خانه  > سایر گروهها  >  بانه؛ یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی جان باخت

بانه؛ یک کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی جان باخت

خبرگزاری هرانا – شامگاه یکشنبه بیست و دوم بهمن ماه، یک کولبر در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، شامگاه یکشنبه بیست و دوم بهمن ۱۴۰۲، تیراندازی نیروهای نظامی در منطقه مرزی سارداب بانه به کشته شدن یک کولبر انجامید.

هویت وی، سیوان صحیحی، بیست ساله، فرزند هیوا و اهل روستای بلکه از توابع شهرستان بانه گزارش شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: این کولبر توسط نیروهای نظامی بدون اخطار قبلی مورد اصابت گلوله قرار گرفته و بر اثر شدت جراحات وارده جان باخت.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۰ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۲۲۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۳ کولبر زخمی شدند و ۶ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید