خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  نامه جمعی از شهروندان کرد؛ به پرونده مرگ های پرابهام در بازداشتگاهها، بصورت شفاف و علنی رسیدگی کنید

نامه جمعی از شهروندان کرد؛ به پرونده مرگ های پرابهام در بازداشتگاهها، بصورت شفاف و علنی رسیدگی کنید

خبرگزاری هرانا – شصت و نه تن از شهروندان و فعالان مدنی کرد طی نامه ای از دادستان سنندج خواستند که در رابطه با مرگ های اخیر زندانیان در بازداشتگاه های نهادهای امنیتی در کردستان “که هر روز روند و ابعاد گسترده تری می یابد”، وارد عمل شده و ضمن برگزاری دادگاهی علنی طی روندی شفاف، به آمران و عاملان این قتلها فارغ از قدرت سیاسی و یا امنیتی شان پرداخته و به جامعه و افکار عمومی نیز اطمینان خاطری بابت وجود دستگاه قضایی عدالت محور و شهروند مدار بدهد. نویسندگان این نامه با اشاره به یک مامور امنیتی سابق که به کشتن شهروندان متهم بود تاکید می کنند “ده سال از فوت ابراهیم لطف اللهی دانشجوی سنندجی در بازداشتگاه اداره اطلاعات گذشته است، شاید اگر رسیدگی به آن پرونده صورت می گرفت، امروز نهادهای متعدد امنیتی-نظامی در قتل شهروندان گشاده دست عمل نمی کردند و شاید هیچگاه “هیوا تاب”ها نمی توانستند در این نهادها چنان نفوذ گسترده ای بیابند.”

در پی بالاگرفتن نگرانی ها از مرگ زندانیان عقیدتی در اماکنی مانند بازداشتگاهها و زندانها، جمعی از شهروندان کرد با اشاره به وقوع این حوادث در مناطق کردنشین بر “روند روزافزون” این موارد تاکید کردند.

امضا کنندگان این نامه که جهت نشر در اختیار هرانا قرار گرفته است اشاره می کنند که عدم مجازات عاملین وقایع پیشین باعث ادامه دار شدن این حوادث شده است.

آنها از مقامات قضایی می خواهند این روند را جدی بگیرند و با برگزاری دادگاههای علنی و شفاف و مجازات عاملین مایه اطمینان خاطر مردم را فراهم کنند.

متن کامل این نامه را به نقل از هرانا در ادامه بخوانید؛

جناب آقای جوهری

دادستان محترم عمومی و انقلاب سنندج

با سلام

همانگونه که مستحضرید، پس از اعتراضات خیابانی گسترده به اوضاع سیاسی-اقتصادی مملکت در تعداد زیادی از شهرهای ایران، اخبار ناگواری از فوت تعدادی از بازداشت شدگان متعاقب این اعتراضات در زندانها به گوش می رسد. در شهر سنندج، این اخبار تاکنون برای سه تن به نامهای حسین قادری، سارو قهرمانی و کیانوش زندی به تایید رسیده است.

متاسفانه اخباری دال بر وجود جانباختگان دیگری نیز وجود دارد، که باعث وحشت و هراس عمومی شهروندان شده است.

نیک آگاهید که به لحاظ قانونی، در قانون مجازات اسلامی، برای اعتراض خیابانی حتی در حالت بدون مجوز آن، حکم مرگ پیش بینی نشده است. همچنین، پروپاگاندای رسانه های رسمی، مبنی بر معتاد، تروریست بودن و یا دق کردن مقتولین در زندان، که شما نیز به بی اعتبار بودن آنها اگاهید، نه تنها هیچ پشتوانه حقوقی برای توجیه قتل ایجاد نمی کند، بلکه بر ابهامات و تردید جامعه نسبت به توانایی نهادهای مسئول برای بررسی بی طرفانه قضایا افزوده و سبب گسترش بیش از پیش عدم اعتماد جامعه به این نهادها و به ویژه دستگاه قضایی می شود.

جناب دادستان!

امروز ده سال از فوت ابراهیم لطف اللهی دانشجوی سنندجی در بازداشتگاه اداره اطلاعات گذشته است و هنوز هم جامعه از یک بررسی بی طرفانه قضایی در این مورد بی بهره بوده و افکار عمومی هیچگاه اقناع نشد.

شاید اگر رسیدگی به آن پرونده با حضور متهمین و شکات و در دادگاهی علنی صورت می گرفت، و یا اگر دادگاهی برای عاملان کشتار کولبران و کاسبکاران مرزی که به امری روزانه تبدیل شده است، برگزار می شد و طی روندی شفاف، قصور و تقصیر نهادهای مسئول به اطلاع افکار عمومی می رسید، امروز نهادهای متعدد امنیتی-نظامی در قتل شهروندان گشاده دست عمل نمی کردند و شاید هیچگاه “هیوا تاب”ها نمی توانستند در این نهادها چنان نفوذ گسترده ای بیابند.

در نهایت، اینجانبان امضا کنندگان این نامه به عنوان تعدادی از شهروندان کردستانی و سنندجی که دغدغه حفظ جان و امنیت افراد عادی و نیز معترض را داریم، از جنابعالی به عنوان مدعی العموم خواستار آنیم، که در زمینه قتل های اخیر که هر روز روند و ابعاد گسترده تری می یابد، وارد عمل شده و ضمن برگزاری دادگاهی علنی طی روندی شفاف، به آمران و عاملان این قتلها فارغ از قدرت سیاسی و یا امنیتی شان پرداخته و به جامعه و افکار عمومی نیز اطمینان خاطری بابت وجود دستگاه قضایی عدالت محور و شهروند مدار بدهید.

۱. آزاد نمکی / ۲. مختار زارعی / ۳. محسن رضوی / ۴. جمال دانشمند / ۵. دلیر اسکندری / ۶. صلاح رحمانی / ۷. فرهاد امین پور / ۸. صلاح پزشکی / ۹. عثمان نوری / ۱۰. بیژن رحمانی / ۱۱. ابراهیم ناصری / ۱۲. محمد امین زادە / ۱۳. محمد قربانی / ۱۴. سوما صفاری / ۱۵. ادریس بیرم پور / ۱۶. چنور سعیدی / ۱۷. وریا قادریان / ۱۸. باقر پیری / ۱۹. هاشم کرمی / ۲۰. سیامند مهتدى / ۲۱. بهزاد قوامی / ۲۲. عزیز ناصری / ۲۳. عدنان حسن پور / ۲۴. دارا حسینی / ۲۵. ریبوار کامرانی پور / ۲۶. هاوژین مولودی / ۲۷. صباح مفیدی / ۲۸. علی دلاویز / ۲۹. مهدی دعاگو / ۳۰. سروه بدری / ۳۱. سیامک رحمانپور / ۳۲. ندا نجم الدینی / ۳۳. نیشتمان اسعدی / ۳۴. دکتر خالد توکلی / ۳۵. شری معصومی / ۳۶. شورش مرادی / ۳۷. عطاالله قربانی / ۳۸. سعادت ابراهیم پور / ۳۹. فواد ساوان / ۴۰. یعقوب روا / ۴۱. موسی امیدی / ۴۲. رستم منتی / ۴۳. ادریس شریفی / ۴۴. دانا لنج ابادی / ۴۵. شیرکو هرمزی / ۴۶. دانیال ایمانی / ۴۷. آمانج محمدی / ۴۸. هیبت موید / ۴۹. اسعد غفوری / ۵۰. عطا حسینی / ۵۱. صالح گرامی / ۵۲. سیروان کھنە پوشی / ۵۳. عباس نادری پاک / ۵۴. مهرانه عزیزی / ۵۵. کوردستان شاھمرادی / ۵۶. شاھو سیدە / ۵۷. امیر عبداله‌زاده / ۵۸. خبات بیگلر / ۵۹. دکتر آزاد محمدیانی / ۶۰. محمود چلبی / ۶۱. سلمان امام‌زنبیلی / ۶۲. محمود محمودی / ۶۳. بهروز زارعی / ۶۴. حسین امجدی / ۶۵. احمد حبیبی / ۶۶. خسرو الهی / ۶۷. عبدالعزیز مولودی / ۶۸.دکتر رحیم فرهمند / ۶۹.سیدامین عباسی شاه ابراهیمی.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید