خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  ماریا خانجانی، شهروند بهائی آزاد شد

ماریا خانجانی، شهروند بهائی آزاد شد

خبرگزاری هرانا – ماریا خانجانی، فرزند جمال الدین خانجانی از مدیران سابق جامعه بهائی ایران، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ماریا خانجانی، شهروند بهائی آزاد شد.

یک منبع مطلع نزدیک به خانواده این شهروند بهائی به هرانا گفت: “خانم خانجانی در تاریخ بیست و دوم شهریورماه، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده است.”

در تاریخ بیست و دوم مردادماه، ماریا خانجانی به همراه پدرش جمال الدین خانجانی از مدیران سابق جامعه بهائی ایران، پس از تفتیش منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند.

آقای خانجانی نهایتا در تاریخ یازدهم شهریورماه، با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شد.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان بهائی اطلاعی حاصل نشده است.

جمال الدین خانجانی، از مدیران سابق جامعه بهایی ایران پیش از این نیز به واسطه فعالیت های خود سابقه برخورد های قضائی را دارد.

شهروندان بهائی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهائی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهائیان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید