خانه  > slide, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت بابک دادبخش در زندان اردبیل

گزارشی از آخرین وضعیت بابک دادبخش در زندان اردبیل

خبرگزاری هرانا – بابک دادبخش، زندانی سیاسی که دوران محکومیت خود را در زندان اردبیل  بسر میبرد، با نگارش چند نامه مجزا نسبت ضمن اعتراض به حقوق نقض شده خود، خواستار آزادی از زندان است. وی هم اکنون در یکی از سلولهای انفرادی این زندان در اعتصاب بسر میبرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بابک دادبخش، زندانی سیاسی دوران محکومیت خود را در زندان اردبیل بسر میبرد.

بر اساس اطلاعات دریافتی هرانا، آقای دادبخش که هم اکنون در حال تحمل دوران محکومیت شانزده ساله خود است، در یکی از سلولهای انفرادی زندان اردبیل در اعتصاب بسر میبرد. وی اخیرا با نگارش چند نامه مجزا نسبت به حقوق شهروندی نقض شده خود اعتراض کرده و خواستار آزادی از زندان شده است.

آقای دادبخش در بخشی از نامه های خود خطاب به مقامات جمهوری اسلامی نوشته است: “وجدان داشته باشید، احکام ها را میتوانید در سر تا سر کشور به راحتی با تجهیزات رایانه ای که دارید رصد و بررسی کنید. بنا بر آمار ۴۰۰ هزار زندانی وجود دارد و طی ۴۵ سال اتباع ایران بنا به مسائل مختلف از پیر و جوان، زنده و مرحوم دهها میلیون سابقه کیفری در مجموعه های قضایی و کیفری و زندانها داشته اند و بنا به اعلام خودتان سالیانه میانگین ۹ الی ۱۱ میلیون پرونده به مرجع قضایی وارد میشود. خود با چشمان باز ببینید و از دادستان ها و قضات ناظر بر زندان شهرها و استانها بپرسید. افرادی هستند که در میزان محکومیت و نوع اتهام و شدت آن خیلی بیشتر از من است در حالی که من حتی به اندازه ناخن کوچک آنها محسوب نمی شوم و آنها از قوانین احیا حقوق شهروندی و حریم عدم فروپاشی خانواده و مرخصی و اشتغال تحت حبس و کنترل شده و زندانی رای باز و نیمه باز و پابند الکترونیکی بهرمند می شوند. ولی برای من که سالیان سال در حریم زندان هیچگونه تخلفی نداشته ام، چرا با اعمال سلیقه و سفارش از حقوق قانونی شهروندی ام محروم شده ام.”

بابک دادبخش، زندانی سیاسی حدودا چهل و سه ساله، متولد و اهل اردبیل است که از مشکلات اعصاب و روان رنج میبرد. وضعیت بغرنج سلامتی این زندانی بارها مورد بی اعتنایی مسئولان زندان قرار گرفته و طی مدت زمان حبس به کرات از رسیدگی های پزشکی مکفی محروم مانده است.

بابک دادبخش، در آبان ۹۷ توسط ماموران پلیس امنیت تهران بازداشت و به وزارت اطلاعات تحویل داده شد. این زندانی در ایام بازداشت شرایط متفاوتی را در بازداشتگاه‌های مختلف از جمله بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین و زندان تهران بزرگ سپری کرده است. او همچنین برای مدتی در بیمارستان روانپزشکی رازی (امین آباد) نگهداری شده است. وی نهایتا در ۲۷ بهمن‌ماه ۹۷ به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد اما به دلیل شرایط نامناسب جسمی و روحی ابتدا به بند بیماران اعصاب و روان و صعب العلاج این زندان و مدتی بعد به سالن ۱۰ بند ۴ این زندان که به سالن زندانیان سیاسی معروف است، منتقل شد.

آقای دادبخش بهمن‌ماه ۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تجمیع احکام از بابت اتهاماتی از جمله حمل و نگهداری سلاح و مهمات به ۴۳ حال حبس تعزیری محکوم شد. که با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و تسلیم به رای ۱۶ سال زندان در خصوص او قابل اجرا خواهد بود. وی همچنین از اتهامات “محاربه، افساد فی الارض و اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” تبرئه شده است.

وی در اسفندماه سال ۱۴۰۰ و پس از ۲ سال از زمان صدور حکم موفق به رویت دادنامه شد.

این زندانی سیاسی، پیش از این نیز بارها با نگارش نامه هایی از زندان نسبت به حقوق شهروندی نقض شده خود اعتراض کرده است. او پیش از بازداشت متاهل و پدر دو فرزند بود که طی سانحه ای همسر و یکی از فرزندانش را از دست داد.

بابک دادبخش پیش از این نیز در سالهای ۸۶ تا ۸۸ در زندان اوین تحمل حبس کرده بود که با غیبت در زمان مرخصی کماکان با پرونده باز روبرو است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید