خانه  > زنان  >  انتقاد یک حقوقدان از اجرای طرح موسوم به “نور” و بازداشت گسترده زنان در تهران

انتقاد یک حقوقدان از اجرای طرح موسوم به “نور” و بازداشت گسترده زنان در تهران

خبرگزاری هرانا – علی خالقی، حقوق‌دان و دانشیار گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه تهران، ضمن بررسی نواقص حقوقی طرح موسوم به “نور” که در راستای تحمیل فشار مضاعف به شهروندان از تاریخ بیست و پنجم فروردین ماه به اجرا در آمده است، اظهار داشت که در نخستین روز از اجرای طرح مذکور در تهران، دستکم پانصد زن و دختر به دلیل عدم رعایت حجاب بازداشت شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از وکلا پرس، علی خالقی، حقوق‌دان و دانشیار گروه حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه تهران، به بررسی ابعاد حقوقی و قانونی “طرح نور حجاب و عفاف” پرداخت.

او تاکید کرد که اجرای “طرح نور” برای جلوگیری از کشف حجاب در تهران، به دلیل عدم رعایت ماده ۴۴ قانون آیین دادرسی کیفری و نبود ضرورت قانونی، خلاف قوانین است.

خالقی در ادامه اظهار داشت که مجازات‌های قانونی مرتبط با کشف حجاب شامل تدابیر جایگزین حبس یا جریمه نقدی به میزان حداکثر یک و نیم میلیون تومان است، بنابراین دستگیری و سلب آزادی افراد به این شیوه، نه تنها به هدف قانونی نمی‌رسد، بلکه می‌تواند نقض حقوق بشر تلقی شود.

وکلا پرس که بخشی از دیدگاه این حقوق دان را منتشر کرده است، به نقل از وی نوشت که “دستگیری نزدیک به پانصد زن و دختر در اولین روز اجرای این طرح در تهران، ضرورتی نداشته و با قوانین موجود همخوانی ندارد.”

خالقی خاطر نشان کرد که اجرای چنین طرح‌هایی باید با رعایت دقیق قوانین و حقوق فردی انجام شود و از اعمال هرگونه فشار یا تنبیه غیرمنصفانه که می‌تواند به آسیب‌های جدی‌تر منجر شود، پرهیز شود.

وی در پایان گفت: در صورت جلب نیز متهم باید فوراً به مرجع قضایی دادسرا و در جرم مذکور که به طور مستقیم در دادگاه مطرح می شود به دادگاه اعزام و در مورد او تعیین تکلیف شود بنابر این محل حضور و انجام وظیفه مقام قضایی از حیث رعایت استقلال و شأن قاضی نیز موضوعیت داشته و عزیمت او به مقر انتظامی برای تفهیم اتهام به متهمان دستگیر شده صحیح نیست.

اخیرا پلیس ایران از اجرای طرح موسوم به «نور» برای برخورد با زنان با پوشش اختیاری از روز شنبه ۲۵ فروردین ماه خبر داد. از زمان آغاز این طرح که با نیت اعمال فشار مضاعف برای تحمیل حجاب اجباری به شهروندان اجرا شد، گزارشات متعددی از برخورد خشونت‌آمیز و بازداشت زنان بر سر حجاب منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید