خانه  > slide, دگرباشان جنسی, زنان, سایر گروهها  >  مجموعه فعالان از کمیته حقیقت یاب سازمان ملل میخواهد ارتکاب جرایم علیه بشریت را به رسمیت بشناسد

مجموعه فعالان از کمیته حقیقت یاب سازمان ملل میخواهد ارتکاب جرایم علیه بشریت را به رسمیت بشناسد

خبرگزاری هرانا – در حالی که پنجاه و پنجمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل قرار است هفته آینده آغاز شود، مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران همچنان به روشنگری در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در میان کشورهای عضو و جامعه بین‌المللی می پردازد. در این دوره شورا به بررسی مسائل مختلف حاد، از جمله وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران خواهد پرداخت که به طور قابل توجهی شامل ارائه یافته‌های کمیته حقیقت یاب سازمان ملل در مورد اعتراضات سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران است .

برای دانلود نسخه کامل گزارش روی تصویر کلیک کنید

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (مجموعه فعالان) با حمایت حقوقی سازمان لاهه نهاد آپرایتز، در هشتم دسامبر ۲۰۲۳، یک ارسال مشترک ۶۰ صفحه‌ای در مورد جنایت علیه بشریت ناشی از مجازات جنسیتی و سیاسی را ثبت کرد. انتشار پیش رو شامل نسخه‌ای مفصل اما ویرایش شده از این ارسال است که به کمیته حقیقت یاب سازمان ملل متحد (کمیته حقیقت یاب) ارائه شده است. نسخه ویرایش شده پیش رو به هدف انتشار عمومی، برای حفاظت از قربانیان نقض حقوق بشر چندین مورد حساس را حذف کرده است.

این ارسال استدلال می‌کند که واقعیت‌های ارائه شده به کمیته حقیقت یاب توسط مجموعه فعالان و دو سازمان شریک مورد اعتماد باید کمیته حقیقت یاب را به این نتیجه برساند که جنایات علیه بشریت، و به ویژه تعقیب بر اساس دلایل سیاسی و جنسیتی، از آغاز اعتراضات شهریور ۱۴۰۱ در جمهوری اسلامی ایران رخ داده است. این ارسال در پنج بخش ارائه شده است:

۱.) روش‌شناسی جمع‌آوری و نحوه تایید اطلاعات ارائه شده.

۲.) پس‌زمینه‌ای که در آن اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” رخ داده است، با تاکید بر وجود چارچوب قانونی تبعیض‌آمیز علیه زنان، دختران و اعضای جامعه اقلیت های جنسی و جنسیتی، همچنین مسائل ساختاری مرتبط در رابطه بین دولت ایران و مردم ایران.

۳.) واقعیت‌هایی که اعتراضات را احاطه کرده، با روشن کردن محدودیت‌های افزایشی اعمال شده بر زنان و دختران، و پاسخ خشونت‌آمیز مقامات ایرانی به این اعتراضات مسالمت‌آمیز.

۴.) تحلیل حقوقی واقعیت‌ها با تمرکز بر جنایت علیه بشریت بر مبنای تعقیب بر اساس جنسیت و باورهای سیاسی

۵.) توصیه‌ها در سایه واقعیت‌های ارائه شده.

با توجه به تحلیل حقوقی واقعیت‌های ارائه شده در این ارسال، مجموعه فعالان از کمیته حقیقت یاب می‌خواهد که ارتکاب احتمالی جنایات علیه بشریت، به ویژه بر مبنای تعقیب بر اساس دلایل سیاسی و جنسیتی را که از مشخصا از شهریور ۱۴۰۱، در ارتباط با اعتراضات “زن، زندگی، آزادی” در جمهوری اسلامی ایران رخ داده است، به رسمیت بشناسد.

مجموعه فعالان پیشنهاد می‌دهد که بر اساس اطلاعات و تحلیل‌های ارائه شده، این یافته‌ها باید جزء لاینفک گزارش کمیته حقیقت یاب باشد که قرار است در ۱۸ مارس به نشست ارائه شود.

به باور این سازمان، نتیجه‌گیری‌های کمیته حقیقت یاب باید تاکید کند که زنان، دختران و اعضای جامعه اقلیت های جنسی و جنسیتی که با نرم‌های جنسیتی موجود و سیاست‌های تبعیض‌آمیز همراه نیستند یا مخالف آن‌ها هستند، به طور خاص توسط مقامات ایرانی، عوامل و نیروهای امنیتی هدف قرار گرفته‌اند.

این گزارش به زبان انگلیسی است، برای دانلود نسخه کامل این گزارش در فرمت پی.دی.اف لطفا اینجا را کلیک کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید