خانه  > slide, زندانیان  >  زندان اوین؛ محمد نوری‌زاد به بند عمومی بازگشت

زندان اوین؛ محمد نوری‌زاد به بند عمومی بازگشت

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه بیست و ششم خردادماه، محمد نوری‌زاد، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، به بند عمومی زندان اوین بازگشت. وی اخیراً به دستور مسئولین زندان به صورت تنبیهی به سلول انفرادی منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه بیست و ششم خرداد ۱۴۰۳، محمد نوری‌زاد به بند عمومی زندان اوین بازگشت.

آقای نوری‌زاد چندی پیش به دلیل اعتراض به گران شدن مواد غذایی عرضه شده به زندانیان، به دستور مسئولین زندان به صورت تنبیهی به سلول انفرادی منتقل شده بود.

در بهمن ماه سال گذشته، آقای نوری زاد از بابت پرونده ای که در دوران حبس علیه وی گشوده شد، به شصت و یک ماه حبس محکوم شد.

در تیرماه سال ۱۴۰۲ آقای نوری زاد، در پرونده ای دیگر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس محکوم شد.

آقای نوری زاد در تاریخ ۲۰ مرداد ماه ۹۸، در خصوص نامه‌ای که با امضای ۱۴ تن از کنشگران مدنی مبنی بر استعفای آیت الله خامنه‌ای منتشر شده بود و همچنین به دلیل حضور در مقابل ساختمان محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. او نهایتا سال ۱۳۹۹ از زندان وکیل آباد مشهد به زندان اوین منتقل شد.

وی در بخش نخست پرونده خود در بهمن ماه ۹۸، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری از بابت اتهامات “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی، توهین به مقدسات، توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی، همکاری با رسانه‌های خارجی، شرکت در تجمعات غیرقانونی” به ۱۵ سال حبس، ۳ سال تبعید به ایذه و ۳ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد. نهایتا این حکم در فروردین ماه ۹۹، در شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی به ۱۵ سال حبس، ۲ سال تبعید به ایذه و ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور کاهش یافت.

علاوه براین، محمد نوری زاد اردیبهشت ۹۹ از صدور حکم یک سال زندان دیگر برای خود به دلیل دفاع از حقوق شهروندان بهائی ساکن شهر ایوانکی در استان سمنان توسط دادگاه شهرستان ایوانکی خبر داد.

او مردادماه ۹۹ در بخش دوم پرونده خود توسط دادگاه کیفری دو مشهد به دلیل حضور در مقابل ساختمان محل برگزاری دادگاه تجدید نظر کمال جعفری یزدی، از بابت اتهام “اخلال در نظم عمومی” به ۸ ماه حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و تبعید به طبس و از بابت اتهام “نشر اکاذیب” به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. این حکم نهایتا توسط دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی عینا تایید شد.

محمد نوری زاد نهایتا در تاریخ ۲۶ آبان ماه ۱۴۰۰، در پی موافقت دادستان با توقف اجرای حکم، از زندان اوین آزاد شد، اما در تاریخ ۳ بهمن ۱۴۰۰، جهت تحمل باقیمانده دوران محکومیت خود احضار شده و به زندان اوین بازگشت.

محمد نوری زاد پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت به دلیل فعالیت های مدنی مسالمت آمیز را دارد. وی کارگردان، فیلمنامه‌نویس و روزنامه‌نگار ۷۲ ساله ایرانی است. او از روزنامه‌نگاران تندرو و مذهبی محسوب می‌شد که در سال‌های پایانی دهه هشتاد به صف منتقدان فعال جمهوری اسلامی پیوست و در سال‌های اخیر به جهت فعالیت‌های مدنی و ملاقات با خانواده‌های زندانیان سیاسی بارها بازداشت و حبس شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید