خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  سه کولبر از جمله دو نوجوان در پی تیراندازی نیروهای نظامی در بانه زخمی شدند

سه کولبر از جمله دو نوجوان در پی تیراندازی نیروهای نظامی در بانه زخمی شدند

خبرگزاری هرانا – سه کولبر از جمله دو نوجوان در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در مناطق مرزی “هنگه ژال” بانه زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، روز جمعه بیست و ششم آبان ۱۴۰۲، در پی تیراندازی مستقیم نیروهای نظامی در نوار مرزی “هنگه‌ ژال” بانه سه کولبر زخمی شدند.

هویت آنها، شاخوان فیضی، نوزده ساله، اهل دیواندره، سرکوت عباسی، شانزده ساله، اهل سقز و دانا (نام خانوادگی نامشخص)، هفده ساله و اهل شهر سقز، گزارش شده است.

بر اساس این گزارش، شاخوان فیضی از ناحیه سر زخمی و به همراه دو کولبر مجروح دیگر به مراکز درمانی منتقل شده اند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

در بخشی از گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۱۴۰۱؛ به شهروندانی که توسط ارگان‌های نظامی کشته و یا زخمی شده‌اند پرداخته شده است.

به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، در این گزارش قتل ۲۱ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۳۳ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده است.

لازم به ذکر است که ۲۸ کولبر دیگر نیز به واسطه شرایط اقلیمی و جغرافیایی مانند سرمازدگی و سقوط از ارتفاع دچار حادثه شدند که از این تعداد ۲۶ کولبر زخمی شدند و ۲ کولبر جان باختند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید