خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶, 22nd of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ساعت ۱:۰۹:۵۸

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  امروز همه همدرد بشیر بودند / کوروش مومن زاده

امروز همه همدرد بشیر بودند / کوروش مومن زاده

خبرگزاری هرانا – در پی بازداشت های اخیر شهروندان بهایی، کوروش مومن زاده، در نامه ای سرگشاده تحت عنوان “امروز همه همدرد بشیر بودند” از سه شهروند بهایی که پدرو مادرشان در حبس هستند، سخن گفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران،  در پی بازداشت های اخیر شهروندان بهایی، کوروش مومن زاده از شرح حال فریدکاشانی، نگارثنائی، یونس فهندژ که مانند بشیر فرزند خردسال آزیتا و پیمان کوشکباغی، پدر و مادرشان هردو در حبس به سر می برند، نوشته است.

متن کامل این دلنوشته را به نقل از هرانا در ادامه بخوانید:

“امروز همه همدرد بشیر بودند”

بیگناهی کم گناهی نیست در دیوان عشق
یوسف از دامان پاک خود به زندان رفته است

فرحناز تبیانیان (ثنائی) و دخترش نگار ثنائی

خبر آخر هفته حاکی از دستگیری عزیزان گرگانی که نزدیک به چهارسالست هرهفته ۵۷۰ کیلومتر را باید طی کنند و باتنی خسته و رنجور با لبانی خندان که سر درون را نشان ندهد بملاقات نیم ساعته عزیزان خود یعنی همسران رادمرد از شهر گرگان ناٸل شوند و مجدداً همان مسافت طی شده را با خاطره ملاقات تکرار کرده باز گردند تا به امورات خانه و اطعام فرزندان بپردازند درین چهارسال این شیر زنان قرن حاضر به همه عالم قدر و منزلت خود را نشان دادند که در غیاب همسران مقاوم ودلیرشان زنان باجرات، وفادار و پرتلاشی بودند که برای فرزندان هم مادر بودند و هم پدر، هم سایبان بودند و هم معلم، هم سنگ صبور بودند و هم راهبر از درون سوختن و همگان لبخند آنان را دیدند پس از تحمل چهار سال هجر و جدایی از یار و قرین خود در زمانی که فقط سه ماه مانده به روز وصل و نجوای عاشقانه ، دست غدار ستم این وصلت را به دو سال دیگر به تاخیر انداخت و آن شیر زنان را به حکم غیرانصاف محبوس ساختند.

گیرم شکستی دری ودیوار خانه ای
باسدّ مُحکم ایمان چه میکنی

مژده ظهوری (فهندژ) و پسرش یونس فهندژ

روز چهارشنبه ۲۴ خردادماه، در زندان رجایی شهر ملاقات مردان بود اما خلوت تر از همیشه!! بجای دو ماشین حامل خانواده های معزّز گرگانی فقط یک ماشین آمد یک دخترجوان نگار ثناٸی که روز قبل مادر خود خانم فرحناز تبیانیان ( ثناٸی) را تا زندان مشایعت کرده بود و دو نوجوان یونس فهندژ فرزند خانم مژده ظهوری (فهندژ) و فریدکاشانی فرزند خانم پریسا شهیدی (کاشانی) با گام های محکم و چون والدین خود لبان خندان بسوی درب ملاقات روان شدند تا شرح تنهاییشان را با پدر در بند خود درمیان بگذارند.

راستی قاضی و حاکمی که به این مادران و پدران فداکار و نوعدوست و بیگناه رای مجرمیت و حبس بست به فرزندان بی سرپرست آنان فکر هم کرد؟

وقتی قلم رابدست گرفت تا چون گلنگ کانون خانواده ای را ویران کند از غضب خداوند واهمه نکرد، گرفتن فرزندی که به حکمی در صباوت پدرش را به زندان انداختن و مادرش را از آغوش محبتش گرفتند در کدام قاموس و دین نوشته شده ؟ آیا فکر کردن امشب نگار و یونس و فرید شب را باید چگونه بگذرانند؟ با روا داشتن چنین ظلمی فرزندان این مظلومین دیدگاهشان نسبت به دین غیر ازخودشان و سایر مومنین ادیان و عدالت چیست و چه انتظاری از آنان میتوان داشت؟ اگراین جوانان عزیز توسط آموزه های والدین منبعث از اوامر الهیه فرزندانشان را تربیت نمی نمودند در مقابل چنین بی عدالتی و ظلمی دین گریز می گشتند و نسبت به ترویج کنندگان ظلم کینه بدل میگرفتند اما این جوانان مثل والدین فداکار خودبه فکر ایران آباد فارغ از هر نوع ظلم و جور و ایجاد وحدت در کثرت هستند.

پریسا شهیدی (کاشانی) و پسرش فرید کاشانی

امروز نگار و یونس و فرید و پارسا و ژینا با بشیر فرزند خُرد سال آزیتا و پیمان کوشکباغی همدرد و هم آواز بودند.
امروز این جوانان عزیز باید در طول هفته راه دادسراها و زندان ها رابرای ملاقات پدر و مادر خود طی کنند و درین مسیر بزرگ شوند.

راستی حاکمان امشب را چگونه می گذرانند وقتی خواب به چشم فرزندان ممتاز این مرز و بوم در گریز است.

امروز فضای زندان خیلی سنگین بود و همه چشم ها از آن طرف شیشه و این طرف شیشه آنان را میکاوید و ارزیابی میکرد که سرنوشت این عزیزان بدون حضور پدر و مادر چه میشود.

غریبان را دل از بهر تو خون است
دل خویشان میدانم چون است

ما هنوز هم به ایران آباد فارغ از هر نوع بی عدالتی، ظلم و تساوی حقوق زن ومرد و آزادی تفکر و اندیشه و وحدت عالم انسانی اعتقاد و ایمان داریم.

۲۴ خردادماه ۱۳۹۶ – کوروش مۇمن زاده

 

پریسا شهیدی همسر کمال کاشانی زندانی بهایی است که حکم محکومیت ۴ ساله خود را در زندان رجایی شهر کرج سپری می کند. پریسا شهیدی که به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده است، ۲۵ خردادماه ۱۳۹۶، جهت تحمل حبس خود را به زندان امیر آباد گرگان معرفی کرد.

مژده ظهوری (فهندژ) همسر فرهاد فهندژ، زندانی بهایی محبوس در زندان رجایی شهر است که در حال سپری کردن آخرین ماه های محکومیت ۴ ساله خود در این زندان است. این شهروند بهایی که به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده است، ۲۳ خردادماه ۱۳۹۶، جهت اجرای حکم محکومیت بازداشت شد.

فرح تبیانیان همسر فرهمند ثنائی، زندانی بهایی محبوس در زندان رجایی شهر است که در حال سپری کردن آخرین ماه های محکومیت ۴ ساله خود در این زندان است. این شهروند بهایی که به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری محکوم شده است، ۲۳ خردادماه ۱۳۹۶، جهت اجرای حکم محکومیت بازداشت شد.

فشار بر شهروندان بهایی در اقصی نقاط ایران در حال افزایش است به طوریکه در روزهای گذشته دست کم ۱۲ شهروند بهایی در استان گلستان راهی زندان شدند؛ مریم دهقان یزدلی (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری)، مژده ظهوری (فهندژ)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، فرحناز تبیانیان (فرح ثنائی)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، هوشمند دهقان یزدلی، (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری) شیدا قدوسی، (ساکن گرگان، در مرحله بدوی به ۱۱ سال حبس محکوم شد ولی از حکم تجدید نظر او خبری در دست نیست.)، پونه ثنائی( تیموری)، (ساکن گرگان، محکوم به تحمل ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، نازی تحقیقی، (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری)، پریسا شهیدی (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، میترا نوری (ساکن گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری)، حنا عقیقیان (گرگان، محکوم به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری)، بهنام حسنی ( گرگان، محکوم به ۱ سال و ۹ ماه حبس تعزیری) و سودابه مهدی نژاد ( گرگان، محکوم به ۱ سال و ۶ ماه حبس تعزیری) در پی مراجعه ماموران امنیتی یا معرفی خود به مرجع قضایی برای اجرای حکم راهی زندان امیرآباد شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید