خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در نوسود و بانه

زخمی شدن دو کولبر بر اثر تیراندازی نیروهای نظامی در نوسود و بانه

خبرگزاری هرانا – دو کولبر از جمله یک نوجوان در پی تیراندازی نیروهای نظامی در مناطق مرزی نوسود و  بانه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، روز یکشنبه پنجم آذرماه ۱۴۰۲، در پی تیراندازی مستقیم نیروهای هنگ‌ مرزی در مناطق مرزی نوسود یک کولبر زخمی شد.

هویت این کولبر، امیر محمدی، اهل روستای “کیسله” از توابع شهرستان ثلاث‌باباجانی گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، آقای محمدی از ناحیه پا دچار مصدومیت شده است.

از سوی دیگر، شامگاه دوشنبه ششم آذرماه، یک کولبر هفده ساله بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی “هنگه ژال” بانه زخمی شد.

در این گزارش هویت وی، “آریا معادی، هفده ساله و اهل شهر بانه” گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، کولبر مذکور که جهت مداوا به بیمارستان شهر بانه منتقل شده بود به دلیل شدت جراحات وارده به بیمارستانی در شهر تبریز انتقال یافته است.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۱ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۳۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید