خانه  > slide, زندانیان  >  تداوم بازداشت نازیلا خانی پور و وصال هروی در زندان لاکان رشت

تداوم بازداشت نازیلا خانی پور و وصال هروی در زندان لاکان رشت

خبرگزاری هرانا – نازیلا خانی پور و فرزند وی وصال هروی، دو شهروند بهائی ساکن رشت علیرغم گذشت سه هفته از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان لاکان رشت بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نازیلا خانی پور و فرزند وی وصال هروی، در بازداشت بسر میبرند.

یک منبع مطلع نزدیک به بستگان این دو شهروند بهائی، ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “علیرغم گذشت سه هفته از بازداشت آنها، تلاش های خانواده برای کسب اطلاع از وضعیت و اتهاماتشان از نهادهای مربوطه نتیجه ای نداشته است. آقای هروی تاکنون تماس یا ملاقات با خانواده نداشته و خانم هروی نیز در روزهای اخیر از تماس و ملاقات محروم شده است. خانواده آنها تنها اجازه یافته اند برای این دو زندانی، البسه به ماموران زندان تحویل دهند. همچنان اطلاع دقیقی از وضعیت سلامتی خانم خانی پور و آقای هروی در دست نیست.”

پیشتر در تاریخ هشتم خردادماه، نازیلا خانی پور و فرزند او وصال هروی، توسط ماموران اطلاعات سپاه در رشت بازداشت شدند.

خانم خانی پور، پیشتر نیز سابقه بازداشت داشته است.

وصال هروی، پیشتر به دستور نهادهای امنیتی از دانشگاه محل تحصیل خود اخراج شده بود.

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان بازداشتی اطلاعی کسب نشده است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید