خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  نامه حمزه درویش درخصوص دخالت نهادهای امنیتی در روند صدور حکم

نامه حمزه درویش درخصوص دخالت نهادهای امنیتی در روند صدور حکم

خبرگزاری هرانا – حمزه درویش، زندانی سنی مذهب زندان رجایی شهر کرج در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس قوه قضاییه نسبت به روند قضایی حاکم بر دادگاه‌های انقلاب و دخالت وزارت اطلاعات در صدور احکام و اعاده دادرسی اعتراض کرده است. وی در بخشی از این نامه می‌گوید “آیا می‌دانید چه ظلم‌هایی در حق زندانیان سیاسی از جانب کارشناسان وزارت اطلاعات صورت می‌گیرد؟ ظلم‌هایی همچون، شکنجه روحی و روانی و جسمی در هنگام بازجویی، گرفتن اعترافات اجباری و دیکته شده و ارجاع این اعترافات به عنوان مدارک مستدل به مراجع قضایی و دادگاه‌های که کارشناسان وزارت اطلاعات با اعمال نفوذ در آن حق دفاع و داشتن وکیل را از متهم گرفته و طی یک دادگاه فرمایشی و پنج دقیقه‌ای، متهم را به حبس‌های سنگین محکوم کرده و حکم صادر شده در مدت زمان کوتاهی به تایید دیوان عالی کشور رسیده و حق اعاده دادرسی از متهم نیز سلب می‌شود.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حمزه درویش در نامه‌ای خطاب به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قاضییه نسبت به روند صدور احکام و دخالت نهادهای امنیتی در تصمیمگیری قضات اعتراض کرده است.

متن کامل این نامه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است عینا در ادامه می‌آید:

“آقای ابراهیم رئیسی! مدتی بود که می خواستم در نامه ای خصوصی به شما از وضعیت مستبدانه و ناجوانمردانه ای که در بین کارشناسان وزارت اطلاعات وجود دارد و بعد از به ریاست رسیدن شما بیشتر هم شده است مطالبی را به اطلاعتان برسانم. اما دریغم آمد که از سخنانی که در ادامه خواهد آمد خوانندگان را مطلع نسازم.

شما به عنوان یک شخص مدعی العموم، ریاست خود را با شعارهایی آغاز نمودید که صرفا جنبه تبلیغاتی و ترمیم وجهه خود در جامعه را داشته و اکنون بعد از گذشت چندین ماه، به این تصور رسیده ام که شما جایگاه کنونی خود را با رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری اشتباه گرفته اید!

زندانیان احتیاجی به شعارها و تبلیغات رسانه ای شما ندارند. به جای شعارها و وعده های بی عمل، کمی عمل به خرج دهید و به ظلم‌هایی که از جانب افراد مغرض در حق زندانیان اعمال می کنند رسیدگی کنید.

به خصوص در حق زندانیان سیاسی که ظلم و ستم به آنان از جانب افراد بی مروت و فرومایه، سرسام آور است.

آیا می دانید چه ظلم‌هایی در حق زندانیان سیاسی در بند ۲۰۹ بازداشتگاه اوین، از جانب کارشناسان وزارت اطلاعات صورت می گیرد؟

ظلم‌هایی که کم و بیش از رسانه ها منتشر شده است. همچون، شکنجه روحی و روانی و جسمی در هنگام بازجویی، گرفتن اعترافات اجباری و دیکته شده و ارجاع این اعترافات به عنوان مدارک مستدل به مراجع قضایی و دادگاه‌های که کارشناسان وزارت اطلاعات با اعمال نفوذ در آن حق دفاع و داشتن وکیل را از متهم گرفته و طی یک دادگاه فرمایشی و پنج دقیقه‌ای، متهم را به حبس‌های سنگین محکوم کرده و حکم صادر شده در مدت زمان کوتاهی به تایید دیوان عالی کشور رسیده و حق اعاده دادرسی از متهم نیز سلب می شود.

حال سوال اینجاست، اگر ما را مجرم می دانید و مدارکی برای اثبات ادعایتان دارید پس چرا دیوان عالی کشور ترس از قبولی اعاده دادرسی ما دارد و شرط قبولی اعاده دادرسی را اجازه وزارت اطلاعات قرار می دهد؟

چرا وزارت اطلاعات جلوی قبولی اعاده دادرسی ما را می گیرد؟

شما که مدعی مبارزه با ظلم و دفاع از حق مظلومین هستید چرا جلوی این ظلم‌ها را نمی‌گیرید؟

آیا این اعمال غیر انسانی و غیر شرعی ظلم نیست؟

اینها ظلم است و سخن اصلی من با شما این است که شما جلوی این ظلمها را نمی گیرید و نخواهید گرفت، برای اینکه خود شما ظالم هستید که اگر ظالم نبودید چنین جایگاه و پست و مقامی به شما نمی دادند.

در طول این چهار سالی که در زندان به سر می برم ظلمهایتان را با پوست و گوشت و استخوانم لمس کرده‌ام و به این نتیجه قطعی رسیده ام که ظلم، ستم و دیکتاتوری، بنای رژیم ولایت فقیه می‌باشد به طوری که اگر شخصی در این رژیم ظالم نباشد به هیچ جایگاه و پست و مقامی دست نخواهد یافت.

آقای ابراهیم رئیسی! از روزی که شما به ریاست قوه قضائیه رسیده اید، ظلم‌ها بیشتر از پیش شده و هر روز هم بیشتر می شود. از خدا بترسید و در حق مردم ایران و به خصوص زندانیان و خانواده هایشان ظلم نکنید که ظلم و ملک ظالم پا برجا نیست.

کوتاه سخن آنکه، وجود این ظلمها و آه مادرانی که فرزندانشان به ناحق زندانی و اعدام شده اند باعث شده که از زمین و آسمان، بلا بر سر رژیم ولایت فقیه نازل شود و در آینده منتظر بلاهای بیشتر هم باشید.

وین بوم محنت از پی آن تا کند خراب              بر دولت آشیان شما نیز بگذرد

حمزه درویش / ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ / زندان رجایی شهر کرج”.

در ارتباط با نویسنده این نامه گفتنی است، حمزه درویش، زندانی ۲۵ ساله اهل تالش مدعی است در سال ۹۳ نیروهای یک گروه بنیادگرای مستقر در سوریه با فریب، او را به ترکیه کشانده و سپس به سوریه منتقل کرده‌اند. مدتی را در زندان داعش بوده و سپس با دریافت امان نامه ای از سفارت ایران در ترکیه به ایران فرار کرده و خود را به نیروهای امنیتی معرفی کرده است و حتی این شانس را داشته که با قید ضمانت آزاد باشد و به شغل پرورش بلدرچین مشغول شود. حمزه درویش پس از یک سال آزادی با قرار وثیقه مجددا بازداشت و در دادگاهی پر ابهام به ۱۵ سال حبس محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید