خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت علی زارعان در زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت علی زارعان در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – علی زارعان شیروانه ده، زندانی سیاسی و دانشجوی دانشگاه تهران دوران محکومیت خود در زندان اوین سپری میکند. این زندانی سیاسی پیشتر توسط شعبه بیست و شش دادگاه انقلاب تهران به دو سال حبس و مجازات های تکمیلی محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، علی زارعان شیروانه ده، زندانی سیاسی و دانشجوی دانشگاه تهران دوران محکومیت خود در زندان اوین سپری میکند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این زندانی سیاسی ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “آقای زارعان در تاریخ بیست و پنجم آذرماه ۱۴۰۲ جهت تحمل دوران محکومیت خود بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی از بدو ورود به زندان تنها به جیره غذایی روزانه ارائه شده زندان به زندانیان بسنده کرده است. او در طول این مدت به دلیل بی کیفیت بودن غذای زندان که در آن پروتین، ویتامین، میوه و سبزیجات وجود ندارد، با کاهش دستکم دوازده کیلو وزن، گود افتادگی و سیاهی دور چشم، درد مفاصل و گردن، عدم تمرکز ذهنی و سوزش در ناحیه شکم مواجه شده است.”

به گفته این منبع مطلع، “علی زارعان هم اکنون در حال پژوهش در خصوص غذاهای بی کیفیت زندان است، در تاریخ شانزدهم خردادماه، در پی افت فشار و ضعف جسمانی به بهداری زندان منتقل شد و برای بهبود وضعیتش تنها یک سرم تقویتی به وی تزریق شد. او در این مدت از خرید هر گونه اقلام خوراکی از فروشگاه از جمله میوه، سبزیجات و صیفی جات پرهیز کرده، از دریافت هر گونه نذری، خیرات و … که در مناسبت های خاص از طرف زندانیان یا زندان داده میشود نیز اجتناب کرده و فقط به اندازه سهمیه یک تن از جیره فردی روزانه و بدون فرآوری آن استفاده کرده است.”

لازم به ذکر است در خصوص وضعیت غذای زندان، چندی پیش اعضای خانواده یکی دیگر از زندانیان زندان اوین به هرانا گفته بود: “جیره خوراک روزانه زندانیان از لحاظ کیفی و هم از لحاظ کمی با افتی چشمگیر مواجه شده است. اکثر زندانیان به همین دلیل از خوردن جیره دولتی صرف نظر کرده و بیشتر آن را به سطل های زباله می ریزند و با خرید اقلام از بوفه با قیمت های گزاف که فشار مالی سنگینی به خانواده های زندانیان وارد می آورد، غذای شخصی پخته و می خورند. در این مدت بارها با روش های گوناگون، زندانیان سیاسی و مالی اعتراض خود را به زندان ابلاغ کرده و مسئولان مربوطه را برای حل معضل فراخوانده اند. اما تاکنون مسئولین برای بهبود این وضعیت اقدامی انجام نداده اند.”

علی زارعان، دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت دولتی دانشگاه تهران در تاریخ ششم خرداد ماه ۱۴۰۲، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. سپس در تاریخ ۲۱ مرداد همان سال با تودیع وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شده بود.

آقای زارعان نهایتا در پاییز سال ۱۴۰۲، توسط شعبه بیست و ششم دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور به دو سال حبس، ممنوعیت خروج از کشور و منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی محکوم شد.

وی پیش از این، در تاریخ بیست و چهارم آبان ماه ۱۴۰۱ بازداشت و در تاریخ سیزدهم آذر ماه سال گذشته آزاد شده بود.

علی زارعان شیروانه ده، ۵۰ ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی از دانشگاه تهران است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید