خانه  > اعدام  >  اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با رهایی دو زندانی از چوبه دار

اجرای حکم اعدام یک زندانی همزمان با رهایی دو زندانی از چوبه دار

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه بیست و هشتم خرداد ماه، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان زنجان به اجرا در آمد. از سوی دیگر دو زندانی در تهران و جیرفت با کسب رضایت از اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از اعتماد، یک زندانی در تهران از چوبه دار رهایی یافت.

بر اساس این گزارش، متهم در سال ۹۴ با انگیزه سرقت ۱۸۰ میلیون تومان پول از حساب یک زن وی را به قتل رساند. متهم پس از چندی بازداشت و حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور به تایید رسیده بود.

نهایتا با تلاش تیم صلح و سازش دادسرای جنایی تهران، اولیای دم به شرط اینکه قاتل پول دیه را به‌حساب یک مرکز خیریه واریز کند تا به بیماران و کودکان بی‌سرپرست کمک شود، وی را بخشیدند و این زندانی پس از ۸ سال از چوبه دار رهایی یافت.

رهایی یک زندانی از اعدام در جیرفت

به گزارش فارس، یک زندانی زن در جیرفت از مجازات اعدام رهایی یافت.

محمدرضا شریفی، رئیس زندان جیرفت در این خصوص گفت: “این زندانی که خانمی ٣٠ ساله است و از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، بعد از تحمل بیش از پنج سال حبس با پیگیری‌های اعضای شورای حل اختلاف، کمیته صلح و سازش، مددکاران اجتماعی زندان جیرفت و با استفاده از ظرفیت ریش‌سفیدان محلی در نهایت پس از جلب رضایت اولیای دم، از چوبه دار رهایی یافت.”

اعدام یک زندانی در زندان زنجان

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز یکشنبه بیست و هشتم خرداد ماه ۱۴۰۲، حکم یک زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بود، در زندان زنجان به اجرا درآمد.

هویت وی ” علی ملا شمسی، ۴۰ ساله” عنوان شده است.

بر اساس این گزارش،آقای شمسی حدود دو سال و نیم پیش از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر بازداشت و توسط مرجع قضایی به اعدام محکوم شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سال ۲۰۲۲، تعداد ۴۵۷ گزارش به ثبت رسیده است، که شامل محکومیت ۹۲ نفر به اعدام، از جمله محکومیت ۶ نفر در ملاعام و اجرای حکم اعدام ۵۶۵ نفر است. از این میزان ۲ حکم اعدام در ملاعام صورت گرفته است. همچنین ۵ فرد که در زمان ارتکاب جرم انتسابی کمتر از ۱۸ سال سن داشته اند و در اصطلاح حقوقی آنها را کودک-مجرم می خوانند نیز در میان اعدام شدگان امسال قرار داشتند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید