خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت یازده متهم سیاسی در بند قرنطینه زندان اوین

گزارشی از آخرین وضعیت یازده متهم سیاسی در بند قرنطینه زندان اوین

خبرگزاری هرانا – لیست اسامی یازده تن از متهمان سیاسی که هم اکنون در بند قرنطینه زندان اوین نگهداری میشوند، به همراه شرح جزئیاتی از آخرین وضعیت پرونده آنها توسط هرانا گردآوری شده است. در شهریورماه امسال طی یک بازه زمانی هفت روزه، دستکم ۹ شهروند به نام‌های محسن حاج محمدی، سجاد بخشعلی، پوریا شکوهی راد، حامد محققی، بهفر لاله زاری، پیام باستانی پاریزی، سامان رضایی، علیرضا حاجیان و زمان (آرش) اسماعیلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به این بند منتقل شدند. همچنین رضا محمدحسینی و آرش کیخسروی در بند قرنطینه زندان اوین نگهداری میشوند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، هویت و جزئیات پرونده قضایی یازده تن از متهمان سیاسی که در بند قرنطینه زندان اوین نگهداری میشوند، توسط هرانا گردآوری شده است.

از تاریخ بیستم تا بیست‌ و‌ هفتم شهریورماه، دستکم ۹ شهروند به نام‌های محسن حاج محمدی، سجاد بخشعلی، پوریا شکوهی راد، حامد محققی، بهفر لاله زاری، پیام باستانی پاریزی، سامان رضایی، علیرضا حاجیان و زمان (آرش) اسماعیلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و هم اکنون به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه زندان اوین بسر میبرند.

رضا محمدحسینی، زندانی سیاسی سابق نیز که در تاریخ یازدهم اردیبهشت ماه امسال بازداشت شد، در بند قرنطینه این زندان نگهداری میشود. وی چندی پیش از اندرزگاه چهارم زندان اوین به صورت تنبیهی به این بند منتقل شد.

طرح اتهام اجتماع و تبانی بر علیه این افراد طی دوران بازجویی، وجه مشترک پرونده قضایی این افراد ارزیابی میشود. از این میان، آقای محمدحسینی با دیگر اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و ارتباط با شبکه های معاند نیز مواجه است.

آرش کیخسروی، وکیل دادگستری نیز در کنار این افراد در بند قرنطینه زندان اوین نگهداری میشود. او در تاریخ سوم مهرماه برای تحمل دوران حبس، راهی زندان اوین شد. آقای کیخسروی پیشتر توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهامات «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دو سال حبس، یک سال محرومیت از وکالت و یک سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شد. نهایتا این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

بر اساس گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، علاوه بر این یازده زندانی، شماری از شهروندان معترض که اخیرا به دلیل حضور در مراسم سالگرد برخی از جانباختگان اعتراضات سراسری سال گذشته در آرامستان بهشت زهرا بازداشت شده اند، هم‌اکنون به صورت بلاتکلیف در بند قرنطینه این زندان بسر میبرند.

احراز هویت و کسب جزئیات بیشتر اعم از اتهامات مطروحه علیه بازداشت شدگان آرامستان بهشت زهرا، از جمله مواردی است که کماکان توسط هرانا تحت بررسی قرار دارد.

در ادامه لیستی از تاریخ بازداشت و جزئیات پرونده قضایی این افراد ارائه میشود:

۱. سجاد بخشعلی

تاریخ بازداشت: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ – اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: هفت روز از مدت زمان بازداشت خود را در یکی از سلول های انفرادی پلیس امنیت سپری کرده است.

سجاد بخشعلی، زندانی سیاسی سابق پیش از این نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و تحمل حبس را داشته است.

۲. بهفر لاله زاری

تاریخ بازداشت: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲ – اتهام: اجتماع و تبانی – وضعیت: هفت روز از مدت زمان بازداشت خود را در یکی از سلول های انفرادی پلیس امنیت سپری کرده است.

بهفر لاله زاری،  زندانی سیاسی سابق اواخر بهمن ماه سال ۹۷ به صورت زودهنگام از زندان اوین آزاد شده بود.

لازم به اشاره است، رضوانه احمدخان بیگی، زندانی سیاسی سابق و همسر آقای لاله زاری، همزمان با این شهروند بازداشت و سپس به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

۳. پیام باستانی پاریزی

تاریخ بازداشت: ۲۰ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: دوازده روز از مدت زمان بازداشت خود را در بازداشتگاه یک-الف سپاه پاسداران سپری کرد و نهایتا روز شنبه یکم مهرماه امسال، به زندان اوین منتقل شد.

۴. رضا محمد حسینی

تاریخ بازداشت: یازدهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ – اتهام: اجتماع تبانی، تبلیغ علیه نظام و ارتباط با شبکه های معاند – وضعیت: به صورت تنبیهی در این بند نگهداری میشود.

رضا محمدحسینی پیشتر نیز از بابت فعالیت های خود سابقه بازداشت و محکومیت را داشته است. وی در تاریخ بیست و ششم بهمن ماه ۱۴۰۱ از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود.

۵. آرش کیخسروی

آقای کیخسروی، وکیل دادگستری در تاریخ سوم مهر ۱۴۰۲، جهت تحمل حبس به قرنطینه زندان اوین شد.

وی پیشتر در پرونده موسوم به “دادخواهان سلامت” توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به اتهام «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به دو سال حبس، یک سال محرومیت از وکالت و یک سال محرومیت از فعالیت رسانه‌ای محکوم شده بود. نهایتا این حکم توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

وی در تاریخ بیست و هشتم آبان ماه سال گذشته، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود در تهران بازداشت و در اسفند ماه سال گذشته از زندان اوین آزاد شده بود.

۶. محسن حاج محمدی 

تاریخ بازداشت: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: هفت روز از مدت زمان بازداشت خود را در یکی از سلول های انفرادی پلیس امنیت سپری کرده است.

۷. پوریا شکوهی راد

تاریخ بازداشت: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: هفت روز از مدت زمان بازداشت خود را در یکی از سلول های انفرادی پلیس امنیت سپری کرده است.

۸. حامد محققی

تاریخ بازداشت: ۲۷ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: هفت روز از مدت زمان بازداشت خود را در یکی از سلول های انفرادی پلیس امنیت سپری کرده است.

۹. سامان رضایی

تاریخ بازداشت: ۲۱ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: یازده روز از مدت زمان بازداشت خود را در بازداشتگاه یک-الف سپاه پاسداران سپری کرده است.

۱۰. علیرضا حاجیان

تاریخ بازداشت: ۲۴ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: دوازده روز از مدت زمان بازداشت خود را در بازداشتگاه یک-الف سپاه پاسداران سپری کرده است.

۱۱. زمان (آرش) اسماعیلی

تاریخ بازداشت: ۲۴ شهریور ۱۴۰۲- اتهام: اجتماع و تبانی- وضعیت: دوازده روز از مدت زمان بازداشت خود را در بازداشتگاه یک-الف سپاه پاسداران سپری کرده است.

لازم به ذکر است، بر اساس ماده ۲۱۷ قانون آیین دادرسی کیفری، باز‌پرس پرونده موظف است پس از تفهیم اتهام و انجام تحقیقات لازم، در ‌صورت وجود ادله کافی، با صدور یکی از قرارهای تأمین امکان آزادی موقت متهم را فراهم آورد. این امکان در موارد قابل توجهی با سنگ اندازی مسئولان زندان های کشور و دستگاه قضایی ایران، از افراد بازداشتی سلب میشود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید