خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت اردشیر فناییان، شهروند بهائی در زندان سمنان

گزارشی از آخرین وضعیت اردشیر فناییان، شهروند بهائی در زندان سمنان

خبرگزاری هرانا – اردشیر فناییان، شهروند بهائی دوران محکومیت خود را در زندان سمنان سپری میکند. این شهروند بهائی پیشتر به تحمل شش سال حبس محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، اردشیر فناییان، در حال تحمل دوران محکومیت خود در زندان سمنان است.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند ضمن تایید این موضوع به هرانا گفت: “اردشیر فناییان از ابتدای حبس تاکنون به صورت مجزا از دیگر زندانیان نگهداری میشود و مسئولان زندان شرایط سلول انفرادی را برای وی فراهم کرده اند. وی در تاریخ بیست و یکم اسفند سال گذشته به مدت پنج روز به مرخصی اعزام شد و با پایان ایام مرخصی به زندان بازگشت.”

اردشیر فناییان در تاریخ ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۹۸ توسط مامورین اداره اطلاعات و با ارائه حکم قضایی بازداشت و پس از ۷۵ روز با تودیع قرار آزاد شد.

آقای فناییان در آبان ۹۸ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب سمنان به ریاست قاضی محمدعلی رستمی از بابت اتهامات “مباشرت در تشکیل گروه غیرقانونی در داخل کشور و اداره آن با هدف برهم زدن امنیت کشور و مشارکت در اقدام علیه نظام و به نفع گروه های مخالف نظام” به یازده سال حبس تعزیری و یک سال تبعید به شهرستان خاش و یک سال منع حضور در سمنان محکوم شد. در مرحله تجدیدنظر محکومیت اردشیر فناییان به ۶ سال زندان تقلیل یافت.

پدر و مادر آقای فناییان به دلیل اعتقادات خود در دهه ۶۰ محکوم به تحمل حبس شدند. اردشیر فناییان نیز در آذر ۱۳۶۷ در زندان سمنان به دنیا آمد و تا ۳ ماهگی در کنار مادر خود در زندان بسر برد.

این شهروند بهائی پیشتر نیز در سال ۹۲ سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید