خانه  > سایر گروهها  >  تیراندازی نیروهای نظامی در هورامان منجر به زخمی شدن چهار کولبر شد

تیراندازی نیروهای نظامی در هورامان منجر به زخمی شدن چهار کولبر شد

خبرگزاری هرانا – روز شنبه یازدهم فروردین‌ ماه، چهار کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی هورامان زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، روز شنبه یازدهم فروردین‌ ۱۴۰۳، تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی هورامان به زخمی شدن چهار کولبر انجامید.

هویت این کولبران “سیروان تاک، اهل روستای قلعه شیخان از توابع سنندج، سامان (نام خانوادگی نامشخص)، اهل مریوان، امیر (نام خانوادگی نامشخص) و سیامک (نام خانوادگی نامشخص) هر دو اهل بانه” گزارش شده است.

گفته میشود، این چهار کولبر توسط نیروهای هلال احمر برای مداوا به مراکز درمانی منتقل شده اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۲؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۹ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۳۵۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۱۱ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۶ کولبر زخمی شدند و ۵ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید