خانه  > زنان  >  گزارشی از اسیدپاشی به یک زن در گلشهر

گزارشی از اسیدپاشی به یک زن در گلشهر

خبرگزاری هرانا – یک زن تبعه افغانستان در گلشهر توسط پسر یکی از همسایگانش در دیماه امسال، مورد اسیدپاشی قرار گرفت. تاکنون متهم اصلی این واقعه بازداشت نشده و انگیزه این اقدام، مخالفت این زن با پیشنهاد دوستی با دخترش عنوان شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از شرق، در دی‌ماه امسال، یک زن در گلشهر مورد حمله اسیدپاشی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش،، مینا احمدی، مادر جوانی افغانستانی، هدف اسیدپاشی قرار گرفته و این رویداد زندگی خانواده‌اش را به کابوسی تبدیل کرده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که پسر همسایه مینا، با رفتارهای نامناسب برای دختر دوازده ساله‌اش مزاحمت ایجاد کرده بود. مینا پس از مخالفت با این رفتارها و دوستی پسر مذکور با دخترش، توسط این پسر و یکی از دوستانش مورد اسیدپاشی قرار گرفت و در نتیجه، صورت و بدنش به شدت آسیب دید.

در این گزارش اشاره‌ای به جزئیات بیشتر نشده است، اما ذکر شده که یکی از مظنونین دستگیر شده است. همسر مینا از عدم اجرای عدالت در روند رسیدگی به این پرونده شکایت دارد و می‌گوید: با وجود شواهد، پیام‌های تهدیدآمیز این فرد و مشاهده تصاویر دوربین‌های مداربسته که حضور متهم اصلی را نشان می‌دهد، پلیس آگاهی از دستگیری این فرد خودداری کرده است. او همچنین از نقایص در سیستم قضایی و عدم حمایت اجتماعی برای خانواده‌اش گلایه دارد.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید