خانه  > slide, زندانیان  >  آتش سوزی در زندان اوین؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۴۰ نفر از متهمین برگزار شد

آتش سوزی در زندان اوین؛ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات ۴۰ نفر از متهمین برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز سه شنبه بیست و نهم خردادماه، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات چهل تن از متهمین پرونده موسوم به آتش سوزی زندان اوین، در شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران برگزار شد. به دنبال آتش سوزی شنبه شب ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱ زندان اوین، با شکایت سازمان زندان ها علیه این زندانیان پرونده ای در این رابطه گشوده شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه شنبه بیست و نهم خرداد ۱۴۰۳، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات چهل تن از متهمان پرونده موسوم به آتش سوزی زندان اوین برگزار شد.

این جلسه در شعبه ۱۱۴۸ دادگاه کیفری دو تهران با حضور نماینده دادستان و نماینده سازمان زندانها به عنوان شاکیان این پرونده و چهل نفر متهمین به نام های مجید روشن نژاد، لقمان امین پور، میثم دهبان زاده، محمد حسین مرادیان، سینا میرزایی، مسعود حسین زاده، رضا حاجی، محمد سبحان موذن زاده، ایوب امامی زاده، نیما محمدی، علیرضا اسلمی، حمیدرضا ناظر، امیرحسین یوسفوند، میثم مرادیان، احمدرضا کونانی، سبحان حیات پور، ساسان زمانی، رضا سلمان زاده، حسین بهزادی، محمد گراوند، سید محمد حسین موسوی، قاسم محمدی، عرفان ظریف، جلال نصرالهی، غلامحسن هاشمی سیاوشانی، مسعود پرچمی، حسن ملکشاهی، محمد علی دلخواسته، سعید خداپور، سید میلاد ابوالوفایی، اشکان کافی، علیرضا والی، محمد خان میرزایی، کامران نادعلی، امید آستانه، علیرضا نظری، رحمان علیپور، سید علی موسوی، مجید کریمی و علی صادقی شیرسوار برگزار شده است.

بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، در جریان این جلسه پس از قرائت کیفرخواست توسط نماینده دادستان و شرح واقعه آتش سوزی در زندان اوین، این افراد توسط نماینده دادستان و نماینده سازمان زندانها به عنوان متهمان اصلی وقوع آتش سوزی در بندهای ۷ و ۸ زندان به “اخلال در نظم زندان، سرپیچی و تمرد از دستور مامورین و افساد فی الارض” متهم شدند. گفتنی است، در جریان این آتش سوزی ۹ نفر از زندانیان جان باختند. در این دادگاه این متهمان به نقش داشتن در مرگ این افراد نیز متهم شدند. در دادگاه، قاضی فقط به ۴ نفر از متهمین اجازه دفاع از خود در برابر اتهامات وارده را داد که همه متهمین به اتفاق، تمامی اتهامات را بی اساس و اعترافات اجباری خود را ناشی از فشار و ارعاب بازجویان در سلولهای انفرادی بند ۲۴۱ حفاظت قوه قضاییه و بند ۲۴۰ وزارت اطلاعات دانسته و آنها را فاقد اعتبار قلمداد کردند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این زندانیان در تشریح دادگاه روز جاری به هرانا گفت: خانواده های کشته شدگان آتش سوزی در زندان اوین نیز با رد ادعاهای دادستان و نماینده سازمان زندانها مبنی بر نقش داشتن زندانیان و متهمین در مرگ فرزندانشان، مسئولین زندان اوین و نهادهای امنیتی را قاتلان فرزندان خویش شمارده و اعلام کردند که هیچ شکایتی از متهمین نداشته و آنها را نیز قربانی این واقعه دانستند. بطوریکه پدر یکی از جانباختگان خطاب به قاضی اعلام کرد که فرزندش با اصابت ۳ گلوله کشته شده است و دلیل مرگ فرزندش را که خفگی ناشی از استنشاق دود توسط مسئولین اعلام شده بود را کذب محض برشمرده و دخالت متهمین در مرگ فرزند خود را قاطعانه رد کرد. سایر خانواده های جان باختگان نیز اشاره کردند که مسئولین امنیتی و زندان اوین اجازه رویت جنازه فرزندانشان را به آنها نداده اند. این خانواده ها اعلام کردند که متهمین این پرونده بیگناه هستند و از آنها هیچگونه شکایتی ندارند.

به گفته یکی دیگر از اعضای خانواده این زندانیان، قاضی دادگاه در جریان این جلسه از پذیرفتن وکلای متهمین نیز ممانعت به عمل آورده است. رامین صفرنیا، وکیل مدافع میثم دهبان زاده، لقمان امین پور، مجید روشن نژاد و رضا سلمان زاده را که جز متهمین این پرونده بودند را نیز از دادگاه اخراج کرد که این اقدام غیرقانونی قاضی با اعتراض این زندانیان همراه بود. ولی قاضی دادگاه بر اخراج وکیل متهمین از جلسه دادگاه اصرار ورزید و تنها به اخذ مکتوب دفاعیات از متهمین پرونده مبادرت کرد.

شنبه شب ۲۳ مهر ۱۴۰۱، به دنبال متشنج شدن فضای زندان اوین، آتش بر فراز این زندان روئیت شد و صدای تیراندازی و انفجار به گوش رسید و برخلاف ادعای مسئولان مبنی بر کنترل آتش سوزی و درگیری، صدای تیراندازی تا ساعتها ادامه داشت. در پی این وقایع، شماری از زندانیان مجروح و جانباختند و تعدادی نیز به خارج از این زندان منتقل شدند.

لازم به ذکر است که هرانا پیشتر با انتشار گزارشی به شرح آخرین تحولات در زندان اوین در پی رخداد آتش سوزی در این زندان پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید