خانه  > اندیشه و بیان  >  گزارش آخرین وضعیت پرونده عبدالله مومنی، فعال سیاسی محبوس در اوین

گزارش آخرین وضعیت پرونده عبدالله مومنی، فعال سیاسی محبوس در اوین

خبرگزاری هرانا – محکومیت یک سال حبس عبدالله مومنی، فعال سیاسی محبوس در زندان اوین توسط شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد. وکیل این زندانی سیاسی اعلام کرد که در اردیبهشت ماه امسال درخواست اعاده دادرسی پرونده موکلش در دیوان عالی کشور پذیرفته شده و پرونده جهت رسیدگی مجدد به شعبه هم عرض در دادگاه تجدیدنظر ارجاع داده شده بود. به گفته حسن اسدی زید‌آبادی، همزمان دیوان عالی کشور دستور توقف اجرای حکم را صادر کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، حسن اسدی زید‌آبادی، وکیل عبدالله مومنی توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت پرونده موکل خود ارائه داد.

آقای اسدی گفت: درپی اجرای حکم یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام و تحویل آقای مومنی به زندان اوین در دی ماه سال گذشته، درخواست اعاده دادرسی را نزد دیوان عالی کشور ثبت کردیم. این درخواست در تاریخ هشت اردیبهشت ماه با قبول و تجویز اعاده در شعبه ۳۹ دیوان عالی مواجه شده و به همراه دستور توقف اجرای حکم جهت ارجاع به شعبه هم عرض به دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال شد که البته ما از این روند بی‌اطلاع بودیم و مراتب به من یا موکلم ابلاغ نشد.

وی افزود: در پی نقض حکم در دیوان عالی، پرونده به دیگر شعبه تجدیدنظر مستقر در دادگاه انقلاب یعنی شعبه ۵۴ ارجاع شد که پس از رسیدگی مجدد و صدور رای برای اطلاع از نتیجه ابلاغی صورت گرفته و با مراجعه من به این شعبه معلوم‌ شد که این مرجع قضایی، رای دیوان عالی کشور را قبول نکرده و مجددا حکم یکسال حبس را در تاریخ یازده تیرماه تایید کرده است.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: این در حالی است که که نیمی از دوره محکومیت آقای مومنی هم سپری شده و امید داشتیم با تبعیت از نظر دیوان عالی کشور مقدمه آزادی وی فراهم شود. به ویژه آنکه در موقع اجرای حکم موکلم، مرکز رسانه قوه قضاییه در بیانیه ای اعلام کرد که ما باید اعاده دادرسی کنیم و رسما اعلام کردند این حکم ایراد و اشکال دارد. در عین حال ما مجددا اعاده دادرسی را از دیوان خواهیم خواست و امیدواریم که این بار با ارجاع به شعبی غیر از آنها که در دادگاه انقلاب مستقر هستند، در این حکم تجدیدنظر شود.

این فعال سیاسی، در تاریخ بیست و هفتم دی ۱۴۰۲، جهت تحمل یک سال حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شد. حکم حبس آقای مومنی در شرایطی به اجرا درآمد که همسر وی برای سیر درمان و انجام دوره‌ های شیمی‌ درمانی به او نیازمند بوده است. وی اواخر فروردین امسال، به دلیل بیماری سخت همسر خود به مرخصی اعزام و پس از هشت روز به زندان اوین بازگشت.

عبدالله مومنی در تاریخ هفتم اردیبهشت ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و سه روز بعد با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود.

وی در آبان ماه سال ۱۴۰۲، توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مظلوم از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. اواخر آذرماه همان سال، این حکم در دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

عبدالله مومنی، فعال سیاسی، از چهره‌ های شاخص جنبش دانشجویی در دهه ۸۰ و سخنگوی سازمان دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) است که اسفند ماه سال ۹۲ پس از تحمل پنج سال حبس بی‌ وقفه در زندان اوین آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید