خانه  > slide, زندانیان  >  در واکنش به تکذیب خبر فوت حامد محمدی توسط قوه قضاییه

در واکنش به تکذیب خبر فوت حامد محمدی توسط قوه قضاییه

خبرگزاری هرانا – مرکز رسانه قوه قضاییه در واکنش به خبر روز گذشته هرانا مبنی بر فوت یک زندانی از محکومان جرایم مواد مخدر به اسم “حامد محمدی”، با انتشار اظهار نظری، آن را رد کرد. با اینحال هرانا روز جاری با بررسی های بیشتر، مجددا بر صحت گزارش منتشره مورد اشاره تاکید کرد و رد صحت گزارش توسط قوه قضاییه را اقدامی برای پاک کردن صورت مسئله و عدم پاسخگویی دانست.

روز پنج شنبه مورخ ۹ شهریورماه، خبرگزاری هرانا، طی گزارشی اعلام کرد “حامد محمدی” زندانی محکوم از بابت جرایم مواد مخدر از طریق بلعیدن مواد مخدر از نوع شیشه، به زندگی خود پایان داد.

مرکز رسانه قوه قضاییه امروز با انتشار متنی کوتاه بدون ارائه جزییات هویتی تکمیلی که مسئله تشابه اسمی را نامحتمل کند، مرگ “حامد محمدی” را رد کرد و مدعی شد نامبرده در واحد یک زندان قزلحصار کرج مشغول تحمل حبس است.

در پی این واکنش، هرانا به بررسی تکمیلی واقعه به هدف بروزرسانی گزارش روز گذشته مبادرت کرد.

با بررسی مجدد مستندات موجود، هرانا در نهایت بر صحت گزارش فوت آقای حامد محمدی فرزند محمد، متهم حوزه قضایی اسلامشهر تاکید می کند.

ادعای قوه قضاییه

این زندانی با بلعیدن مقدار قابل توجهی مواد مخدر صنعتی از نوع شیشه اقدام به خودکشی کرد. با تاخیر طولانی به بهداری زندان منتقل و در آنجا مرگ او تایید شد.

بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی، پیکر آقای محمدی امروز شنبه از محل سرخانه بی بی سکینه کرج به خواهر وی تحویل داده شد و برای انجام مراسم خاکسپاری راهی استان فارس شد.

آقای حامد محمدی تا پیش از جان باختن در سالن ۳، واحد ۱ زندان قزلحصار نگهداری می شد.

این محل، به نگهداری زندانیان “تحت نظری یا قرصی” یعنی زندانیانی که تحت نظر بهداری زندان دارو -عمدتا متادون- مصرف می کنند اختصاص یافته است و از جمله محرومترین و بسته ترین سالن های زندان قزلحصار محسوب می شود.

تا پیش از درگذشت آقای محمدی، جمعیت این واحد ۸۶۰ زندانی ساکن بود که با تایید درگذشت این زندانی این آمار نیز تغییر کرده است.

لازم به ذکر است گزارش درگذشت حامد محمدی حاوی مواردی بیش از “جان باختن” یک زندانی است که قوه قضاییه در بیانیه خود به آن موارد اشاره ای نمی کند، حتی خبر خودکشی او را تکذیب نمی کند بلکه صرفا بر زنده بودن این زندانی تاکید دارد.

دسترسی آسان زندانیان به مواد مخدر به خصوص از انواع صنعتی، نفس اقدام یک زندانی به خودکشی و به چالش کشیده شدن مدیریت و نظارت بر زندانیان، دیگر مواردی هستند که رسانه قوه قضاییه به آنها نمی پردازد.

از سوی دیگر، هرانا دریافته است، پس از انتشار خبر درگذشت حامد محمدی، مسئولین زندان طی دیروز و امروز به واحدهای ۱ و ۲ این زندان مراجعه کرده اند و ضمن ضبط تعدادی از تلفن های همراه زندانیان از سالن ۱۹ واحد ۲، سایر زندانیان را نسبت به اهداف و نحوه استفاده از تلفن های موبایل خود تهدید کرده اند.

لازم به اشاره است زندانهای ایران به صورت مستمر شاهد مرگ های مشکوک، خودکشی و قتل است، در روزهای اخیر جان باختن پرابهام جواد روحی، زندانی سیاسی بار دیگر وضعیت زندانیان در زندانهای مختلف کشور را بر سر خط اخبار آورده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید