خانه  > اعدام, سایر گروهها  >  صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

صدور حکم شلاق برای یک متهم در تهران

خبرگزاری هرانا – مردی در تهران که پیشتر از بابت اتهام تجاوز به عنف به اعدام و سایر مجازات ها محکوم شده بود، پس از دوبار نقض حکم در دیوان عالی کشور، توسط شعبه پنجم دادگاه کیفری تهران به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد. لازم به ذکر است، کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از رکنا، برای یک متهم در تهران حکم شلاق صادر شد.

بر اساس این گزارش، در شهریور ماه سال ۱۴۰۲، مردی پنجاه ساله در تهران از بابت اتهام تجاوز بازداشت و پرونده وی با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری یک استان تهران ارجاع داده شد. متهم در جریان برگزاری جلسه دادگاه و دفاعیات خود، اتهام تجاوز به عنف را رد کرد، در حالی که شاکی تاکید داشت که مورد تجاوز قرار گرفته است.

پس از چندی متهم توسط شعبه قضایی مذکور از بابت اتهام تجاوز به عنف به اعدام و سایر مجازات ها محکوم شد. حکم صادره در دیوان عالی کشور نقض و به شعبه هم عرض ارجاع داده شد.

در این گزارش آمده است، نهایتا پس از ارجاع پرونده به شعبه هم عرض متهم توسط شعبه یازده دادگاه کیفری تهران برای دومین بار محاکمه شد. وی با رای صادره توسط شعبه قضایی مذکور از بابت اتهام تجاوز به عنف به اعدام از بابت آدم ربایی به پنج سال زندان و از بابت ضرب و شتم شاکی پرونده به پرداخت دیه محکوم شد.

حکم صادره توسط شعبه یازده دادگاه کیفری تهران مجدد برای دومین بار در دیوان عالی کشور نقض و پرونده متهم به شعبه پنجم دادگاه کیفری تهران ارجاع داده شد.

با رای صادر شده توسط شعبه قضایی مذکور که به صورت غیرعلنی برگزار شد، متهم از بابت اتهام تجاوز به عنف تبرئه و از مجازات اعدام رهایی یافت. او نهایتا به تحمل ۹۹ ضربه شلاق محکوم شد.

لازم به ذکر است، ایران از معدود کشورهایی است که کماکان از مجازات های تحقیرآمیز استفاده می کند این در حالی است که میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات های غیر انسانی و موهن از جمله اعدام و شلاق را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید