خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, فرهنگی  >  نامه ۷۵ هنرمند و فعال مدنی همدان در اعتراض به تخریب محوطه تاریخی هگمتانه

نامه ۷۵ هنرمند و فعال مدنی همدان در اعتراض به تخریب محوطه تاریخی هگمتانه

خبرگزاری هرانا – در یک ماه اخیر در همدان پس از تخریب خانه‌های محله کبابیان بخشی از محوطه تاریخی هگمتانه نیز به پارکینگ تبدیل شد و قسمتی از آن نیز آسفالت شد. هم‌زمان مالک خانه تاریخی جنانی در خیابان شهدا (بنایی که قدمت ۴۰ ساله دارد) تصمیم به تخریب آن گرفت. از این رو جمعی از هنرمندان، نویسندگان و فعالان مدنی همدان با انتشار نامه‌ای به وزیر کشور اعتراض خود را نسبت به این شرایط ابراز کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از ایلنا، یک ماه پس پس از تخریب خانه های محله کبابیان در همدان بخشی از محوطه باستانی به پارکینگ تبدیل شد و قسمتی از آن نیز آسفالت شد. همزمان با این اتفاق ها گفته می شود مالک خانه تاریخی جنانی در خیابان شهدا نیز قصد دارد آن را تخریب کند. بنایی که ۸۰سال قدمت دارد و بزرگانی مانند آیت اله مدنی در آن اقامت داشته است.

به  طور کلی در آستانه نوروز ۹۷ اتفاق های خوبی برای میراث همدان نیفتاده است به همین دلیل هنرمندان، نویسندگان و فعالان مدنی همدان با انتشار نامه ای به وزیر کشور اعتراض خود را به این شرایط ابراز کرده اند. متن نامه که برای  رحمانی فضلی ، وزیر کشور فرستاده شده به شرح زیر است:

“همانطور که مستحضر هستید در اقدامی شتابزده و کارشناسی نشده، بخشی از تپه باستانی هگمتانه، بدون موافقت و هماهنگی با سازمان میراث فرهنگی، به دستور شورای تامین استان، توسط شهرداری  همدان آسفالت و قسمتی از  آن مبدل به پارکینگ شده است و همزمان عمارت قدیمی جنانی در خیابان شهدا نیز به دلیل کم کاری مدیران در حفاظت از این بنا در آستانه ی ویرانی است، در حالی که همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال ٢٠١٨ معرفی شده، ما به عنوان دوستداران میراث فرهنگی این کهن شهر، ازشما تقاضای رسیدگی، حذف خیابان فوق الذکر، حفاظت از عمارت جنانی  و توبیخ مدیران ناکارآمدی را داریم که به وظایف اولیه خود در حفظ میراث فرهنگی این شهر آگاه نیستند و هر از گاه به تخریب و نابودی بخشی از شهر می پردازند. از مساعدت‌های آتی شما سپاسگزاریم و منتظر اقدام سریع شما هستیم”.

این نامه اعتراضی را  افرادی همچون نگار اسکندرفر ناشر و فعال فرهنگی، پرویز اذکایی نویسنده و پژوهشگر، عبداله باکیده  فیلم ساز، مجید برزگر فیلمساز، بهرام بهرامیان فیلمساز، علیرضا بهرامی شاعر و روزنامه‌نگار، پرویز پرستویی بازیگر، محمد پرویزی  فیلمساز، ناصر پلنگی نقاش، اکبر تمسکی  نویسنده، هانیه توسلی بازیگر، بهرام توکلی فیلمساز، امین جعفری مدیر فیلمبرداری، محمدحسین حلیمی  استاد هنرهای زیبا دانشگاه تهران، یلدا خاکباز  فعال فرهنگی، احمدرضا درویش  فیلمساز، امیرشهاب رضویان  فیلمساز، قاسم زارع  بازیگر، حسین زندی  روزنامه نگار، جمال ساداتیان  تهیه کننده،  فرزاد سپهر معمار و روزنامه نگار، پرویز شکری  چهره پرداز، قباد شیوا  گرافیست، عباس عربزاده عکاس، حسین عناصری  مدیر هنری و طراح گرافیک، عبدالله کوثری مترجم، مهتاب کرامتی  بازیگر، حسن گوهرپور  شاعر و روزنامه نگار، جعفر محمد علیزاده  بنیان گذار موزه تاریخ طبیعی همدان، منوچهر مشیری – مستندساز  امضا کرد‌ه اند.

لازم به یادآوری است، کارگران شهرداری همدان صبح روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه شروع به آسفالت کردن ورودی گردشگران محوطه تاریخی هگمتانه در همدان کردند. دلیل این کار اعتراض کسبه بازار آهنگرها به نبود مسیر رفت‌وآمد برای ماشین‌هایشان بود. این بازار چیزی کمتر از ۵۰ مغازه را شامل می‌شود. حسین زندی فعال میراث فرهنگی استان همدان در این رابطه گفت که روز درخت کاری است اما کارگران شهرداری درخت‌ها را بریده‌اند، آن هم در مکانی که قرار بود ثبت جهانی شود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید