خانه  > slide, اندیشه و بیان, زنان, زندانیان  >  بازدید قاضی ایمان افشاری از بند زنان زندان اوین؛ اعتراض زندانیان سیاسی به بلاتکلیفی پرونده‌ها

بازدید قاضی ایمان افشاری از بند زنان زندان اوین؛ اعتراض زندانیان سیاسی به بلاتکلیفی پرونده‌ها

خبرگزاری هرانا – بازدید قاضی ایمان افشاری از بند زنان زندان اوین موجب اعتراض زندانیان سیاسی نسبت به بلاتکلیفی پرونده‌های خود شد. تعدادی از زندانیان معترض در پی این موضوع به شکل محرومیت از تماس و تهدید به تبعید، با اقدامات تلافی جویانه مدیریت زندان روبرو شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۶ دیماه ۱۴۰۲، قاضی ایمان افشاری در بازدیدی از زندان اوین در معیت یک تیم پرشمار از مسئولین، به بند زنان این زندان نیز سرکشی کرد. این بازدید در حالی انجام شد که تعداد زیادی از زنان زندانی با حکم صادره توسط این قاضی در این بند به سر می برند.

بر اساس گزارش‌ها، بسیاری از زنان زندانی نسبت به حضور قاضی افشاری و بلاتکلیفی طولانی مدت پرونده‌های خود اعتراض کردند. اعتراضات به شدت تنش‌زا بود و در نتیجه پرسنل زن گارد زندان وارد بند شده و تهدید به برخورد فیزیکی کردند. با این حال، علی‌رغم تنش‌ها، درگیری فیزیکی رخ نداد.

پس از این اعتراضات که توام با سردادن شعار نیز بود، مدیریت زندان اقدام به تنبیه زندانیان شرکت‌کننده در اعتراض کرد. استفاده از تلفن برای آن‌ها ممنوع شد و همچنین تهدید به تبعید به زندان‌های دیگر شدند. فروغ تقی‌پور، ارغوان فلاحی و شیوا اسماعیلی از جمله زندانیانی بودند که به بلاتکلیفی طولانی مدت خود معترض بودند.

بر اساس گزارش سالانه-میلادی مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، قاضی ایمان افشاری در یک سال گذشته با ۱۴۲ مورد گزارش، در صدر بدنام‌ترین افراد مسئول در زمینه نقض حقوق بشر در ایران قرار دارد. این گزارش، افشاری را به عنوان یکی از ۲۴۱ چهره متهم به نقض حقوق بشر در ایران در محدوده یکسال گذشته معرفی می‌کند.

منابع دولتی این بازدید را به عنوان بخشی از روند بازدید‌های مستمر از بازداشتگاه‌ها و زندان‌های تهران توصیف کرده‌اند. به گفته آن‌ها، دادستان کل تهران، به همراه مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهران و هیئتی متشکل از ۹۰ نفر از معاونین دادستان و قضات در این بازدیدها حضور دارند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید