه های دولتی انجام شد.

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش خود که روز چهارشنبه (اول آوریل / ۱۲ فروردین) منتشر کرد، به مجازات مرگ و موارد صدور و اجرای حکم اعدام در جهان در سال ۲۰۱۴ پرداخته است.
بر پایه این گزارش، موارد ثبت‌شده صدور حکم اعدام در جهان در سال گذشته میلادی به میزان ۵۴۱ حکم افزایش یافته و به ۲۴۶۶ حکم رسیده است. عفو بین‌الملل در این گزارش اذعان داشت که ایران در اجرای حکم اعدام پیشتاز است.

در این ماه شاهد خبر مسرت بخش توقف حکم اعدام ۶ محیط بان در سال ۹۴ بودیم در این زمینه معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ضمن بیان اینکه از ۸ نفر محیط بانی که حکم اعدامشان قطعی شده بود ۶ نفر حکمشان متوقف شده ابراز امیدواری کرد که در سال ۹۴ حکم دو نفر دیگر نیز متوقف شود.

این ماه همچنین با تداوم تعرض به حقوق اولیه اقلیت‌های قومی و دینی در ایران همراه بود کشته شدن یک شهروند بلوچ در شلیک ماموران انتظامی و کشته شدن یک چوپان بلوچ توسط ماموران سپاه در کنار کشته شدن ۸ مامور مرزبانی در مرز ایران و پاکستان که نمیتوان آن را جدای از مشکلات و ناامنی مناطق حاشیه ای کشور دانست از مهمترین آنها بودند.

 در رسته ی نقض حقوق شهروندان بهایی چون همیشه گزارشاتی منتشر شد که در این بین آغاز محکومیت ایمان رشیدی و شبنم متحد در زندان یزد واجرای حکم یک سال حبس تعزیرى فرحناز میثاقیان شهروند بهایى از جمله برجسته ترین گزارشات بود.

یکی از بارزترین گزارشات تضییع حقوق بهاییان، گزارش، ممانعت از دفن یک شهروند بهایی در تبریز بود. بر اساس این خبر، مسئولین قبرستان عمومی تبریز موسوم به وادی رحمت از دفن یک شهروند بهایی به نام (آقای) مروتی که در ۲۹ اسفند ماه سال گذشته در تبریز فوت کرده جلوگیری کردند و جسد متوفی را بدون اطلاع خانواده و انجام مراسم مذهبی در شهر میاندوآب به خاک سپردند.

در ادامه بخش آزادی های مذهبی فشار‌ها و آزار دراویش ایرانی نیز در این دوره مخابره شد، چهار تن از دراویش ساکن کوار در حالی که با خودروی شخصی به سمت این شهرستان در حرکت بودند بازداشت شدند.

همچنین تفتیش یک موسسه فرهنگی دراویش و بازداشت موقتی دو درویش گنابادی و تبعید چهار درویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب شیراز نیز توسط رسانه های جمعی منتشر گردید.

در ادامه فشارها و آزار نوکیشان مسیحی در ایران، منابع خبری از بازداشت چند تن از آنان در شهر کرج خبر دادند. همینطور ابراهیم فیروزى نوکیش مسیحى و زندانی عقیدتی زندان رجایی شهر کرج به ۵ سال حبس محکوم شد.

درزمینه حقوق کودکان نیز گزارشاتی منتشر گردید که برجسته‌ترین آن‌ها تنبیه و انتقال به بیمارستان دختر دبستانی در استان همدان بود.

مضاف بر مورد بالا، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش نیز ادعا کرد: یک سوم مدارس کشور استاندارد لازم را نداشته و نیاز به بازسازی دارند.

در حوزه حقوق اولبه زنان در ایران در این ماه نیز هجمه‌های بسیاری به بانوان ایرانی شد که از جمله پراهمیت‌ترین آن‌ها میتوان اشاره کرد به تبعیض در تعداد حضور زنان در استخدام دولت و درگذشت یک قربانی اسیدپاشی در ایران.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان این‌که نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده است  گفت: وزارت کار در تلاش است با سیاست گذاری‌های مناسب جایگاه مجموعه زنان را ارتقا بدهد. علی ربیعی زنانه شدن آسیب‌های اجتماعی را یکی از چالش‌های موجود ذکر کرد و گفت: سن زنان سرپرست خانوار پایین آمده و نرخ بیکاری زنان دو برابر مردان شده که این امر ضرورت برنامه ریزی شایسته در این زمینه را می‌طلبد.

رویدادها و اخبار کارگری در آذر ماه بسان ماه‌های گذشته پرشمار بود که از جمله تجمع صد‌ها کارگر پتروشیمی تبریز در اداره کار، بى خبرى از وضعیت فعال کارگرى کوروش بخشنده و صدور حکم زندان و شلاق برای ۵ کارگر معدن چادرملو و نیز بازداشت یک فعال کارگری در سنندج.

مضاف بر موارد فوق، دو تن از نمایندگان قانونی کارگران نانوایی‌های سنندج به تحمل ۵ ماه حبس تعزیری و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شدند. محکومیت این دو فعال کارگری با نظر مثبت قاضی به ۵ سال حبس تعلیقی تبدیل شده است.

در این ماه متأسفانه گزارشاتی از حوادث کاری که موجب مرگ و مصدومیت کارگران شده بود نیز چاپ گردید که مرگ دو کارگر به علت فقدان ایمنی محیط کار در آمل و مرگ چهار کارگر دیگر نیز به دلیل مشابه در شهرستان شیروان از برجسته ترین موارد بودند.

در حوزه اصناف و حقوق صنفی هم این ماه خالی از حوادث نبود، چنانکه بازداشت علیرضا هاشمی، دبیرکل سازمان معلمان ایران و تجمع مربیان سوادآموزی مقابل مجلس از مهمترین خبرها بود.

در حوزه فرهنگ خوشبختانه گزارشات محدودی در این ماه منتشر شد که از جمله گزارشات مثبت این ماه باید به خبر آزادی اردشیر احمدی، مستندساز جوان ایرانی-کانادایی از زندان اشاره کرد.

در شرایطی که همه منتظرند تغییر روندهایی که رئیس‌جمهور قول آن‌ها را داده بود در عرصه‌های مختلف شاهد باشند خبرهای مکرر درمورد لغو کنسرت‌هایی که پشت آن تلاش‌های فراوان و صرف هزینه‌های قابل توجه نهفته است می‌تواند این پیام را منتقل کند که عرصه فرهنگ هنوز تن به تغییرات نداده و شاید همین عامل است که موجب شده بسیاری از علاقه‌مندان و دست‌اندرکاران این عرصه در مواجهه با موانع، عطای کار در این زمینه را به لقایش ببخشند یا زمین بازی خود را عوض کنند. دولت روحانی با لغو ۲۰ کنسرت در طول قریب به دو سال رکورد جدیدی در این زمینه به نام خود زده است.

درزمینه ی بهداشت و محیط‌زیست در این ماه تنها گزارشی که منتشر شد در رابطه با سگ کشی در شیراز بود، بر اساس این گزارش در یکی از شهرک‌های صنعتی شیراز، سگ‌ها به روشی غیرانسانی با تزریق اسید و سم کشته شدند و پیمانکاران در ازای ارائه هر لاشه ۱۵ هزار تومان دریافت کردند. نحوه غیر قابل پذیرش برخورد با حیوانات در کنار آلودگی های زیست محیطی این روش از عمده ترین موضوعات اعتراض به این عمل و شیوه بود.

توجه خاص به موارد نقض حقوق بشر

در این بخش سعی شده به گزارش‌هایی از نقض حقوق بشر در آبان ماه که با حساسیت و توجه بیش‌تری از سوی افکار عمومی مواجه شدند، اشاره شود. بدیهی ست که این توجه بیش‌تر، الزاماً به معنی شاخص بودن این دسته از گزارش‌های به لحاظ حجم نقض حقوق بشر نیست.

برای انتخاب مورد اول در این دسته باید به محبوس بودن مصطفی عزیزی، نویسنده و تهیه کننده در زندان اوین اشاره کرد با واکنش و حساسیت زیادی در افکار عمومی روبرو شد.

همچنین میتوان به گزارشات فیلترینگ هوشمند و اختلال در شبکه اجتماعى اینستاگرام، آزادی اردشیر احمدی از زندان و بازداشت دوباره آیت الله نکونام از زمره گزارشاتی که با اقبال توجه از سوی افکار عمومی روبه رو اشاره کرد.

گزارش‌های حقوق بشری، در سایه‌ی کم توجهی

در مقابل بخش قبل، بسیاری از گزارش‌های حقوق بشری اساساً باکم توجهی و بعضاً بی‌توجهی رسانه‌ها و افراد فعال در شبکه‌های اجتماعی که به هر ترتیب تشکیل‌دهنده‌ی قسمتی از افکار عمومی هستند؛ روبه‌رو شدند. گفتنی است این نوع کم توجهی‌های بعضاً غیر تعمدی یا بعضاً تبعیضات هدفمند، زمینه بیشتری از تداوم و گسترش نقض حقوق بشر را فراهم می‌آورد.

اخراج دبیر خبرگزاری میزان پس از انتشار نام سید محمد خاتمی، احضار یک خبرنگار زن خبرگزاری ایسکانیوز به وزارت اطلاعات و محکومیت حبس برای دو عضو جوان حزب ندای ایرانیان تعدادی از گزارشاتی بود که در سایه کم توجهی قرار گرفتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید