خانه  > کارگران  >  طی سه ماه؛ هشت معدنچی جان باختند

طی سه ماه؛ هشت معدنچی جان باختند

خبرگزاری هرانا – روزنامه اعتماد با انتشار گزارشی اعلام کرد که از ابتدای فروردین تا خردادماه سال جاری، هفت حادثه در معادن کشور رخ داده که طی این حوادث هشت کارگر جان خود را از دست داده اند. این در حالی است که تعداد معدنچیان جانباخته در بازه زمانی مشابه در سال گذشته، دو نفر و تعداد حوادث سه فقره بوده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتماد، بر اساس آمار ارائه شده توسط روزنامه اعتماد، از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ تا بیست و ششم خردادماه سال جاری، طی وقوع بیست و یک حادثه در معادن کشور، بیست و شش کارگر جان خود را از دست داده اند.

از ابتدای فروردین امسال تا بیست و ششم خردادماه، در مجموع هفت حادثه در معادن کشور رخ داده که پنح مورد از این حوادث در معادن زغال سنگ در استان‌های خراسان جنوبی و کرمان، یک حادثه در معدن شن و ماسه در استان مرکزی و یک حادثه در معدن سنگ در گیلان به وقوع پیوسته اند.

این حوادث موجب شده که هشت کارگر معدن جان خود را از دست بدهند که از میان آنها پنج کارگر به دلیل ریزش معدن، یک کارگر به دلیل برق گرفتگی، یک کارگر به دلیل گیر افتادن در نوار نقاله معدن و یک کارگر به دلیل واژگونی لودر در هنگام خاک و لاشه‌برداری جان باخته اند.

آمار منتشر شده نشان میدهد که در ۸۷ روز آغازین امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، تعداد حوادث منجر به مرگ کارگران معدن افزایش یافته است. این در حالی است که تعداد کارگران جانباخته در حوادث شغلی معادن در فاصله اول فروردین تا بیست و ششم خرداد سال گذشته، دو نفر و تعداد حوادث در ۸۷ روز ابتدای سال ۱۴۰۲، سه فقره بوده است. به علاوه، از ابتدای فروردین تا پایان اسفند ۱۴۰۲، چهارده حادثه ریزش، انفجار گاز، واژگونی لودر، سقوط آوار و نقص سیستم فنی در معادن مس، سنگ، خاک رس و زغال سنگ در استان های آذربایجان شرقی، سمنان، همدان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، کرمان و یزد اتفاق افتاده و در این حوادث، هجده کارگر معدن جان خود را از دست داده اند.

روزنامه اعتماد در گزارش خود با اشاره به اینکه افزایش این حوادث ارتباط مستقیمی با بی توجهی پیمانکاران و بهره‌برداران به اصول ایمنی، طراحی معدن و هشدار کارشناسان مربوطه دارد، عنوان کرده است که از بیست و یک حادثه‌ای که از ابتدای فروردین سال گذشته تا بیست و ششم خردادماه سال جاری در معادن کشور رخ داده و به جانباختن بیست و شش کارگر معدن منجر شده، پنج مرگ به دلیل واژگونی لودر، یک مرگ به دلیل برق گرفتگی، پانزده مرگ به دلیل ریزش سنگ و زغال، یک مرگ به دلیل گیر کردن در نوار نقاله، یک مرگ به دلیل گیر افتادن زیر چرخ لودر، دو مرگ به دلیل سقوط از ارتفاع و یک مرگ به دلیل نقص سیستم فنی بوده است.

در گزارش فوق نیز تاکید شده است که تعداد جانباختگان حوادث معادن در ایران، ممکن است با اخبار رسمی کاملا متفاوت بوده و آمار واقعی، بیشتر از اعداد ذکر شده در اخبار رسمی باشد. از دلایل عدم اطلاع رسانی بسیاری از کارگران معادن در خصوص حوادث کار، میتوان به عدم امنیت شغلی و ترس از بیکار شدن اشاره کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید