خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های ملی  >  علیرغم گذشت ۶ سال؛ مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک

علیرغم گذشت ۶ سال؛ مخالفت اداره ثبت احوال با نامگذاری و ثبت هویت یک کودک

خبرگزاری هرانا – یک کودک در شهرستان جلفا علیرغم گذشت شش سال از زمان تولد به دلیل مخالفت اداره ثبت احوال این شهرستان با نام انتخابی “هونتای”، از داشتن شناسنامه محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک کودک در شهرستان جلفا از داشتن شناسنامه محروم است.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این کودک به هرانا گفت: “اداره ثبت احوال شهرستان جلفا علیرغم گذشت شش سال از زمان تولد “هونتای” از صدور شناسنامه برای این کودک خودداری کرده است. همچنین خانواده وی در اقدامی اعتراضی ششمین سال تولد «هونتای» برادر زاده یوروش مهرعلی بیگلو، فعال ترک (آذربایجانی) را در مقابل اداره ثبت‌ احوال این شهرستان جشن گرفتند.”

هرانا پیشتر نیز در گزارشی به عدم صدور شناسنامه برای کودک مذکور به دلیل مخالفت اداره ثبت احوال شهرستان جلفا پرداخته بود.

عدم صدور شناسنامه توسط ادارات ثبت احوال برای برخی نام های انتخابی امری مسبوق به سابقه است. ممانعت اداره ثبت احوال از صدور شناسنامه در شرایطی است که امکان دارد کودکان بدون مدارک هویتی با مشکلاتی در دریافت واکسن و … مواجه شوند.

لازم به یادآوری است اداره ثبت احوال بر اساس کتابچه اسامی که توسط دولت تهیه می‌شود، اقدام کرده و تمامی اسامی که خارج از لیست درج شده در این کتاب باشد را اسامی غیرمجاز برمی‌شمارد. محدودیت‌ها و بینش سیاسی و مذهبی اعمال شده در این کتاب عملا بسیاری از شهروندان را از نامگذاری کودکان خود بر اساس هویت‌های مذهبی، قومی و یا فرهنگی خود بر خلاف مقاوله‌نامه های‌حقوق بشری محروم می‌کند.

در بند ۱ ماده ۷ پیمان‌نامه حقوق کودک مجمع عمومی سازمان ملل متحد آمده است: «تولد کودک بلافاصله پس از به دنیا آمدن ثبت می‌شود و از حقوقی مانند حق داشتن نام، کسب تابعیت، و در صورت امکان شناسایی والدین و قرار گرفتن تحت سرپرستی آنها برخوردار است.»

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید