خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  زندان عادل آباد شیراز؛ تداوم بازداشت و بلاتکلیفی یکتا فهندژ سعدی

زندان عادل آباد شیراز؛ تداوم بازداشت و بلاتکلیفی یکتا فهندژ سعدی

خبرگزاری هرانا – یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهائی علیرغم گذشت هفتاد و شش روز از زمان بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در زندان عادل آباد شیراز بسر میبرد. وی در تاریخ سی ام بهمن ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ به این زندان منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یکتا فهندژ سعدی همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرد.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی ضمن تایید این خبر به هرانا گفت: “خانم فهندژ سعدی در تاریخ سی ام بهمن ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ به زندان عادل آباد شیراز منتقل شد. وی علیرغم گذشت هفتاد و شش روز از زمان بازداشت، کماکان به صورت بلاتکلیف در این زندان بسر میبرد.”

یکتا فهندژ سعدی در تاریخ بیست و هفتم آذرماه، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در شیراز بازداشت و سپس به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل شد.

کماکان از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه وی اطلاعی حاصل نشده است.

یکتا فهندژ سعدی پیش از این نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید