خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  نامه سرگشاده سهیل عربی؛ اتهاماتم ناروا است

نامه سرگشاده سهیل عربی؛ اتهاماتم ناروا است

خبرگزاری هرانا – سهیل عربی زندانی عقیدتی محبوس در زندان اوین که تا پایان سال جاری از بابت پرونده ای که در دوران زندان بر علیه او مفتوح شده است به اتهاماتی از جمله تبلیغ علیه نظام و توهین به مقدسات محاکمه خواهد شد، طی نامه ای سرگشاده علاوه بر اینکه از فشارهای دستگاه امنیتی بر خود که زمینه جدایی همسرش را فراهم کرد سخن گفته است به جزییات بیشتری از پرونده پیش رو نیز پرداخته.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سهیل عربی زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین که علاوه بر محکومیت قبلی با پرونده جدید که د دوره زندان برای او مفتوح شده روبروست با نگارش نامه ای از جزییات شرایط دشوارش سخن گفته است.

آقای عربی در نامه ای که در اختیار هرانا جهت نشر قرار گرفته است ضمن اشاره به “عدم استقلال قوه قضاییه و نمایشی بودن محاکمه” گفته است “اواخر سال جاری درشعبه ۲۸ دادگاه انقلاب بابت دو اتهام ناروای فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات شرایط محاکمه فراهم شد.” او در ادامه تاکید می کند “باقدرت میگویم هردو اتهام نارواست.”

این زندانی عقیدتی در توضیح موضوع پرونده و موارد اتهامی اشاره می کند “اتهام نخست: فعالیت تبلیغی علیه نظامی که آنرا به رسمیت نمی شناسم، آنهم ازطریق حمایت از زندانیان عقیدتی-سیاسی! یعنی تحمل حبس بجرمی که آقایان حقوقمان را نقض کردند و ما اعتراض کردیم! (مطابق آئین نامه زندانها زندانی حق استفاده از تلفن، اینترنت و اماکن فرهنگی ورزشی را دارد اما زندانیان محبوس در بند ۳۵۰ بیش از ۶ سال محروم از تمام موارد و در مکانی کاملا ایزوله حبس را تحمل کردند). مصداق فعالیت علیه نظام نیز مقالاتی است که درحمایت از زندانیان عقیدتی سیاسی ایران در سایتها و صفحات مختلف منتشر کردم.”

در ادامه نامه، سهیل عربی توضیح می دهد “اتهام دوم: توهین به مقدسات ازطریق نوشتن چند مقاله در نقدخرافات و ترجمه مقالاتی از رابرت گرین که درصفحه فیسبوکی منتشر شده است و حتی یک واژه توهین آمیز در نوشته ها و ترجمه ها موجود نمیباشد.”

قابل ذکر است موارد فوق محتوای پرونده جدیدی است که بر علیه سهیل عربی در دوره زندان مفتوح شده است.

دستگاه امنیتی این زندانی عقیدتی را متهم می کند در دوران زندان بوسیله لوازم ارتباطی مانند تلفن در زندان اقدام به نشر این مطالب نموده است.

سهیل عربی، در پایان نامه اش از فشارهای وارده بر خود که زمینه جدایی همسرش را فراهم کرد سخن گفته است.

او در این رابطه توضیح می دهد “مطابق اصل ۲۳ قانون اساسی هیچکس را نباید به صرف داشتن عقایدی متفاوت مورد مجازات قرار داد اما بیش از ۴ سال است مرا بجرم داشتن عقایدی متفاوت که همانا برابری وآزادیخواهی است شکنجه میکنند و زمانیکه دیدند تحمل حبس و حتی محکوم به اعدام شدن نیز نمیتواند مرا از ادامه دادن به راهم منصرف کند همسرم را مجبور به جدایی از من کردند.”

این زندانی در نهایت تاکید می کند “زندان برایم به مثابه یک دانشگاه بوده است. تنها درد غیرقابل تحمل برایم دوری از همسر و فرزند بود. اکنون که از داشتنشان محرومم چیزی برای از دست دادن ندارم و برخلاف آنچه مزدوران دوالف انتظار داشتند ازدست دادن معشوق نه تنها باعث شکستم نشد بلکه مرا تبدیل به مبارزی پرقدرت تر از همیشه کرده است.”

لازم به یادآوری است، سهیل عربی، عکاسی که اکنون ۳۲ ساله است، در شانزدهم آبان ماه ۱۳۹۲ به دلیل مطالب انتقادی که در صفحۀ فیسبوک خود منتشر کرده بود، توسط ماموران قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران بازداشت شد. او در شعبۀ ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران به ریاست قاضی سیامک مدیرخراسانی به دلیل نوشته‎هایش در فیسبوک به اتهام سب النبی (توهین به پیامبر) به اعدام محکوم شد. پس ازآن وکلای او به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور درخواست تجدید نظر فرستادند و مادۀ ۲۶۳ قانون مجازات اسلامی را با توجه به شرایط پرونده و اقرارهای خود متهم برای عفو او مطرح کردند.

بر اساس مادۀ ۲۶۲ قانون مجازات اسلامی اگر شخصی به پیامبر اسلام توهین کند مجازاتش اعدام خواهد بود اما مادۀ ۲۶۳ این قانون تاکید کرده که «اگر متهم در دادگاه ادعا کند که حرف های توهین آمیز را بر اساس عصبانیت، نقل قول یا سهو قلم و سهو زده است، حکم اعدام او به مجازات ۷۴ ضربه شلاق تبدیل میشود

پس از اعتراض وکیل سهیل عربی به حکم اعدام صادر شده توسط شعبه ۷۶ دادگاه گیفری تهران و ارجاع آن به شعبۀ ۳۶ دیوان عالی کشور، این شعبه در اقدامی غیرقانونی و کم سابقه اتهام «افساد فی الارض» را هم به پرونده اضافه و حکم اعدام این زندانی را تایید کرد. طبق آنچه در متن حکم آمده است، سهیل عربیبه دلیل «تعدد صفحات فیسبوک» به افساد فی الارض نیز محکوم شد، اما با تلاش وکلا و خانواده سهیل عربی، درخواست اعاده دادرسی سهیل عربی از سوی دیوان عالی کشور پذیرفته شد و این بار شعبه ۳۴ دیوان عالی کشور حکم اعدام را لغو کرد و پرونده را برای رسیدگی مجدد به یکی از دادگاه‌های بدوی فرستاد. این دادگاه در رسیدگی مجدد اتهام سب النبی (دشنام به پیامبر) را حذف کرد و سهیل عربی را به هفت سال و نیم زندان و دو سال تحقیقات مذهبی (برای اثبات پشیمانی) و دو سال ممنوع الخروجی پس از آزادی محکوم کرد.

سهیل عربی از ۱۶ آبان ماه ۱۳۹۲ در بازداشت و زندان به سر میبرد و تمام این مدت از مرخصی محروم بوده است.

سهیل عربی علاوه بر حکمی که شعبه ۷۶ دادگاه کیفری تهران برای او به اتهام سب النبی صادر کرده است، در اردیبهشت ماه ۱۳۹۳ به اتهام توهین به رییس وقت دانشگاه علامه طباطبایی، آیت‌الله احمد جنتی و غلامعلی حدادعادل از طریق نوشته هایش در فیسبوک در شعبه ۱۰ دادگاه ویژۀ کارکنان دولت به ۵۰۰ هزار تومان جریمه نقدی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم شد. او همچنین در شهریور ۱۳۹۳ به اتهام توهین به علی خامنه ای، رهبرجمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به ۳ سال حبس محکوم شد که این حکم نیز به فاصله کوتاهی در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

به تازگی این وب نگار زندانی توسط سازمان گزارشگران بدون مرز برنده جایزه بخش شهروند خبرنگار شد. او با نگارش نامه ای سرگشاده ای نسبت به این نامه واکنش نشان داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید