خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  حکم حبس و تبعید هشت تن از بازداشت شدگان اعتراضات سال گذشته اجرا شد

حکم حبس و تبعید هشت تن از بازداشت شدگان اعتراضات سال گذشته اجرا شد

خبرگزاری هرانا – حمید قره‌ حسنلو، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی، فرزانه قره حسنلو و علی معظمی گودرزی از متهمان پرونده موسوم به «قتل بسیجی روح الله عجمیان»، در روزهای اخیر جهت اجرای حکم حبس و تبعید، راهی زندان های مشهد، کرمان، یزد و قم شدند. پیشتر این شهروندان توسط دادگاه انقلاب کرج مجموعا به ۶۵ سال زندان و تبعید محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم حبس و تبعید هشت تن از متهمان پرونده موسوم به “قتل بسیجی روح الله عجمیان” اجرا شد.

سحرگاه چهارشنبه هشتم شهریورماه، رضا آریا، حسین محمدی و مهدی محمدی جهت اجرای حکم ۱۰ سال حبس خود، به زندان کرمان منتقل شدند. در روزهای اخیر، حمید قره‌ حسنلو جهت اجرای حکم ۱۵ سال حبس در تبعید به زندان یزد، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی و فرزانه قره حسنلو جهت اجرای حکم ۵ سال حبس به زندان مشهد و علی معظمی گودرزی جهت تحمل ۳ سال حبس به زندان قم منتقل شدند.

در اواخر مردادماه سال جاری، در شعبه ۲۹ دیوان عالی کشور، احکام صادره علیه حمید قره‌ حسنلو، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی، فرزانه قره حسنلو و علی معظمی گودرزی تایید شد. همچنین در این خصوص پرونده شایان چارانی و امیرمحمد جعفری به دنبال بخشنامه “عفو” مختومه و حکم صادره علیه آرین فرزام‌ نیا، نقض شده است.

اوایل سال جاری شعبه یک دادگاه انقلاب کرج، حمید قره‌ حسنلو به ۱۵ سال تبعید در زندان یزد، رضا آریا، حسین محمدی، مهدی محمدی و آرین فرزام نیا هر کدام به ۱۰ سال تبعید در زندان کرمان، محمدامین اخلاقی ساوجبلاغی، امین مهدی شکراللهی، فرزانه قره حسنلو هر کدام به ۵ سال حبس در زندان مشهد و شایان چارانی و امیرمحمد جعفری و علی معظمی گودرزی هر کدام به ۳ سال حبس در زندان قم مجموعا به ۷۹ سال حبس، محکوم کرده بود.

این معترضان پیشتر در ارتباط با پرونده جان باختن یک نیروی بسیج به نام روح الله عجمیان در کرج بازداشت و پس از مدتی توسط دادگاه انقلاب این شهر به اعدام و حبس محکوم شدند.

در دی ماه سال گذشته، دیوان عالی کشور همزمان با تایید حکم اعدام دو تن از متهمین این پرونده به نام های محمد مهدی کرمی و سید محمد حسینی، حکم ۱۴ متهم دیگر این پرونده که پیشتر به احکام اعدام، حبس و یا نفی بلد محکوم شده بودند را نقض کرد و پرونده آن ها را به شعبه هم عرض ارجاع داد.

اواخر فروردین سال جاری رئیس کل دادگستری استان البرز در این خصوص گفت: در رسیدگی مجدد به این پرونده، عنوان اتهامی ۳ نفر از متهمان به نام‌ های بهراد علی کناری، جواد زرگران و رضا شاکر زواردهی تغییر پیدا کرد و با توجه به نوع و عنوان اتهام، این ۳ متهم مشمول «عفو» شده و قرار موقوفی تعقیب در مورد آن‌ ها صادر و آزاد شدند.

روز شنبه هفدهم دی سال گذشته، حکم اعدام محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی اجرا شد.

در رابطه با اعتراضات سراسری ۱۴۰۱

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به بهانه بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان در طولانی ترین اعتراض سراسری-پیوسته در عمر جمهوری اسلامی، با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت به خیابانها آمدند. هزاران بازداشت شده، صدها کشته و زخمی از جمله نتایج برخورد خشونت آمیز نهادهای امنیتی-انتظامی با معترضان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید