خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زنان  >  یک زن در بابل مورد اسیدپاشی قرار گرفت

یک زن در بابل مورد اسیدپاشی قرار گرفت

خبرگزاری هرانا – امروز چهارشنبه دهم آبان ماه، یک زن در بابل مورد اسیدپاشی قرار گرفت. متهمان ساعاتی بعد توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه دهم آبان ۱۴۰۲، یک زن در بابل مورد اسیدپاشی قرار گرفت.

بر اساس آنچه که از سوی منابع محلی گزارش شده است، ساعاتی پیش یک زن در منطقه امیر کبیر بابل مورد اسیدپاشی قرار گرفته و ماموران نیروی انتظامی عوامل این واقعه را شناسایی و دستگیر کردند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل این اقدام اطلاعی حاصل نشده است.

اسید، یکی از معدود محصولاتی است که بازار خرید و فروش آن در کشور هرگز از رونق نیفتاده است. علاوه بر سهولت دسترسی و تهیه اسید در بازارهای ایران، نبود قوانین پیشگیرانه کافی نیز بر تداوم جرمی تحت عنوان “اسیدپاشی” موید شده است.

هرچند در سال ۱۳۳۷ قانونی با موضوع مجازات بزه اسیدپاشی تصویب شده است و علاوه بر آن از عمومات قانون مجازات اسلامی هم می توان در جرم انگاری این عمل غیر انسانی بهره گرفت، اما شواهد و قرائن حکایت از ناکارآمدی قوانین موجود در پیشگیری از آن دارد.

اواخر اردیبهشت ماه ۹۸ پنج ماده از ۷ ماده طرح تشدید مجازات اسیدپاشی و حمایت از بزه دیدگان در جلسه علنی مجلس مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت.

پس از اعمال اصلاحات در مواد این طرح نهایتا در تاریخ ۲۱ مهرماه ۹۸، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در یک جلسه علنی، طرح تشدید مجازات اسید پاشی و حمایت از بزه دیدگان ناشی از آن را که از شورای نگهبان اعاده شده بود بررسی و اصلاح کردند.

در آبان ماه ۹۸ این قانون پس از تایید در شورای نگهبان، جهت اجرا به وزارت دادگستری ابلاغ شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید