خانه  > سایر گروهها  >  پیرانشهر؛ تیراندازی نیروهای نظامی منجر به زخمی شدن دو کولبر شد

پیرانشهر؛ تیراندازی نیروهای نظامی منجر به زخمی شدن دو کولبر شد

خبرگزاری هرانا – شامگاه جمعه بیست و هفتم بهمن ماه، دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی پیرانشهر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، شامگاه جمعه بیست و هفتم بهمن ۱۴۰۲، دو کولبر در منطقه مرزی “حاجی عمران” پیرانشهر در پی تیراندازی نیروهای نظامی زخمی شدند.

هویت آنان، سعدی محمودی و امید (نام خانوادگی نامشخص)، هر دو اهل پیرانشهر گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، این کولبران جهت مداوا به اقلیم کردستان عراق منتقل شده اند.

لازم به ذکر است، کردپا نام خانوادگی امید را “آذری، فرزند عثمان و اهل روستای گردباسک از توابع پیرانشهر” گزارش کرده است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۰ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۲۲۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۳ کولبر زخمی شدند و ۶ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید