خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  نامۀ دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران به روحانی

نامۀ دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران به روحانی

خبرگزاری هرانا ـ جمعی از دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران در نامه‌ای سرگشاده به رییس‌جمهور٬ برخی خواسته‌ها و مطالبات خود را مطرح کردند.

متن نامه دانشجویان به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر حسن روحانی

رئیس جمهور و حقوقدان محترم

با عرض سلام و آرزوی توفیق روزافزون برای جنابعالی

در حالی که قریب دو سال از روی کار آمدن دولت یازدهم می‌گذرد، دانشگاه تهران، نماد آموزش عالی کشور، هنوز نتوانسته به وضعیت متناسب با شأن و جایگاه خود بازگردد.

هرچند شاهد تلاش‌های دولت یازدهم برای تغییرات مدیریتی در سطوح مختلف این دانشگاه بوده‌ایم، اما هنوز بخشی از مدیران و دست‌اندرکاران دانشگاه که اکثراً منصوبان دولت سابق هستند٬ حساسیت لازم یا اساساً درک دقیق و قاطعی از بایسته‌های حرفه‌ای پاسبانی از شأن علم، جامعۀ علمی و محیط آکادمیک ندارند.

از سوی دیگر هرچند طی روزهای گذشته شاهد تعیین دکتر محمود نیلی احمدآبادی به عنوان ریاست دانشگاه تهران بوده‌ایم، اما متاسفانه بخش اعظم مدیرانی که طی دو سال گذشته تغییر کرده‌اند٬ در عملکردشان تفاوت چشم گیری با مدیران پیشین ندارند.

در طول چند هفتۀ گذشته٬ دانشگاه تهران شاهد اتفاقاتی بوده که نحوۀ واکنش مدیران این دانشگاه نسبت به این اتفاقات، مع‌الاسف ما را به یاد روزهای سخت گذشته انداخته است. از این رو بر آن شدیم تا با تنظیم نامه‌ای سرگشاده به حضرت‌عالی٬ به عنوان مسئول مستقیم دفاع از حقوق و آزادی های ملت مصرح در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، از شما بخواهیم شخصاً نسبت به پیگیری این مسئله اقدام کنید.

در طول هفته‌های گذشته شاهد تنظیم و انتشار بیانیه‌ها و نامه‌های متعدد چند تشکل دانشجویی خطاب به برخی از مسئولان دانشگاهی یا مقامات کشور بوده‌ایم، هرچند نفس صدور بیانیه یا نامه اشکالی ندارد، اما گفتمان به کارگرفته شده توسط این تشکل‌های دانشجویی در این بیانیه‌ها و نامه‌ها قابل تأمل است؛ برای مثال نام بردن از نشریات دانشجویی و درخواست توقیف آنها بدان معناست که این افراد گویی خود را مالکان حقوق و آزادی‌های عمومی در دانشگاه تهران می‌دانند، حقی که ابداً نمی تواند در تصرف عده‌ای خاص باشد.

اما پرسش اصلی اینجاست؛ چرا مسئولانی که در دولت شما منصوب شده‌اند٬ علیرغم وعده‌ها و ادعاهای انتخاباتی شما به تعیین تکلیف کردن‌های فراقانونی این عدۀ معدود بها می‌دهند و در مقابل خواسته‌های فراقانونی شان نمی‌ایستند؟

تهدید غیررسمی دانشجویان و نشریات دانشجویی اتفاقات غم انگیزی بوده که در طول هفته‌های گذشته در دانشگاه تهران شاهدش بوده‌ایم.

تجاوز به حریم علمی و سلب حق اظهارنظر از دانشجویانی که صرفاً به دنبال وظیفه شان (که همان کمک به بالندگی فضای علمی و اجتماعی دانشگاه و کشور است) هستند، اتفاقی است که در مقابل آن سکوت نخواهیم کرد.

بنابراین شما را دعوت به حضوری شفاف و بدون محدودیت‌های معمول در دانشگاه تهران می‌کنیم، حضوری که توام با اجازۀ اظهارنظر از سوی دست‌اندرکاران گروه‌های مستقل دانشجویی که در دانشگاه تهران همواره سرکوب شده‌اند و تحت فشار بوده‌اند، باشد. برای نمونه ذکر مصداقی از برآورد غیرعلمی با جامعۀ علمی دانشگاهی به نظر لازم می‌رسد.

انجمن علمی دانشجویی جامعه شناسی دانشگاه تهران ابتدای اردیبهشت ماه سال ۹۴ اقدام به اخذ مجوز جهت برپایی نمایشگاه عکس‌های مرحوم «کاوه گلستان» کرد.

پس از اخذ مجوز و تایید مسئولان، این نمایشگاه در روز شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه برپا شد و قرار بود تا ۲۳ اردیبهشت در لابی دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران برقرار باشد. تنها چند ساعت از برپایی نمایشگاه می‌گذشت که با دستور شفاهی مسئولان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران٬ بخشی از این نمایشگاه عکس بدون هیچگونه اطلاع، تذکر یا اخطار کتبی به دانشجویان برگزارکنندۀ نمایشگاه، جمع آوری شد.

روز بعد نشریات مختلف دانشجویی دانشکدۀ علوم اجتماعی نسبت به این بدعت و اعمال سلیقه در نحوۀ مدیریت دانشکده واکنش نشان دادند و نشریۀ علمی تخصصی «ندا» (نشریۀ رسمی انجمن علمی دانشجویی انسان شناسی دانشگاه تهران) در اعتراض به این واقعه بخشی از مجموعۀ عکس‌های برچیده شده را همراه با مطلبی تحلیلی دربارۀ این برخورد در قالب ویژه نامه‌ای با تیراژ محدود و به صورت درون دانشکده‌ای منتشر کرد.

متعاقب آن در روز شنبه ۹ خرداد حکم توقیف موقت نشریۀ ندا توسط معاون فرهنگی جدید دانشگاه صادر و مسئولان این نشریه به دبیرخانه کمیته ناظر بر نشریات دانشگاه فراخوانده شدند. پس از جلسه با معاونت فرهنگی دانشگاه تهران و دیگر مسئولان و ارائۀ توضیحات٬ به نظر می‌رسید باید منتظر لغو حکم توقیف موقت باشیم. چراکه هیچ مبنای قانونی برای توقیف نشریه وجود نداشت. اما یکشنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۴، در جلسۀ کمیتۀ ناظر بر نشریات دانشگاه تهران، در کمال تعجب حکم توقیف سه ماهۀ این نشریه صادر شد.

شایان ذکر است این دست اقدامات در طول دو سال گذشته در این دانشگاه بی سابقه بوده و البته مثال مذکور تنها یک نمونه از حجم اتفاقات رخ داده در ایام اخیر است؛ لذا این نوع برخورد تخریبی با فعالیت‌های دانشجویی و اعمال سلیقۀ شخصی در مدیریت دانشگاه اتفاق نامیمونی است که گویا متاسفانه در دولت شما همچون دولت گذشته ادامه دارد.

در پایان ضمن درخواست دوباره از حضرتعالی برای رسیدگی به وضعیت دانشگاه تهران و انتشار عمومی نتیجۀ رسیدگی‌ها، با تاکید دوباره بر لزوم قانونگرایی در محیط دانشگاه و محکوم کردن تهدید به اعمال فشارهای این چنینی یا هرگونه عمل متعارض با عرف آکادمیک، از همۀ مسئولان امر می‌خواهیم مقابل تحدیدها در دانشگاه تهران بایستند.

با تقدیم احترام

خرداد ۱۳۹۴

جمعی از دانشجویان دانشکدۀ علوم اجتماعی دانشگاه تهران

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید