خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بهروز فرزندی، شهروند بهائی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

بهروز فرزندی، شهروند بهائی از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه هفتم اسفندماه، بهروز فرزندی، شهروند بهائی به صورت مشروط از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه هفتم اسفند ۱۴۰۲، بهروز فرزندی، شهروند بهائی آزاد شد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند ضمن تایید این خبر به هرانا اطلاع داد: آزادی آقای فرزندی پس از پذیرش درخواست آزادی مشروط او از زندان عادل آباد شیراز صورت گرفته است.

بهروز فرزندی به همراه پنج شهروند بهائی دیگر در تاریخ هفدهم فروردین ۱۴۰۰ توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول های انفرادی بازداشتگاه های نیروی انتظامی تحت نظر اطلاعات سپاه و بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز منتقل شدند. آنان نهایتا در اردیبهشت ماه با تودیع وثیقه، آزاد شدند.

این افراد آبان ۱۴۰۰ توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز هر یک از بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به هفت ماه و شانزده روز حبس تعزیری و از بابت اتهام عضویت در گروه های معاند نظام به سی و یک ماه و شانزده روز حبس تعزیری محکوم شدند. این شهروندان در تاریخ شانزدهم اسفند ۱۴۰۰ جهت تحمل دوران محکومیت بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند. بازداشت این شهروندان پس از احضار به دادگاه انقلاب به بهانه پاره ای از توضیحات و بدون ابلاغ اجرای احکام صورت گرفته بود.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید