خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  بولتن ویژه ۱۷ تا ۲۳ دیماه؛ نگاهی به خلاصه گزارشات و اظهار نظر مسئولین کشور پیرامون اعتراضات سراسری دیماه ۹۶

بولتن ویژه ۱۷ تا ۲۳ دیماه؛ نگاهی به خلاصه گزارشات و اظهار نظر مسئولین کشور پیرامون اعتراضات سراسری دیماه ۹۶

خبرگزاری هرانا – با توجه به گستره اخبار پیرامون “اعتراضات سراسری در دیماه ۹۶” در عین تلاش دولت ایران برای مقابله با گردش آزاد اطلاعات هرانا اهم اظهار نظر مسئولان کشور از تاریخ ۱۷ تا ۲۳ دیماه را به صورت روزانه در بخش پیش رو به نام “بولتن روزانه” گردآوری و آرشیو کرده است.

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۲۳ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایران، ۲۳ دیماه: بهروز نعمتی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس با اشاره به وضعیت بازداشتی‌های اعتراضات اخیر به ایسنا گفته است: رقم کل بازداشتی‌ها بین ۲۷۰۰ تا ۳۲۰۰ نفر بوده و تقریباً تمامی کسانی که صرفاً اعتراضی در مورد مسائل معیشتی و اقتصادی داشتند آزاد شدند، اما عاملان و آمران اصلی که کمتر از ۱۰۰ نفر بودند، شدیداً مورد برخورد قرار می‌گیرند. نعمتی توضیح داده است: بازداشتی‌ها سه گروه هستند؛ یک گروه عاملان اصلی و آمران که طراحی اعتراضات و آتش زدن اماکن عمومی را برعهده داشتند و اقدام به ساختارشکنی کردند. این افراد کمتر از ۱۰۰ نفر هستند و طبق خواسته مردم، قوه قضائیه و نهادهای امنیتی باید شدیداً با آنها برخورد شود. گروه دوم تحت تأثیر قرار گرفتند و از روی غفلت و احساسات در این اعتراضات حضور داشتند که جمعیت آنها هفت هشت برابر نیروهای اولیه است که این افراد ظرف امروز و فردا با وثیقه یا تعهدنامه آزاد می‌شوند. گروه سوم کسانی هستند که اعتراضاتی در مورد مسائل معیشتی و اقتصادی و موضوعات مختلف داشتند. تعداد اینها هم به اندازه گروه دوم است تقریباً همه این افراد تعیین تکلیف و آزاد شدند. نعمتی با اشاره به درخواست سه فراکسیون سیاسی مجلس برای تشکیل کمیته حقیقت یاب جهت بررسی حوادث اخیر گفت: اگر این کمیته متشکل از نمایندگان هر سه فراکسیون تشکیل شود، به نفع کشور است و اغراض سیاسی هم در آن دخیل نمی شود و گزارش نهایی نیز با تأیید سه فراکسیون ارائه خواهد شد. دیروز رئیس دانشگاه تهران هم به باشگاه خبرنگاران گفت که خانواده‌های بازداشت شدگان روز شنبه ۲۳ دی ماه به دادسرا مراجعه کنند تا باقی‌مانده این دانشجویان بازداشتی آزاد شوند.» در همین حال نیز رئیس دانشگاه علامه از آزادی تمامی دانشجویان بازداشتی این دانشگاه خبر داد.

⭕️ برنا، ۲۳ دیماه: «پروانه مافی»، عضو مجمع نمایندگان تهران، درباره بازدید نمایندگان تهران از زندان اوین گفت: ما درخواست خود را ارائه کرده‌ایم و تا این لحظه اجازه بازدید صادر نشده است. پیشتر «مصطفی کواکبیان»، رئیس کارگروه امنیتی، قضایی و سیاسی مجمع نمایندگان تهران مجلس شورای اسلامی گفته بود: این مجمع شنبه (امروز) از زندان اوین بازدید می‌کند.

⭕️ صداو سیما، ۲۳ دیماه: رئیس کل دادگستری : دستگاه قضایی در خصوص دستگیر شدگان با بررسی و تحقیق لازم اقدام می کند و کسانی که به صورت اتفاقی و یا با تحریک دیگران هیجان زده شده با طی مراحل قانونی آزاد می شوند. وی افزود: اما کسانی که عامل تخریب اموال عمومی و شخصی مردم بودند و دیگران را تحریک کردند به اشد مجازات محکوم می شوند.

⭕️ کانون صنفی معلمان، ۲۳ دیماه: فریده اولاد قباد، نماینده تهران در مجلس اظهارداشت: بر طبق آنچه مسئولان سازمان اطلاعات استان تهران گفتند ۲ دانش آموز در میان بازداشتی‌ها حضور داشتند و اعلام کردند که کار آنها را پیگیری می‌کنند. در حالی که برخی خبرها در روزهای اولیه در فضای مجازی حاکی از آن است که تعداد زیادی از بازداشتی ها دانش آموز بودند هنوز وزارت آموزش و پرورش آمار دقیقی از تعداد دانش آموزان ، معلمان و بازنشستگان بازداشتی اعلام نکرده است.

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۲۲ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ عصرهامون-۲۲ دیماه: مولوی محمدعلی شهنوازی در خطبه های نمازجمعه این هفته شهرستان خاش مدعی شد فرمان “اغتشاشات” در اتاق فکر آمریکا صادر شد.

⭕️ مهر-۲۲ دیماه: جانشین اطلاعات عملیات ستاد کل نیروهای مسلح گفت: خبر افزایش قیمت بنزین و بودجه را دست مایه جریان های مخالف نظام دانست و گفت: ایجاد اضطراب و نگرانی در مردم موجب سوء استفاده خبرگزاری های بیگانه و مخالف نظام شد، اغتشاش گران قصد کشته سازی برای تحریک عواطف مردم را داشتند، اما با شکست مواجه شدند.

⭕️صداو سیما-۲۲ دیماه: امام جمعه همدان گفت: سرکوب اعتشاشها، تو دهنی محکمی به امریکا و اسرائیل

⭕️ایسنا-۲۲ دیماه: رئیس کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با اعلام “مهاجرت چندمیلیونی کاربران تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی” مدعی شد جلوگیری از فعالیت تلگرام موجب رونق اقتصادی کشور شده است

⭕️تسنیم-۲۲ دیماه: امام جمعه همدان عنوان کرد: حدود ۶۰ دفتر امام جمعه در اغتشاشات مورد هجوم قرار گرفت و این نشان می‌دهد که دشمن از آنجا که ضربه خورده عصبانی است.

⭕️تسنیم -۲۲ دیماه: امام جمعه گرگان با بیان اینکه مردم همه شهرهای ایران به خوبی در برابر اغتشاش‌گران قیام کردند، گفت: باید مردمی که مطالباتی داشتند را از این افراد جدا کرده و این مطالبات پیگیری و رفع شود.

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۲۱ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایلنا – ۲۱ دیماه: نماینده مردم تهران با اعلام اینکه بسیاری از افراد بازداشت شده ناآرامی‌های اخیر آزاد شده‌اند، گفت: در مجمع نمایندگان تهران تصویب شد که از شنبه کمیته‌ای شکل بگیرد تا از زندان‌ها بازدید داشته باشیم.

⭕️ ایسنا – ۲۱ دیماه: منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به تعداد بازداشتی‌های اعتراضات اخیر و وضعیت فعلی آنان، گفت: کسانی که نقش مهمی در تخریب نداشتند، آزاد شدند و تعداد اندکی باقی ماندند. در این زمینه فرقی بین دانشجو و غیردانشجو نیست و ملاک درباره بازداشت شدگان عمل آنهاست.

⭕️ تسنیم – ۲۱ دیماه: سخنگوی سپاه پاسداران مدعی شد: در اینکه خانواده صدام جنایتکار و معدوم هم در این حوادث نقش داشتند نیز اطلاعات وجود دارد و این اطلاعات نشان می‌دهد که آنها نیز سعی داشتند با کمک گروه‌های معاند به نظام اسلامی ایران ضربه بزنند.

⭕️ ایسنا -۲۱ دیماه: محمود صادقی، نماینده مجلس گفت : در حوادث اخیر تعدادی از دانش آموزان و دانشجویان به دلایل مختلفی بازداشت شدند. وی با بیان اینکه این موضوع در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در این خصوص بحث و تبادل‌نظر شد، تصریح کرد: قرار شد اعضای کمیسیون به این مسئله ورود کرده و دانش آموزان و دانشجویان با توجه به قرارگیری در فصل امتحانات آزاد شوند و کسی از تحصیل بازنماند.

⭕️ ایلنا -۲۱ دیماه: نماینده مردم تهران در توئیتر خود نوشت:بستگان و پدران و مادران بازداشت‌شدگان در تماس با اینجانب از وضعیت نامعلوم و بلاتکلیفی بازداشت‌شدگان، مخصوصا دختران، اظهار نگرانی می‌کنند؛ از مسئولان قضایی و سازمان زندان‌ها انتظار می‌رود با سرعت عمل و رعایت اخلاق و حقوق، خانواده‌ها را از نگرانی درآورند.

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۲۰ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایلنا – ۲۰ دیماه: نماینده مردم رشت در مجلس از آزادی بازداشت‌شدگان بدون سوءپیشینه ناآرامی‌های اخیر خبر داد.

⭕️ صدا و سیما – ۲۰ دیماه: دادستان کرمان گفت: ۲۷ نفر از عوامل اصلی ومحوری “اغتشاشات اخیر” در کرمان در بازداشت هستند.

⭕️ جارپرس – ۲۰ دیماه: وزارت اطلاعات با انتشار اطلاعیه ای با تشریح اقدامات جدید این وزارتخانه در برخورد با “عناصر آشوب طلب” از دستگیری تعداد دیگری از عناصر “ضدانقلاب” خبر داد.

⭕️ تسنیم – ۲۰ دیماه: سرلشکر محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح گفته است: “در حوادث هفته گذشته حتی یک مورد سراغ نداشتیم که از نیرو‌های انتظامی، سپاه یا بسیج با اسلحه به خیابان آمده باشند؛ چراکه طبق دستورالعمل‌های ستاد کل نیرو‌های مسلح، این موضوع ممنوع است و هیچ‌کس با اسلحه به خیابان نمی‌آید.”

⭕️ خانه ملت – ۲۰ دیماه: محمدرضا عارف، نماینده تهران و رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در نشست مجمع ۳۵ نفره نمایندگان تهران با سازمان اطلاعات استان تهران خواستار بازدید مجمع نمایندگان تهران از بازداشتگاه اوین شده است.

⭕️ ایسنا – ۲۰ دیماه: معاون فرهنگی دانشگاه تهران در ادامه تصریح کرد: طی دیروز و امروز نیز دو نفر از دانشجویان بازداشت شده آزاد شدند که با این حساب تعداد دانشجویان بازداشتی آزاد شده دانشگاه تهران به ۱۸ نفر رسید. معاون فرهنگی دانشگاه تهران در پایان خاطرنشان کرد: هنوز ۲۳ نفر از دانشجویان دانشگاه تهران در بازداشت هستند که امیدوار هستیم این دانشجویان نیز ظرف دو روز آینده آزاد شوند. همزمان فاطمه سعیدی، نماینده مجلس گفت “۱۰ تا ۱۵ تن از دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات اخیر، امروز آزاد شدند”

⭕️ ایلنا – ۲۰ دیماه: مکارم شیرازی از مراجع تقلید ادعا کرد “بازجویان اغتشاشگران بیان کرده‌اند که اکثریت قاطع این افراد از فضای مجازی الهام گرفته بودند”

⭕️ ایلنا – ۲۰ دیماه: منصور غلامی وزیر علوم ایران گفت “با صحبتی که با وزیر اطلاعات و وزیر کشور داشتیم قرار شد بر اساس دستور رئیس جمهور دانشجویانی که هنوز در بازداشت به سر می‌‌برند، طی امروز و فردا آزاد شوند”.

⭕️ روزنامه ایران – ۲۰ دیماه: عبدالصمد خرم‌آبادی، دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه: از سوی دادستانی کل کشور به مسئولین وزارت ارتباطات اخطار داده شده که رفع فیلتر اینستاگرام بر خلاف موازین قانونی و قضایی انجام شده و مسئولین امر باید پاسخگو باشند.

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۱۹ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایسنا – ۱۹ دیماه: معاون رئیس قوه قضائیه گفت:هنوز آمار دقیقی از تعداد فتنه‌گران و آشوبگرانی که دستگیر شده‌اند ندارم، اما تمام افرادی که سرحلقه آشوب‌های اخیر بوده‌اند، شناسایی و دستگیر شده‌اند.

⭕️ فارس – ۱۹ دیماه: وزیر آموزش و پرورش روز سه‌شنبه از کشته شدن دو دانش‌آموز به گفته او،‌ در حاشیه اغتشاشات اخیر در ایران، خبر داد و افزود که یک دانش‌آموز هم تیر خورده که هنوز بهبود نیافته است.

⭕️ خانه ملت – ۱۹ دیماه : محمود صادقی، نماینده مجلس: آمار کل بازداشتی‌های اعتراضات اخیر حدود ۳ هزار و ۷۰۰ نفر است. آقای صادقی اضافه کرد: “مشخصات برخی از افرادی که مشخص نیست چه نهادی آن‌ها را دستگیر کرده است در قالب لیستی به وزارت خانه های اطلاعات، کشور و علوم ارائه شده است تا مشخص شود این افراد را کدامیک از نهادهای امنیتی یا انتظامی دستگیر کرده‌اند و خانواده‌ آنان از بلاتکلیفی خارج شوند.”

⭕️ ایلنا – ۱۹ دیماه: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم با اعلام اینکه ۶۵ درصد دانشجویان بازداشتی در کل کشور آزاد شده اند، از آزادی تعداد دیگری از دانشجویان تا پایان امروز یا فردا خبر داد.

⭕️ خبرگزاری صدا و سیما – ۱۹ دیماه: دادستان عمومی و انقلاب تهران از آزادی هفتاد نفر دیگر از متهمان وقایع اخیر خبر داد.

⭕️ ایلنا – ۱۹ دیماه: دادخدا سالاری، دادستان کرمان روز سه‌شنبه در نشست شورای معاونان دادگستری استان افزود: در حال حاضر ۲۷ نفر از عوامل اصلی و محوری حوادث اخیر در بازداشت به سر می‌برند.

⭕️ فارس – ۱۹ دیماه: رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی می‌گوید ۱۷ نفر از «لیدر»های اصلی تجمعات اعتراضی اخیر چه در فضای مجازی و چه در سطح شهر را بازداشت کرده است.

⭕️ ایلنا – ۱۹ دیماه: فاطمه سعیدی عضو کمیته پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشت شده گفت این کمیته دومین نشست خود را برگزار کرده و آزادی دانشجویان دختر را در اولویت قرار داده است

⭕️ میزان – ۱۹ دیماه: عباس جعفری دولت آبادی دادستان تهران گفت که ۷۰ نفر از بازداشت شدگان، امروز آزاد شدند

⭕️ ایسنا – ۱۹ دیماه: غلامرضا غفاری معاون وزارت علوم گفت که “۶۵ درصد دانشجویانی که در ناآرامی های اخیر در برخی استان های کشور بازداشت شده بودند آزاد شده اند.” او گفت بیشتر این آمار مربوط به دانشگاه تهران است و تاکنون ۱۶ نفر آزاد شدند

⭕️ انصاف نیوز – ۱۹ دیماه: محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران هم گفت که ۴۱ دانشجوی این دانشگاه در “اتفاقات اخیر” بازداشت شده اند

⭕️ ایلنا – ۱۹ دیماه : هدایت الله خادمی نماینده مجلس از شهر ایذه که شاهد تظاهرات بود گفته: “بیشتر تجمع‌کنندگان حوادث اخیر در شهرستان ایذه نوجوانان دبیرستانی بودند، تلاش داریم تا آنها آزاد شوند یا حداقل وضعیتشان مشخص شود.”

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۱۸ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایلنا – ۱۸ دیماه: محمد جواد ابطحی، نماینده خمینی شهر در مجلس ایران اعلام کرد: “بنابر آمار رسمی در مجموع ۴ نفر در خمینی شهر و یک نفر نیز در شاهین‌شهر کشته شدند.” این نماینده مجلس درباره وضعیت بازداشت شدگان این اعتراضات نیز گفت: “به هر حال در میان بازداشت‌شدگان تعدادی از اتباع افغانستان نیز حضور دارند. همچنین برخی معترضان ازجمله افراد و شهروندانی بودند که به‌لحاظ اقتصادی و معیشتی در تنگنا قرار داشتند و در عین حال تعدادی از بازداشت‌شدگان نیز ازجمله اراذل و اوباش بودند.”

⭕️ تسنیم – ۱۸ دیماه، سخنگوی وزارت کشور با اشاره بررسی حوادث اخیر کشور در شورای امنیت کشور گفت: افرادی که دارای انگیزه امنیتی نبودند در همان روزهای ابتدایی آزاد شدند.

⭕️ ایلنا ۱۸ دیماه، دبیر انجمن فرهنگ و سیاست دانشجویان دانشگاه شیراز گفت: تمامی دانشجویان بازداشت شده دانشگاه شیراز آزاد شدند.

⭕️ ایسنا، ۱۸ دیماه، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان هرمزگان گفت: تعدادی از اغتشاشگران اخیر در بندرعباس با قرار وثیقه و کفالت و برخی نیز بلاقید از زندان آزاد شدند.

⭕️ ایرنا – ۱۸ دیماه: عیسی فرهادی، فرماندار تهران گفت: “بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور برای افزایش ضریب امنیت پایتخت ۴۰ کلانتری در نقاط مختلف شهر اضافه می شود.”

⭕️ بی بی سی – ۱۸ دیماه: در ادامه تجمع گروهی از خانواده دراویش بازداشت شده مقابل زندان اوین، نیروهای امنیتی به سوی آنها گاز اشک آور پرتاب کردند.

⭕️ فارس – ۱۸ دیماه: مصطفی محبی، مدیر کل زندانهای استان تهران گفت: “خودکشی سینا قنبری در دستشویی زندان اوین تایید می‌شود.”

⭕️ ایسنا – ۱۹ دیماه: خلیل همایی راد، سخنگوی شورای تأمین استان کرمان درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان در این شهر گفت: “تعدادی در این خصوص دستگیر شدند که پس از بررسی‌های نهادهای امنیتی و دادگستری، برخی از آنها آزاد شده اما تعداد ۲۸ نفر از دستگیر شدگان در معرض اتهام هستند.” آقای همایی راد همچنین افزود: ” براساس گزارش اداره کل اطلاعات استان رده سنی ۸۳ درصد افراد دستگیر شده ۱۶ تا ۳۰ ساله بوده و ۶۲ درصد آن ها زیر دیپلم و دیپلم، ۱۳ درصد فوق دیپلم، ۱۸ درصد لیسانس و ۵ درصد آنها فوق لیسانس بوده‌اند، همچنین ۹۸ درصد دستگیرشدگان دارای ضعف‌های جدی در آموزه‌های دینی بوده‌اند.”

⭕️ بی بی سی – ۱۸ دیماه: شاهدان عینی به بی‌بی‌سی فارسی درباره آخرین وضعیت بازداشت شدگان در خوزستان چنین گفتند: ” آمار بازداشتی‌ها بالا است. اطلاع دقیقی از وضعیت آنها در دست نیست. در ایذه ۴۰۰ نفر بازداشت شدند که در میان آنها ۴۰ زن بازداشت شده‌اند. ماموران در برخی موارد کل خانواده یک نفر را بازداشت کرده‌اند.” به گفته این شاهدان “تعدادی از این بازداشت شدگان ایذه در کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری شده‌اند. یکی از این بازداشت شدگان که در کمپ ترک اعتیاد نگهداری می‌شده در آخرین تماسی که با خانواده خود داشته گفته چهار روز است که غیر از آب به آنها هیچ چیزی داده نشده است.”

⭕️ دنیای اقتصاد – ۱۸ دیماه: جدیدترین آماری که از مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام شده نشان می‌دهد ۹۰۰۰ کسب و کار خرد اینترنتی که درگیر قطع شدن ارتباطشان از تلگرام هستند در یک هفته اخیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

⭕️ ایسنا – ۱۸ دیماه: شورای اسلامی شهر مشهد با تصویب لایحه‌ای شهرداری این شهر را مکلف کرد ظرف مدت دو ماه مکان مناسبی برای برگزاری تجمعات اعتراضی مردم تعیین کند.

⭕️ تسنیم – ۱۸ دیماه: محمدجواد لاریجانی، چهره اصولگرایی که دو برادر او ریاست مجلس و دستگاه قضایی را بر عهده دارند در گفت‌وگویی تفصیلی از اعتراض‌های سراسری اخیر در ایران به عنوان «فتنه» یاد کرده و آن را از جنس اعتراض‌های سال ۸۸ توصیف کرده است.

 

اهم اجمالی تحولات و اظهار نظرهای مسئولین و نهادهای مرتبط با وقایع اخیر کشور در روز ۱۷ دیماه به شرح پیش رو بود:

⭕️ ایسنا – ۱۷ دیماه : سخنگوی کمیسیون آموزش مجلس اظهار کرد: محمدمهدی زاهدی – رئیس کمیسیون آموزش مجلس – پیگیری‌هایی را برای برطرف شدن وضعیت دانش‌آموزان بازداشت‌شده در حوادث اخیر با مسئولان امنیتی انجام داده است.

⭕️ همشهری آنلاین – ۱۷ دیماه: دادستان عمومی و انقلاب کرمانشاه از آزادی تعدادی از تجمع‌کنندگان ناآرامی‌های اخیر در کرمانشاه با اخذ تعهد خبر داد.

⭕️ روابط عمومی دادستانی تهران – ۱۷ دیماه: دادستان تهران خبر از آزادی ۷۰ نفر از افراد بازداشتی در اعتراضات اخیر در کشور را داد. وی در این باره گفت:  ظرف ۴۸ ساعت اخیر تعداد ۷۰ نفر از متهمان با تکمیل تحقیقات و اخذ ضمانت آزاد شدند.

⭕️ ایسنا – ۱۷ دیماه: رئیس دانشگاه علامه طباطبایی از آزادی ۱۳ نفر از دانشجویان این دانشگاه خبر داد وگفت: ۲ دانشجوی بازداشت شده دیگر نیز طی چند روز آینده آزاد خواهند شد.

⭕️ انصاف نیوز – ۱۷ دیماه: امام جمعه قهدریجان گفت: ما به کشته شده‌ها اغتشاشگر نمی‌گوییم و اتفاقات رخ داده به این معنی نیست که افرادی که کشته شدند اغتشاشگر بودند.

⭕️ تسنیم – ۱۷ دیماه: رئیس کل دادگستری استان تهران:  اینکه مراجع مختلف آمار متفاوت بدهند به لحاظ وضعیت آمار و اطلاعاتی است که از منابع مربوطه به اینها می رسد، بنابراین قابل توجیه است. رئیس کل دادگستری استان تهران تصریح کرد: هنوز از نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات، دادستانی و سپاه آمار جمعی نگرفته ایم.

⭕️ فارس – ۱۷ دیماه: معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران با بیان اینکه با ایجاد رعب و وحشت و خشونت‌پراکنی نمی‌شود کاری کرد، گفت: همه آنهایی که امنیت استان را سلب کردند، شناسایی و دستگیر شدند و باید پاسخ‌گو باشند.

⭕️ جامعه نو – ۱۷ دیماه: برادر پدرام پذیره، نائب دبیر انجمن صنفی دانشگاه تهران که روز یکشنبه هفته گذشته بازداشت شده بود درباره جزییات بازداشت برادرش به جامعه نو گفت: آن گونه که دوستان برادرم می گویند، پدرام بار اول روز شنبه بازداشت می‌شود؛ اما با پیگیری‌های دانشگاه چند ساعت بعد آزاد می شود. روز بعد وقتی با دوستش برای ناهار نزدیکی‌های تئاتر شهر بوده، توسط دو موتورسوار دوباره دستگیر می‌شود. گویا در هنگام بازداشت مورد ضرب وشتم هم قرار گرفته است.در حالیکه نه در تظاهرات شرکت داشته و نه هیچ نقشی در آن داشته است.

⭕️ مهر – ۱۷ دیماه: فرمانده انتظامی استان قم گفت: ۱۷۰ نفر در جریان آشوب‌های اخیر در قم دستگیر شدند که ۸۰ نفر از آنان ۱۵ تا ۲۵ سال سن داشتند.

⭕️ مهر- ۱۷ دیماه: ناصر عتباتی، دادستان اردبیل تصریح کرد: در روز شنبه هفته گذشته ۴۱ نفر به دلیل سردادن شعارهای ساختارشکنانه و توهین به مقدسات در اردبیل بازداشت شدند.

⭕️ ایران آنلاین – ۱۷ دیماه: نماینده عضو فراکسیون امید مجلس در گفت و گو با «ایران آنلاین» توضیحاتی درباره سخنان وزرای اطلاعات و کشور در جلسه غیر علنی مجلس و مسایل مطرح شده ارائه کرد.جلال میرزایی درباره طرح مساله بازداشت دانشجویان در این جلسه توضیح داد: «دانشجویان و فضای دانشگاهی کشور در این اتفاقات حضور چندان جدی نداشتند و ما نباید مساله دانشگاه‌ها را بیش از اندازه پر رنگ کنیم، چون این کار باعث زیر فشار رفتن بیشتر فضای دانشگاه‌ها خواهد شد.»
وی افزود: «به گفته وزیر کشور دانشجویان تنها ۶ درصد از کل تعداد بازداشتی‌ها را تشکیل می‌دهند و عموم دانشجویانی هم که بازداشت شده‌اند نه به واسطه خط و مشی سیاسی، بلکه به دلیل حضور در نا آرامی‌ها بوده است.»
میرزایی همچنین درباره توضیحات وزیر اطلاعات هم گفت: «آقای علوی معتقد بودند که در شکل گیری این نا آرامی‌ها چند علت و دلیل به صورت همزمان و موازی موثر بوده‌اند و نمی‌شود گفت کل ماجرا توسط هدایت خارجی به وجود آمده است.»
این نماینده مجلس درباره توضیحات وزیر اطلاعات درباره شروع این ناآرامی‌ها هم گفت: «آقای علوی توضیح داد که بر اساس بررسی‌های وزارت اطلاعات مشخص شده که نا آرامی‌ها از مشهد و به واسطه اقدامات یک جریان سیاسی داخلی آغاز شده اما این اعتراضات خیلی سریع و ظرف چند ساعت از دست و مدیریت این جریان خارج شده است.»
وی ادامه داد: «در این جلسه همچنین اشاره شد که ائمه جمعه با تاکید چند ساله بر نارضایتی‌ها و کمبودهای کشور در شکل‌گیری این اتفاقات بی‌تاثیر نبوده‌اند و سخنان آنها به همراه تبلیغات برخی تریبون‌های دیگر باعث شدت یافتن احساس محرومیت در مردم شده‌ است.»

⭕️ میزان – ۱۷ دیماه : سعید رازانی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان لرستان در گفت‌وگو با میزان درباره “افراد رهاکننده خودروی آتش‌نشانی” در شهرستان درود که منجر به فوت دو شهروند شده بودند گفت: ۲ نفر از عواملی که حسب گزارش اداره اطلاعات در این حادثه دخیل بودند شناسایی و دستگیر شده اند.”

⭕️ شورا آنلاین – ۱۷ دیماه: شورای شهر تهران «طرح دوفوریتی انتخاب یک مکان برای اعتراضات عمومی» را تصویب کرد.

⭕️ اعتماد آنلاین – ۱۷ دیماه: استاندار اصفهان با خودداری از اعلام شمار بازداشت‌شدگان در این استان گفته است که مجاز به اعلام این موضوع نیست. محسن مهرعلی‌زاده مدعی شده که «نمی‌شود همه رازها را بگوییم… وقتی رد پای فلان گروه را پیدا کردیم نمی‌توانیم مسئله را باز کنیم. یک مسائلی هست که به امنیت مردم برمی‌گردد…»

⭕️ ایلنا – ۱۷ دیماه: بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از «تعبیه تمهیدات» برای رفع فیلترینگ شبکه پیام‌رسان تلگرام در ایران خبر داد و افزود که «این اقدام به تعهدات مجموعه تلگرام به ایران بستگی دارد، زیرا فضای موجود و اقدامات معاندان علیه نظام جمهوری اسلامی به واسطه دستگاه‌های اطلاع رسانی تلگرام انجام گرفت». وی اضافه کرد که «به نظر می‌رسد مذاکراتی بین وزیر ارتباطات و مجموعه تلگرام انجام گرفته که با توجه به تاکید نمایندگان و مسئولان امنیتی، رفع فیلتر منوط به تعهد این مجموعه به ایران خواهد بود».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید