خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  بهائیان شیراز؛ آزادی موقت سروش آبادی و سیامک هنرور و تداوم بازداشت ۲ شهروند دیگر

بهائیان شیراز؛ آزادی موقت سروش آبادی و سیامک هنرور و تداوم بازداشت ۲ شهروند دیگر

خبرگزاری هرانا – امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، سروش آبادی و سیامک هنرور دو شهروند بهائی بازداشت شده در شیراز با تودیع قرار وثیقه و به صورت موقت آزاد شدند. این دو شهروند در تاریخ ۱۷ فروردین ماه همزمان با ۵ شهروند بهائی دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. وحید دانا و سعید عابدی نیز که در تاریخ ۸ اردیبهشت در این شهر بازداشت شدند کماکان در سلول های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰، سروش آبادی و سیامک هنرور دو تن از شهروندان بهائی بازداشت شده در شیراز با تودیع قرار وثیقه، به صورت موقت آزاد شدند.

سروش آبادی پیشتر از بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به پلاک ۱۰۰ به بند امنیتی عبرت (بند در بسته) زندان عادل آباد شیراز و روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه، به بند سیاسی این زندان منقل شد. آزادی او با تودیع قرار وثیقه ۸۰۰ میلیون تومانی صورت گرفته است.

سیامک هنرور و سروش آبادی همزمان با ۵ شهروند بهائی دیگر به نام های بهروز فرزندی اردکانی، صدیقه اقدسی، عالیه فروتن، سعید اتحاد و قاسم معصومی در تاریخ ۱۷ فروردین ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به سلول های انفرادی بازداشتگاه های نیروی انتظامی تحت نظر اطلاعات سپاه و بازداشتگاه وزارت اطلاعات شیراز منتقل شدند. از این میان طی هفته گذشته، سعید اتحاد، عالیه فروتن، قاسم معصومی، صدیقه اقدسی و بهروز فرزندی اردکانی با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

صدیقه اقدسی چند روز پیش از آزادی در پی وخامت حال، افزایش فشار خون و تپش قلب شدید پس از ویزیت پزشک با احتمال بروز سکته قلبی از بازداشتگاه به بیمارستان منتقل شده و چند روز بعد با تودیع قرار از همانجا آزاد شده بود. این امر در حالی است که علیرغم پیگیری‌های خانواده، تا زمان آزادی، خانواده خانم اقدسی از شرایط نامساعد جسمی او و انتقال به بیمارستان بی اطلاع بودند.

در ادامه بازداشت گروهی شهروندان بهائی شیراز وحید دانا و سعید عابدی نیز در تاریخ ۸ اردیبهشت ماه توسط ماموران اداره اطلاعات در منزل شخصی خود بازداشت شدند. ماموران در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل برخی از لوازم شخصی آنان را با خود بردند. این شهروندان هم اکنون در بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ نگهداری می شوند.

وحید دانا و سعید عابدی پیش از این نیز سابقه بازداشت و محکومیت در پرونده خود دارند. این شهروندان در تاریخ ۲۸ مرداد ۹۷، توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان، هریک به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند که این حکم توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس برای هریک به ۶ ماه حبس تعزیری تقلیل یافت. این شهروندان نهایتا در بهمن ماه ۹۷، با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شدند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار شهروند بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید