خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, کارگران  >  وقتی ایمنی محیط کار فدای سیاست ورزی می شود / نامه ای از پالایشگاه

وقتی ایمنی محیط کار فدای سیاست ورزی می شود / نامه ای از پالایشگاه

خبرگزاری هرانا – مسئولین به هدف توسعه سریع پروژه های نفتی که ناشی از انگیزه های سیاسی است ایمنی و امکانات حیاتی پالایشگاههای نفت را از مجموعه لیست پیش نیازهای خود حذف می کنند. به این ترتیب جان کارگران و پرسنل پالایشگاهها در سایه فقدان ایمنی کار در معرض خطر خواهد بود. نامه پیش رو به قلم یکی از مدیران ارشد پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ضمن تشریح وضعیت ایمنی در پالایشگاه از جان باختن یکی از مهندسان این مرکز در روزهای اخیر خبر می دهد. این نامه همچنین حکایت از معوقات مزدی ۸ ماهه دست کم ۵۰۰ تن از شاغلین در این پالایشگاه دارد.

ساخت پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با ۷۰۰ هکتار مساحت از سال ۱۳۸۵ آغاز شده است و قرار بود در صورت تأمین به موقع منابع مالی تا پایان سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری برسد با اینحال مسئولین بسیار زودتر از موعد مشخص شده با حذف بعضی قسمتهای ضروری از جمله موارد مرتبط به ایمنی فازهای مختلف این مرکز را راه اندازی کردند.

انگیزه سیاسی در توسعه فوری این پروژه به از دست رفتن ایمنی محیط کار منجر شده است. از سوی دیگر دست کم ۵۰۰ تن از کارکنان این مجتمع از ۸ ماه پیش حقوقی دریافت نکرده اند.

یکی از مدیران ارشد پالایشگاه مورد اشاره که نخواست نامش فاش شود با نگارش نامه ای که در اختیار هرانا قرار داده به توضیح ابعاد و جزییات شرایط حاکم بر این پالایشگاه پرداخته است. متن کامل این نامه در پی می آید؛

شامگاه یکشنبه دوم مهرماه ساعت ۱۹:۳۰ در مسیر خط لوله گاز ورودی شمال پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس حادثه انفجار و آتش سوزی رخ می‌دهد که طی این حادثه مهندس احسان داوودی جونقایی کارشناس ارشد مهندسی نفت با سمت اپراتور محوطه از واحد یوتلیتی دچار صد در صد سوختگی درجه ۳ می‌شود و متاسفانه بعد از ۳ روز مراقبت در بیمارستان جان خود را از دست می دهد.

مسیر خط لوله گاز ورودی به پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس (خارج از پالایشگاه) در مسولیت شرکت ملی گاز است و مسولیت این حادثه متوجه این شرکت می‌باشد.

تصویر منتسب به مهندس احسان داوودی جونقایی

علت بروز این حادثه عدم نصب و راه‌اندازی کامل سیستم (F&G fire and gas detection) و ( fire fighting ) یا سیستم اعلام و اطفاء حریق، است که باعث شده تا این نشت گاز شناسایی نگردد و مهندس داوودی با تغییر شیفت در ساعت ۱۹:۰۰، بعد از ورود به کانکس با انفجار گاز مواجه می‌شود.

کارشناسان و صاحب نظران صنعت نفت متفق‌القولند که راه اندازی سیستم اعلام و اطفاء حریق هر تاسیسات نفتی از ابتدایی ترین ملزومات پروژه های نفت و گاز می‌باشد، اما در سال‌های اخیر به دلیل الزامات سیاسی جهت اتمام و به ثمر نشاندن پروژه های بزرگ نفتی و استفاده های تبلیغاتی نظام با تاخیر کمتر و در بزنگاه های سیاسی مانند انتخابات و … و ضرورت دستیابی هرچه سریع تر به محصول نهایی پالایشگاه؛ معمولا ساخت نصب و بهره‌برداری سیستم اطفا حریق با تصمیم مدیران ارشد پالایشگاه به اولویت چندم تنزل پیدا می‌کند.

در این بالابردن غیر اصولی سرعت پروژه تنها تلفات انسانی و خسارات ناشی از این بی توجهی به ایمنی افزایش پیدا می‌کند.

مدیران ارشد این مگا پروژه چنان بر نادیده گرفتن سیستم ایمنی اعلام و اطفا حریق اصرار ورزیدند که حتی مدیرانی از شرکت پیمانکار راه اندازی پالایشگاه (اویکو) که در مقابل چنین تصمیماتی، یعنی معامله زمان اتمام پروژه با جان نفرات، اصطکاک داشتند را از این پروژه منفصل نمودند. (مدیران سایت و مدیر راه‌اندازی پیشین)

لازم به ذکر است که پیمانکار ساخت و نصب پالایشگاه ستاره خلیج فارس “شرکت فلات فرادست انرژی” از شرکت های قرارگاه خاتم می‌باشد. و هیچ اهرم واقعی برای فشار بر این شرکت‌ها برای انجام صحیح و باکیفیت و بموقع پروژه وجود ندارد.

به همین علت مدیران پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به ناچار واحد های نیم ساخته شده و ناقص را قبل از (mechanical completion) به شرکت راه‌اندازی تحمیل می‌کنند که در حین تکمیل ساخت پروژه اقدام به راه‌اندازی پروژه کنند.

بنابراین تمام هزینه های ناشی از نواقص اجرا و عدم بهره‌برداری از سیستم های اعلام و اطفا حریق متوجه شرکت راه‌اندازی می‌شود که در این پروژه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) که شرکتی خصوصی است، می‌باشد.

در حال حاضر حقوق کارمندان این شرکت در پروژه پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس ۳ ماه است که به تعویق افتاده و حقوق حدود ۵۰۰ نفر از نفراتی که در قالب شرکت های پیمانکاری این شرکت بودند نیز بیش از ۸ ماه است که پرداخت نشده است.

در عین حال وضعیت پرسنل در شرکت های پیمانکاری زیرمجموعه شرکت فلات فرادست انرژی نیز بدتر می‌باشد و در این ایام هرروز با اعتصابات شرکت هایی “بهفام” ، “تهران‌جنوب” ، فراب‌ناردیس” ، “عمران ساحل” ، “آباد‌‌راهان”، “ODCC” و “شهید رجایی” و… مواجه هستیم.

پالایشگاه میعانات گازی نفت ستاره خلیج فارس نخستین پالایشگاه طراحی شده بر اساس خوراک میعانات گازی می‌باشد که خوراک مورد نیازش با یک خط لوله بیش از ۴۸۵ کیلومتر از پارس جنوبی تامین می‌شود. و در صورت تکمیل پروژه کشور از لحاظ تولید بنزین و گازوئیل خودکفا میگردد.

سرمایه‌گذاران این طرح ۴۰% شرکت نفت ستاره خلیج فارس متعلق به شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران(دولتی) ۳۵% (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ) ۱۰% صندوق بازنشستگی صنعت نفت و ۱۵% شرکت SPC اندونزی می‌باشند.

این پروژه در سال ۸۴ با طراحی و اجرای شرکت ایتالیایی شروع شده و قرار بود در سال ۸۸ به بهره‌برداری برسد اما با توجه به اخراج شرکت ایتالیایی توسط دولت احمدی‌نژاد به علل سیاسی و پرداخت غرامت از سوی ایران به علت فسخ قرارداد ساخت این پالایشگاه در سال ۸۹ به عهده شرکت های فرادست انرژی (بدون سابقه کاری) و ایجاد شده توسط قرارگاه خاتم قرار گرفت.

فاز (train) یک این پالایشگاه چند روز قبل از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ توسط دکتر روحانی و وزیر نفت افتتاح و رسماً به بهره‌برداری رسید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید