خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تداوم بازداشت و بلاتکلیفی چهار شهروند بهائی در بازداشتگاه اداره اطلاعات یزد

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی چهار شهروند بهائی در بازداشتگاه اداره اطلاعات یزد

خبرگزاری هرانا – ویدا احراری، مژگان بصیری، شکوفه بصیری و جمال قدیرزاده، شهروندان بهائی ساکن یزد، علیرغم گذشت پنج روز از زمان دستگیری، کماکان به صورت بلاتکلیف در یکی از بازداشتگاه های اداره اطلاعات این شهر بسر میبرند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ویدا احراری، مژگان بصیری، شکوفه بصیری و جمال قدیرزاده در بازداشت بسر میبرند.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده یکی از این شهروندان به هرانا گفت: “این افراد هم اکنون در یکی از بازداشتگاه های اداره اطلاعات یزد بسر میبرند. همچنین، آنها به همراه آقایان احمد نعیمی و ایمان رشیدی که اخیرا در یزد بازداشت شده اند، با اتهام تبلیغ علیه نظام مواجه هستند.”

بازداشت این شهروندان بهائی در تاریخ نهم مهرماه، در منزل خانم بصیری توسط ماموران اداره اطلاعات صورت گرفته است. پس از بازداشت آنها، ماموران منزل هر یک را مورد تفتیش قرار دادند.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید