خانه  > سایر گروهها  >  بانه؛ دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی زخمی شدند

بانه؛ دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – بامداد امروز جمعه بیستم بهمن ماه، دو کولبر در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی بانه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کردپا، بامداد امروز جمعه بیستم بهمن ۱۴۰۲، تیراندازی نیروهای نظامی در مرز “هنگه‌ ژال” بانه به زخمی شدن دو کولبر انجامید.

هویت آنها، یوسف مهابادی، بیست و شش ساله و فرزاد (نام خانوادگی نامشخص) گزارش شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “ماموران امنیتی ابتدا این دو کولبر را بازداشت و سپس از فاصله سه متری آنان را مورد شلیک مستقیم قرار داده‌ اند.”

یوسف مهابادی بر اثر اصابت گلوله‌ های ساچمه‌ ای از ناحیه پای چپ زخمی شده است.

این دو کولبر جهت مداوا به مراکز درمانی منتقل شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۳؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۰ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۲۲۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۹ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۳ کولبر زخمی شدند و ۶ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید