خانه  > slide, اعدام, زندانیان  >  ارومیه؛ انتقال پنج زندانی امنیتی محکوم به اعدام به سلول های انفرادی

ارومیه؛ انتقال پنج زندانی امنیتی محکوم به اعدام به سلول های انفرادی

خبرگزاری هرانا – منصور رسولی، آران عمری، رحمان پرهازو، وفا هناره، و نسیم نمازی که پیشتر از بابت اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده بودند، به سلول‌های انفرادی زندان ارومیه منتقل شدند. این اقدام موجب افزایش نگرانی خانواده‌ها و نزدیکان آنها گردیده است. این افراد همگی در رابطه با پرونده موسوم به “بازجویی از منصور رسولی” که کشمکشی بین سرویس های اطلاعاتی ایران و اسرائیل است در زندان هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنجشنبه ۷ دی ۱۴۰۲، پنج محکوم به اعدام به سلول های انفرادی زندان ارومیه منتقل شدند.

این پنج زندانی به همراه سه متهم دیگر در آبان ۱۴۰۰، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اتهام جاسوسی مورد بازجویی قرار گرفته بودند. آنها در اسفند همان سال به بند سیاسی زندان ارومیه منتقل شده و نهایتاً با حکم دادگاه انقلاب از بابت اتهام «مشارکت در همکاری اطلاعاتی و جاسوسی به نفع اسرائیل» به اعدام محکوم شدند.

در اردیبهشت ۱۴۰۱، یک فایل صوتی و تصویری منتسب به منصور رسولی، که مدعی بود عضو نیروی قدس سپاه پاسداران است و در خاک ایران توسط نیروهای اسرائیل بازجویی شده، در رسانه‌ها منتشر شد. با این حال، رسولی در ویدیویی اعلام کرد که به عنوان کشاورز و غیرنظامی ربوده شده و تحت فشار برای بیان اطلاعات غیر واقعی قرار گرفته است.

سپاه پاسداران نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که عاملین “آدم‌ربایی و اخذ اعترافات ساختگی” که با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی (اصطلاح متداول در ادبیات حکومت ایران برای اشاره به کشور اسرائیل) در ارتباط بوده‌اند، دستگیر شده‌اند. اول خرداد ۱۴۰۱، روابط عمومی کل سپاه خبر از دستگیری اعضای “شبکه‌ای از اراذل و اوباش مرتبط با سرویس اطلاعاتی رژیم صهیونیستی” داد و تأکید کرد که دستگیری‌ها توسط سپاه و وزارت اطلاعات به صورت مشترک انجام شده است.

نگرانی‌ها از سرنوشت این پنج زندانی که به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده‌اند، به دلیل ابهامات موجود در روند بازداشت و محاکمه‌شان از یک سو و از سوی دیگر تاثیرجویی از تحولات منطقه بصورت جدی وجود دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید