خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک, کودکان  >  نامه جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین در واکنش به حوادث ناگوار برای دانش آموزان و دانشجویان

نامه جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین در واکنش به حوادث ناگوار برای دانش آموزان و دانشجویان

خبرگزاری هرانا – جمعی از زندانیان سیاسی از جمله تعدادی از معلمان محبوس در زندان اوین، طی نامه ای به برخی حوادث ناگوار اخیر برای دانش آموزان و دانشجویان ازجمله سوختن ۴ دانش آموز و مرگ آنها در پی آتش سوزی در مدرسه اسوه حسنه در زاهدان و مرگ ۱۰ نفر در پی سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات واکنش نشان دادند. در بخشی از این نامه آمده است: “ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های محترم داغدار و آرزوی آرامش ابدی برای دانشجویان جان‌باخته، انتظار داریم مسئولان با تغییر سیاست‌ها و رویکردهای نامناسب آموزشی از بروز حوادث مشابه جلوگیری کرده، حداقل استفاده از خودروهای فرسوده را که باید از آنها به عنوان ارابه‌های مرگ یاد کرد ممنوع نمایند.”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین با انتشار نامه‌ای بی‌توجهی نسبت به جان دانش‌آموزان و دانشجویان را محکوم کردند.

متن کامل این نامه به نقل از بخش فارسی دویچه وله در ادامه می‌آید:

“به نام خداوند جان و خرد

هنوز درد ناشی از سوختگی منتهی به فوت کودکان بی‌گناه در حادثه واژگونی بخاری نفتی در مدرسه غیرانتفاعی اسوه حسنه زاهدان التیام نیافته بود که حادثه غمبار دیگری جامعه را به شدت متاثر نمود.

مرگ جانسوز ۱۰ دانشجو و مصدومیت تعدادی دیگر در واقعه سقوط اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات از دانشگاه‌های مهم تحصیلات تکمیلی، یک بار دیگر این واقعیت را به اثبات رساند که گویا برای برخی مسئولان کشور، کم‌بهاترین چیزها جان فرزندان این ملت است.

در کشورهای توسعه یافته، پژوهندگان علم، به ویژه دانش آموزان و دانشجویان، مهم‌ترین سرمایه یک جامعه تلقی می‌شوند و مسئولان این کشورها، عالی‌ترین امکانات رفاهی را در اختیارشان قرار می‌دهند، اما در کشور ما کالایی‌سازی آموزش به پیدایش مافیای موسسات رنگارنگ راهیابی به دانشگاه در آموزش و پرورش و توسعه بی رویه واحدهای دانشگاهی کم‌کیفیت بدون توجه به زیرساخت‌های اشتغال‌زایی در آموزش عالی منجر شده است و متاسفانه به آن افتخار می‌شود.

علم آموزان تنها به ابزاری برای کسب درآمد محسوب می‌شوند و پس از پایان تحصیلات و حتی طی دوران تحصیل از تامین نیازهای حداقلی آنان نیز خودداری می‌شود.

بی جهت نیست که آمار فرار مغزها همواره روند افزایشی داشته است و حاصل سرمایه‌گذاری از جیب ملت برای تربیت نخبگان، به راحتی روانه کشورهای توسعه‌یافته می‌شود.

و کم‌توجهی به تخصص در کنار تعهد در نظام اداری کشور و چسبندگی بسیاری از مسئولان شیفته خدمت به مناصب تا لحظه مرگ، عملا به مانعی بزرگ در مسیر چرخش نخبگان به عنوان لوازم اصلی دموکراسی تبدیل شده است.

به راستی آیا مایه شرمندگی نیست که دانش آموزان و دانشگاهیان با وجود پرداخت شهریه‌های سنگین، آن هم در شرایط پرفشار اقتصادی از حداقل امکانات رفاهی محروم بوده و خانواده‌های‌شان باید نگران حوادث ناشی از استفاده وسایل غیر استاندارد در محیط های آموزشی باشند؟!

آیا نباید به حال این ملت گریست، وقتی که گفته می‌شود تعداد تلفات جاده‌ای کشور به واسطه استفاده از خودروهای بی‌کیفیت تولیدشده در داخل، آن هم توسط عده‌ای خاص از آمار کشته‌های برخی جنگ‌ها بیشتر است؟!

آیا به صرف سرزنش برخی و محکوم کردن و برکناری برخی دیگر می‌توان از تکرار حوادث ناگوار در آینده جلوگیری کرد؟

شوربختانه وقوع حوادث پی در پی که هرکدام از دیگری دردناکتر است باعث شده که از حساسیت مسئولان و شاید مردم به تدریج کاسته شود و عمق فاجعه های رخ داده به درستی درک نشود، فجایعی که هرکدام به تنهایی قابلیت ایجاد تغییرات گسترده در سیاست‌ها و استعفاهای دسته جمعی مدیران توسعه‌یافته را داراست.

باید اذعان کرد که این وقایع بیش از هر چیز تجلی سیاست‌های خصوصی‌سازی در حوزه آموزش است.

اینجانبان ضمن ابراز همدردی با خانواده‌های محترم داغدار و آرزوی آرامش ابدی برای دانشجویان جان‌باخته، انتظار داریم مسئولان با تغییر سیاست‌ها و رویکردهای نامناسب آموزشی از بروز حوادث مشابه جلوگیری کرده، حداقل استفاده از خودروهای فرسوده را که باید از آنها به عنوان ارابه‌های مرگ یاد کرد ممنوع نمایند.

لازم به ذکر است در شرایط فعلی کشور که هیچ چشم انداز امیدوارکننده‌ای برای دانش‌آموزان، دانشجویان و در کل نوجوانان و جوانان این مرز و بوم مشاهده نمی‌شود، شایسته نیست حق حیات نیز از ملت مظلوم ایران که به انواع و اقسام مصیبت‌ها مبتلا شده‌اند، سلب گردد.

اسامی (به ترتیب حروف الفبا):

حامد آئینه‌وند، آریاسب باوند، محمود بهشتی لنگرودی، محمد حبیبی، حسین سرلک، اسماعیل عبدی، روزبه مشکین‌خط، رضا ملک، تقی نظری.

زندان اوین ، ۹ دی‌ماه ۱۳۹۷″.

لازم به یادآوری است، روز سه‌شنبه ۲۷ آذرماه ۱۳۹۷، پیش‌دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه اسوه حسنه دچار آتش‌سوزی شد و در پی آن چهار دانش آموز به نام‌های مونا خسروپرست، صبا عربی، یکتا میرشکار و مریم نوکندی جان خود را از دست دادند. همچنین در پی حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات تهران در تاریخ ۴ دی‌ماه، ۱۰ نفر کشته‌ و تعدادی از دانشجویان نیز زخمی شدند.

در همین رابطه جمعی از دانشجویان همراه خانواده های دانشجویان جانباخته در اتوبوس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد تهران در روزهای ۸ و ۹ دی‌ماه در پارکینگ و مقابل در ورودی این دانشگاه دست به تجمع اعتراضی زده و خواهان پاسخگویی مسئولان شدند. در روز ۹ دی‌ماه نیز ویدئویی در رسانه ها منتشر شد که گفته می‌شود در آن محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد سوار بر خودرو خود با ورود به محوطه واحد علوم و تحقیقات این دانشگاه با سرعت از روی دانشجویان معترض رد شد، در پی این حادثه دو تن از دانشجویان مجروح شدند. پس از آن نیز مجید مشکینی، معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه آزاد که در جمع دانشجویان با اعتراض آنها روبرو شد، خطاب به دانشجویان گفت: «آمده‌ام اینجا که بگویم حق‌ با مشتری است».

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید