خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت ده شهروند بهائی در کرج

تداوم بازداشت و بی خبری از وضعیت ده شهروند بهائی در کرج

خبرگزاری هرانا – بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، نیکا اسماعیل‌ پور، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، علی باقر کاشی، رضا و فهیمه یزدی، شهروندان بهائی ساکن کرج، علیرغم گذشت یک هفته از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. بی خبری از سرنوشت این شهروندان، افزایش نگرانی های خانواده و نزدیکان آنها را به همراه داشته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ده شهروند بهائی ساکن کرج در بازداشت بسر میبرند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان به هرانا گفت: “علیرغم پیگیری خانواده های این افراد از مراجع امنیتی و قضایی، تاکنون مسئولین مربوطه از ارائه پاسخی شفاف در خصوص وضعیت و محل نگهداری آنها خودداری میکنند.”

به گفته این منبع مطلع، “علیرغم گذشت هفت روز از زمان دستگیری این شهروندان، فقط نیکا اسماعیل‌ پور، رضا و فهیمه یزدی یک تماس تلفنی کوتاه بدون اشاره به محل نگهداری خود با خانواده هایشان داشتند. دیگر شهروندان نیز هیچ تماس تلفنی با خانواده خود نداشته اند. امری که منجر به افزایش نگرانی خانواده و بستگان آنها شده است.”

بازداشت بابک زینلی، صهبا طائف، شروین شبرخ، نیکا اسماعیل‌ پور، ایمان احسانی،‌ ایرن رحمانی،‌ فواد طائفی، علی باقر کاشی، رضا و فهیمه یزدی در تاریخ شانزدهم آبان ماه، در منزل آقای زینلی توسط نیروهای امنیتی صورت گرفته است.

ماموران پس از بازداشت این افراد، منزل آقای زینلی را مورد تفتیش قرار داده و برخی از وسایل شخصی از جمله وسایل الکتریکی، اسناد بانکی و هویتی وی را ضبط کردند. همچنین ماموران در زمان بازداشت این شهروندان، اقدام به ضرب و شتم بصیر، فرزند آقای زینلی کرده اند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید